als het om sparen gaat 'T KLEINE KRANTSJE LIWADDERS, WAAR IS DIT Een stadspoort met twee spitse torentjes, een fiere, hoog- opgaande korenmolen en drie, vier schilderachtige geveltjes waar in Leeuwarden zou dit romantische plekje zijn geweest? Wel, laten we het maar meteen verklappen, want u raadt het misschien nooit: dit is het eind van de Wirdumerdijk en wel de huizenrij, die grenst aan het Ruiterskwartier. Het pand op de hoek was de herberg 's Landswelvaren, dat ernaast was de Wijnberg en het huis met het fraaie trap- geveltje droeg de naam De Valk. 's Landswelvaren is dus nu de rijwielzaak van Pruis, in de Wijnberg zit nu het kledinghuis De Mercuur en waar vroeger in De Valk de tapkast stond, heeft nu De Tille z'n rijen boeken staan. De grote molen was Het Fortuin, die op de Wirdumerpoorts- dwinger stond en die in 1873 naar de Harlingertrekweg werd verplaatst, de stadspoort was de Wirdumerpoort, die hier de binnenstad afsloot van de buitenwereld. In 1834 heeft de zadelmaker W. F. Jansen, die zelf aan de Wirdumerdijk woonde, dit mooie hoekje van de stad op het linnen in beeld gebracht; het doekje hangt nu nog in het trap portaal van het Stadhuis. Vrijwel niets is er meer over van wat de heer Jansen schil derde en toch geeft z'n werk nog enkele treffende herkennings punten vergeleken bij de situatie van nu. Let u bijvoorbeeld eens op de ingang van De Wijnberg: die deur zat vroeger in de pui van 's Landswelvaren. Maar dat is nu nóg altijd zo: de enge ruimte achter deze deur werd de zaak van Muurtooi, die nu net als eertijds eigenlijk bij het pand hoort van de Mercuur: op de bovenverdieping van de Mercuur heeft Muurtooi dan ook haar toonzalen. Overigens zijn alle afgebeelde panden verbouwd en de Wir dumerpoort verdween helaas geheel: in het laatst van 1834 vonden onze voorouders het tijd worden, dat de Wirdumer- binnenpoort met de twee bijbehorende stenen bogen werd op geruimd en de veronderstelling ligt voor de hand, dat zadel maker Jansen de situatie op dit punt toen nog gauw even heeft willen vereeuwigen. Hij maakte z'n schilderij immers in hetzelfde jaar. MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht f r

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1964 | | pagina 3