Hel mysterie van Kleine Gerrit in ju ENAULT OSIER En het verkeer spoedt zich voort, dag in dag uit, jaar in jaar uit 'T KLEINE KRANTSJE Kleine Syberen VOOR NAAR AA/VWXAAAAAA. 't Sal so wat in de tied weest hewwe, dat er op 'e Voorstreek nog hankarren an de kant van de gracht stonnen en oek nog bomen met paalsjes der omhene. Oek ston- nen daar vaak. an de stille kant, groepkes stoelen van de meubelsaken daar, en van die ligte lattekarkes. En even verderop, kalkvatten van Vermeulen en stapels bouwstienen, krek om een lanteernpaal hene. En naast Vermeulen was een zaak van electriciteit of so wat, ik weet dat no g so goed, omdat as wij üt skool kwamen wij daar lans liepen en dan dat iezeren hekje wat daar voor die zaak war, beet pakten, en dan een schok voelden, een trilling deur ons hene, niet so veul van sels, want 't war allieneg te doen om ons wat skrik an te jagen, want we mochten niet an dat hek kommeal was 't oek van iezer. En dan op de hoeke van de Tünen, war 't café van de Vries, oud, groot en donker van binnen. En dan war daar 't trapke brugje, met sienvijf treden, waar ik vaak bij op en del weest bin. Dan over 't brugje hene, de Centraal Ap- teek die der nou nog is en daarnaast op 'e hoeke van de Amelanse straat, de slachterij van Van der Weide. En wij as jonges vaak kieke, achterom in de Amelanse straat naar 't slachten, want de deur ston wel es open eventsjes mar, want br br die arme beesten en wat een bloed, deur de gote hene, dat mag so nou niet meer, mar goed oek. Nou, 't sal so wat in die ja ren weest hewwe, wat later dan, want ik war al van skool af, en hadde al een paar ba zen had, dat de grote crisus kwam, want die mutte der altiet tussen deur komme, so't skient, misschien omdat de meensen anders te hoog- hattig wudde. En met de cri sus, werkeloosheid, en dan verveling, en tied om na te denken, en voor sig seis wat beginne, noodgedwongen, want een vrij gesel kreeg gien steun, wat prebere te doen, wat je anders nooit deden of durfden En so gong 't oek met mij, gien werk meer, dus oek gien geld, hielemaal rut. Nou hadde ik niet so seer velet van werk, want heel veul soorten werk binne niet so geselleg, mar wel van cen ten, o so'n velet. En ik soms blied met een kwatsje, dat ik van mien vader kreeg. Tot dat so niet meer kon, bij mien ou ders gien kostgeld betale, be doel ik en vad,er teugen mij sei, dou must wat ütviene, wat doen, wat vediene, of is 't oek met negoosje bij de deuren lans, mar breng d'r wat in. Der binne wel meer, die dat doene, skaam die maar niet En so kwam ut dan, dat ik in de hannel kwam, in de kleine hannel dafi, een hie- le kleine, bij de deuren lans, met postpapier En daar is oek móed voor nodig, en durf, en een sekere onverskilligheid mar vooral onderviening en taaie volharding as je wat verdiene wille temesen En 't ééste hüs, wat ik anbelde war bij de merk in Sneek, een bovenhüs en 't was koud, en der kwam niet ien voor en 'k belde nog 's en nog 's, tot ik wat hoorde en der ien van bo ven kwam; een ouwe dame, in hur nachthemd, gülende: ik ben siek man, mutte jou mij met geweld üt mien bed belle; wat mutte jou, wat hè je, negoosje, niks nodig; klap, de deur dicht vlak voor mien neus. Mar se gong boven voor 't raam staan, naar mij te kie ken en sag, d.at ik gebrekkeg war, deed 't raam open en gooide een kwatsje naar mij toe. Dat hew ik niet sien, sei ze, dat jou en dat war mien ééste klant En so kreeg ik onderviening met de meensen en met d.e hannel, en begreep veul, en sei dan mar niks. E'n dat gong jaren so, en ik wudde niet al te gouw meer kwaad En nou kom ik an de ge beurtenis toe, die ik hier ver- telle wu. 't War op een maan dag en ik su naar Bergum met mien hannel op de fiets, een mooi endsje trappen. Ik war vroeg fut gaan die mor- ges, en fietste daarom kalm an, 't Ouwe Tolhüs verbij en over de ééste hoge brugge en over de tweede en 't war stil en rustig weer. E'n even voor 't bos, wie sien ik daar sit- ten, an 'e kant van de weg, tussen de boomkes: kleine Gerriet, oek een klein koop- mans je, as ik. Mar der war toch verskil, want ik had een fiets, mar Gerriet betippelde alles, naar de dorpen om de stad hene, een blikken trom mels je onder sien arm, en mar lope, hiele einen met kleine vlugge paskes. En Ger riet sag mij an, heel eventjes mar, en deed verders of hij mij niet sag, want hij was bang voor een concurrent. En Gerriet had een voorgevoel waar ik hene sü, naar Ber gum, en daar sü hij oek krek hene. En dat selde voorgevoel had ik oek, en ik begon een bitsje harder te trappen, waarom eigelijk? Bij de vier sprong rechtsof en dan nog een mooi endsje en 't war se- wat half negen, dat ik in Bergum ankwam. Ik war docht ik de éés- ste, en sü beginne te venten, mar ik keek raar op, want wie sag ik daar oek al, naast een grote veldwachter? Kleine Gerriet hoe kon dat nou, hoe war dat moge- lik, dat hij eerder in Bergum war dan ik? En Gerriet gong rustig met de veldwachter naar 't gemeentehüs, preces- verbaal, omdat hij gien vent- vegunning hadde seker, met sien deftig gesichtje en sien recht neuske. En ik hew hem oek nooit vraagt, want ik war altied een bitsje huverig van him en ik hew hem oek nog nooit praten hoord, Eh 's avons, weer precies so! ik gong alweer na Liwadden, toen hij nog an 't venten war (bliekber teugen 't verbod in!), ik oppe fiets en hij tip- pele, mar wie tref ik dar bij Wijbenga, de negoosjewinkel oppe Voorstreek, waar nou een Jaminzaak is? Kleine Ger. riet en die sag mij hoog- hattig an, net of hadde hij hiel wat presteerd, ik oppe fiets en hij tippele en hij nog eerder dan ik hoe kon dat nou, ik hew het nooit we ten Liwadden. ROMKE SCHIPHOF. /WVWWWWWWWWVA Op 't Vliet daar woonde met veul schuld kleine Syberen met de bult 'k Bin hielemaal rut, zei hij onder tranen as de waarder him kwam manen. Van onder sien bult, keek hij so benauwd want hij had 'n hiel raar plan ontvouwd Want dat bultje was, gien ien die 't wist in werkelijkhijd sien cente- kist. WVWWWVWVWXAA/W SPANJAARDSLAAN 162 - LEEUWARDEN-TELEF. 05100-20043 AAA/WV'VXAAAAAAAAAAAAAA/WWWWWWWWWWXAA/VXA/VXAAAAAAAAAAA/WVWWWWWWWWWWWXAAAAAAAAArtAAA/VWWWX

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1964 | | pagina 6