stadgenoten wensen in nieuwe jaar LET OP DE GILLENDE KEUKENMEIDEN Ar Ar Er zal weer voor enige miljoenen de lucht ingaan 'T KLEINE KRANTSJE Ar Af Ar Ar Ar Voor miljoenen Janny Vierstra, turnster bij g.v. Quick: ,,Mijn allerliefste wens voor 1965 is, dat ik Nederland mag vertegenwoor digen in Sophia voor het Eu ropees kampioenschap in mei van het volgend jaar. Er mo- twee turnsters heen, maai de kans dat ik d,5ar ook voor gekozen wordt is nog klein, omdat het verschil in punten met mijn rivalen' zo klein is. Een honderdste punt kan al van belang zijn. Ik zal me nog beter trainen, om dit te kun nen bereiken". H. P. („Manus") de Vries, bloemenventer: „Een béste bloemeverkoop en dat 't skip met geld nou eindelijk es ankomme sal!" H. Nijboer, directeur coöpe ratieve Leeuwarder Melkin richting LMI: „Mijn liefste wens voor het komende jaar is, dat de huisvrouwen de kin deren in plaats van snoep- centen, melk of karnemelk seven bij het ontbijt. Dit in het belang van een gezonde lichaamsbouw 2) het voorko men van een hongerig gevoel (te lage bloedsuikergehaltes) tijdens de morgenpauzss en 3) en een gezond gebit." In een tweede wens richt de heer Nijboer zich vooral tot de stad Leeuwarden: „Het is te wensen, dat vrij spoedig de ringweg klaar is en dat ook de knelpunten eruit verdwij nen." De heer Nijboer twij felde er zelf aan of deze wens wel verwezenlijkt kan wor den omdat de situatie bij de LMI in de omgeving wel bij zonder ongunstig is: tussen een opengaande brug en een spoorwegovergang. „Ze moes ten er maar boven over heen J. L. Hoogland, Voorzitter Vereniging De Friesche Elf Steden (Lid Gedeputeerde Staten van Ftiesland)Mijn liefste wens als voorzitter van de Elfstedenvereniging is, dat wij in januari een tocht kunnen houden, dat wij dan mooi ijs hebben en geen sneeuw, en dat de finish bij de Prinsentuin is." W. Riemersma, Rijksmidden- standsconsulent: „Voor 1965 hoop ik een gezonde ontwik keling voor het midden en kleinbedrijf in een goede ver standhouding met de rijks overheid. Ik wens, dat er be grip komt voor eikaars moei lijkheden. Ten aanzien van de ontwikkeling van het mid den- en kleinbedrijf hoop ik op de totstandkoming van een ontwikkelingsfonds. Als dit in 1965 gerealiseerd wordt, ben ik heel dankbaar". A. Houiwing, commissaris van poltie: De heer Houwing had zijn nieuwjaars wens' bijzon der vlug geformuleerd: „Wei nig ongelukken en geen dron ken mensen achter het stuur. Ik hoop van harte, dat alle deelnemers aan het verkeer, niet alleen de bestuurders van motorrijtuigen, maar vooral ook de voetgangers, zich beter aan d,e verkeersre gels zullen houden. Hij hoopt met name dat de voetgangers, wanneer ze een VOP over steken rekening houden met de voorgeschreven 30 meter, waarbinnen de weg vrij moet zijn van verkeer. Hier man keert veel aan. Velen, die steken maar over zonder naar het verkeer te zien. Dit jaar zijn er in het Leeuwardpr verkeer twaalf doden geval len en het jaar is nog niet eens om. Voor 99 allemaal eigen schuld. Dat is erg, heel erg. We hebben hier met men senlevens te maken. Twaalf doden is veel te veel (het is natuurlijk altijd te veel), voor een stad als Leeuwarden. Het moest bij 4 of 5 ophouden. We praten dan nog niet eens over de mensen, die hun le ven lang invalide blijven ten gevolge van verkeersongeval len. Mijn wens is, dat het be ter zal zijn, laten we dat pro beren en altijd maar weer proberen. Een drastische ver- keersverandering in het nieu we jaar kan hiertoe misschien iets bijdragen. De meest dras tische maatregel is wel het invoeren van eenrichtingsver keer en het instellen van par- keerschijven op de Nieuwe- stad. We duperen er heel wat mensen mee, die gewend zijn 24 uur te parkeren in de bin nenstad, maar laten we het proberen." J. Martijn, commandant Leeu warder Brandweer: „Voor 1965 hoop ik dat de bevol king van Leeuwarden ge spaard mag blijven voor bran den en brandjes. Branden ge ven altijd veel ongerief en on gemak en vaak ook vele fi nanciële zorgen". Komt de brandweer dan zonder werk? „Geen sprake van. Het groot ste gedeelte van onze arbeid bestaat uit het preventieve werk, het voorkomen van brand door voorlichting en vergunningen af te geven, kortom voor d;e bevordering van de brandveiligheid in de stad". H. Reidinga, chef van de N.T.M. stadsdienst: „Voor 1965 zou ik willen, dat het parkeren beter geregeld wordt, waardoor de bussen geregelder kunnen rilden." Hij noemde de knelpunten in de stad, zoals wij ze vorige keer in dit nummer stelden. Een andere wens van de heer Reidinga