'T KLEINE KRANTSJE II UW ADDERS, WAAR IS DIT? Twee machtige windmolens, hoog uitstekend boven het water van de slingerende stadsgracht, waarin nog tientallen ouderwetse snikjes en tjalkjes gemeerd liggen aan de aarden wallen waar, Liwadders, zou deze foto zijn gemaakt? Wel, u moet het kunnen raden, want de 01de- hove, midden op de plaat, geeft een aanknopingspunt en die staat er vandaag nog net zo, terwijl alle andere gefotografeerde objecten al lang verdwenen zijn. Mocht u echter met het herkennen toch nog moeite hebben, dan zullen we nu maar zeggen, waar de maker van deze fraaie foto heeft gestaan: op het punt, waar tot voor enkele maanden de (oude) Verlaatsbrug nog lag hij keek dus in de richting van de binnenstad en zag rechts de molen De Hoop, die stond op de Hooge Berg, waar nu de Arendsstraat loopt, en links op de achtergrond de molen De Arend, die stond op de Westerplantage achter het huidige theehuis met die haam. De foto is zeker wel tachtig en misschien zelfs wel negentig of honderd jaar geleden gemaakt, want in 1874 werd de Hooge Berg al gedeeltelijk afgegraven, omdat de gemeente aarde nodig had, waarmee de laag gelegen landerijen ten zuiden van de stadsgracht aan de Willemskade konden worden opgehoogd. Al eerder, in 1868, was de stadsgracht tussen het Verlaat en de Beurs, die vroeger net zo kronkelde als de gracht bij de Noordersingel het nu nog doet, kaarsrecht getrokken en het was ook in deze tijd, dat de Willemskade ontstond en dat straten als de Zuiderstraat, de School straat en de Arendsstraat werden uitgelegd. Hoewel het stedenschoon door deze uitbreidingen ernstig werd aan getast, beschouwde men de veranderingen als grote verbeteringen, die ook wel moesten komen om de binnenstad een betere verbinding te geven met het spoorstation. In 1884 werd over de molen De Hoop het doodvonnis geveld. De ge meente kocht toen het voor deze hoek van de stad altijd nog imposante bouwwerk aan en stuurde er een jaar later de slopers op af. En toen de molen eenmaal naar beneden was gehaald kon het hele bolwerk verder worden afgegraven, waardoor ook dit deel van de stad dus zo plat als een dubbeltje werd. Alleen in de bolwerken aan de voet van de Oldehove werd tot dusver de spade nog niet gezet, maar laten we dat maar niet te hard zeggen, want ligt er niet een plan, dat beoogt een brug te slaan tussen de Harlingerstraatweg en de Boterhoek? Gaat dat door, dan zal er toch ook nog gegraven moeten worden in een van de weinige hoogten, die er in de stad nog zijn.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1964 | | pagina 5