is de realisering van de brugsluiting tussen 5 en 6 uur en wat betreft d,e reizi gers zou hij niets liever wil len, dan dat ze een beetje vlotter worden in het geld en kaartjes gereed houden. „Al les gaat hier op zijn elf en dertigst in vergelijking met andere sted.en, maar het rij den in Leeuwarden is ook minuten werk". Wed. J. Houbein, ekploitante café Centraal: „1965? Ik hoop dat dan het laatste uur er weer bij komt. Niet voor nij alleen, maar voor d,e hele stad, dan krijg ik ook geen rom mel voor de deur." Tj. Wijmstra, o.a. leider van het Nederlandse dames-keur korps en van de kcur-turn- ploeg van Quick: „De bouw van een sporthal waardoor we de gelegenheid krijgen in ternationale wedstrijden te organiseren, niet alleen voor gymnastiek, maar ook voor andere sporten als handbal en -volleybal". Hampie Bakker, aanvoerder Sportclub Leeuwarden: „We kunnen het volgend jaar nog niet le klasser worden, dus dat mag ik niet wensen, maar ik hoop wel dat we in 1965 kampioen worden en daar mee de basis leggen voor het le klasserschap. Mijn voet balcarrière beëindigen als 1e klas amateur, dat hoop ik van harte". Fl. Schoustra van Fenno Schoustra's publiciteitskan- toor, uitgever van 't Kleine Krantsje: „Zo'n grote toevloed van nieuwe abonné's, dat 't Kleine Krantsje over een jaar 2 maal zo dik kan zijn". Veel lawaai bij de komst van het nieuwe jaar is een oeroude traditie. Veel vuur al evenzeer. In vroeger jaren maakten de carbidbussen en de toeters het la waai en de enorme oudejaarsvuren zorgden voor het licht. In sommige streken zijn deze gebruiken nog in ere gehouden, maar in de meeste gevallen is hun func tie overgenomen door rotjes, voetzoekers, gillende keukenmeiden en noem maar op. De fijnzinnigste klein- vuurwerken komen nu elk jaar bij de jaarwisseling aan bod. „Een gevaarlijke zaak" horen we zeggen, maar is dit wel waar? Tot voor een jaar of zes was dit inderdaad het geval, zo vertelde men ons bij de Eer ste Nederlandse Kunstvuur werkfabriek NV Schuurmans in Leeuwaren. Tegenwoordig staat de fabricage echter on der wettelijk toezicht en alles is gebonden aan voorschrif ten. Dit houdt ondermeer in, dat op elk stukje vuurwerk een korte gebruiksaanwijzing staat geschreven en de naam van de fabrikant voorkomt. Wanneer iedereen deze aan wijzingen opvolgt, kan er geen vuiltje aan de lucht zijn. Elk jaar weer kan men door de ongevallen met vuur werk te analiseren tot d.e conclusie komen, dat het al tijd een van deze drie oorza ken heeft: baldadigheid, ver gissing of ongeval. Een ste reotype grapje is bijvoor beeld: het rotje aansteken met een sigaret en dan in plaats van de sigaret, het rotje in de mond steken. De Leeuwarder Vuurwerkfa briek heeft de verwachting, dat er veel, zeer veel vuur werk afgestoken gaat worden. Iedereen was d,oor de voor raad van het voorgaande jaar heen en er is maar raak be steld. Het weer is een van de groot ste factoren: met de kans op droog weer stijgt de verkoop van vuurwerk. Het is niet overdreven te zeggen, dat er tijdens de jaarwisseling voor enige MILJOENEN de lucht ingaat. Want naast de produk. tie van d.e twee Nederlandse vuurwerkfabrieken is er ook nog een vrij aanzien lijke import. Alleen de Leeuwarder fabriek zorgt er al voor, dat er tussen Sin terklaas en Kerstmis onge veer negen miljoen stuks kleinvuurwerk bij de gros siers zijn. Artikelen, die va riëren van 10 tot 25 cent, maar de fabrikant geeft al leen maar een advies inzake de prijs! (Verticale prijsbin ding) De winstmarge op het artikel vuurwerk is vrij groot. Dit is ook voor de handlig gend, omdat het een artikel is, dat slechts een week in de running is. De winkelier begint meestal op advies van de fabrikant niet eer der met de verkoop dan na Kerstmis. Knallen tussen de Kerst en Oud en Nieuw val len niet op en geven de minste overlast. In januari, wanneer de kruit damp nog niet eens opgetrok ken is, begint d,e fabriek al weer met de voorraad voor Oud en Nieuw van het vol gend jaar. Vuurwerk is en blijft een beetje handwerk en het is ook een beetje kunst werk, want het moet getui gen van eigen inzicht, vooral de grote vuurwerken. Het kleinvuurwerk is geen mode artikel en ondergaat geen veranderingen. Het hele jaar door werken er bij 'Schuur mans' 30 tot 35 man en in september wordt deze hele ploeg ingezet voor de ver vaardiging van kleinvuur werk. /WWWMVWWW«AAAA/WVWWWtAAA/VWWVWWVV\AA/WVW\ \AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/V\AAAAAA/WWWWW

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1964 | | pagina 4