Veertig jaar bij Singer ONS ZOEKPLAATJE Binnenstad brokkelt af M. de Wal 'T KLEINE KRANTSJE Hele elfsteden tocht straks op de T.V. De Paesener viswyfkes Leeuwardens binnenstad brokkelt af - zomaar een plaatje van een oud huisje en een oude straatlan taarn, beide verweerd en vervallen. De foto is op de Nieuweburen gemaakt, vlakbij de Opgang naar de Wissesdwinger, ofwel de Wissiewaai zoals oudere Leeuwarders nog wel zeggen. Wanneer er dit jaar toch nog een Elfstedentocht komt, zul len we de gehele marathon van start tot finish op de te levisie kunnen volgen. Naar 't Kleine Krantsje van de N.T.S. vernam, ligt het in de bedoeling bij de eerstvolgen de Elfstedentocht langs de gehele 200 kilometer lange route in totaal negen zend- posten in te richten, van waaruit de cameramannen zullen opereren. Donderdag-morgens, üt ut stoombootsje van Dokkum, kwam een zeventig jaar leden een invaasje van Paesener visvrouwen. It boot- sje hadde ligplak bij de Ee- buurt, bij 't Maneesje. Een half dezien vrouwen, strooiene hoeden op van 't medel als de moffen droegen, doe ze een twintig jaar led,en in ons goeie landsje de beest uithingen. Blauw baitsje, grauw griis linnense rokken, nassau-ge- rense kousen en vierkantige grote skünen iizer d'r on der spiekerd. Juk met twee grote korven, waar de sturten en koppen van schelvis en kabbeljouw ütstakken. Dat boots je gong 's morgens in de vroegte van 'e wal in Dokkum, was om tien uur in Leeuwarden en gong om twee uur weer terug naar de stad, waar Bonifatius, na 't zéggen is, doodslagen wudde. In 'e stad hadden dizze vis wyfkes hun vaste hüskes, waar dan onder it doen van de negoosje en voor 't schrabben en grommen een kop koffie met brood en wat er op, te wachten ston. Oek wel een bodsje niet op- warmd eten met een fram- booske of advokaatsje even vooraf. Een mooie schelvis brocht twaalf stüvers op, en 'n ka bel jouw 'n allerverschrik kelijkste groten ien vijfen veertig stüvers of een rieks- daalder. Nachts te voren war dat zee banket ut it bun komen van de krekt thüsvarende sküt- sjes en dus zo vers as je it mar hewwe konnen. Dat waar vis! Voor onz' Moeke waar 't vis maal altieten 'n bron vol zorg. Zes kiendierkes an 'e tafel en elk met een keeltsje, waar wel 'ns een graatsje in steken blieve kon. As er, een maar 'es even kuchelde, docht moe ke al an 't slimste. Zo ak zei: zij zag met dank de visresten naar de keuken verdwienen! Van de zes lieverdsjes wan- d,ele nog vijf op dizze ver scheurde wereld van 88 tot 69 nooit een ervan in een graatsje stikt. As dan savus om 6 uur 't bootsje weer an 'e wal in Dokkum terug waar musten de Paesener wyfkes terug lo pe. Nou met een lege korf. Niet altieten leeg. Want er kwam een band tussen me- vrouw-in-de-stad en Trien, Befke of Geertsje en vaak wudde d,e kleerkast nazien voor wat 't Paesener wyfke misschien wel bruke kon. Toen 't lekaalsje kwam te ri- den en deur de ramp, die Paesens trof, was 't üt met dizze verse vis. Later kwam ut zeebanket üt Ymuiden, in ies goedhoud.en, maar op gien stukken na zo lekker! KLAAS BAKKERS Veertig jaar in dezelfde be trekking komt in deze jach tige tijd van veel verande ringen niet zo heel veel meer voor. Onze stadgenoot, de heer M. de Wal, verkoopleider bij de Singer Maatschappij N.V., heeft dit bijzondere ju bileum een dezer dagen nog kunnen vieren. Bij deze ge legenheid is de heer De Wal onderscheiden met de ereme daille van Oranje Nassau in goud. De jubilaris is in Arn hem tijdens een receptie ge huldigd. Bij de velen, die hem daar kwamen gelukwensen was natuurlijk ook onze oud stadgenoot, de heer J. A. P. Gerritsen (eertijds aanvals leider van de L.A.C. F'risia), de directeur van de Singer Maatschappij. Hij vertelde in een betoog vol waardering, hoe de heer De Wal zich in deze veertig jaar van de on derste trede van de ladder tot z'n huidige functie had opge werkt. Zijn lovende toespraak staat wellicht op d,e band: van de medewerkers kreeg de heer De Wal op deze dag im mers een bandrecorder ca deau. Het is de deelnemers aan onze zoekplaatjesprijsvraag niet meegevallen om bij een van onze adverteerders het gevelfragment op te sporen, dat wij twee weken geleden hebben afgedrukt. Het was ditmaal ook niet zo gemak kelijk te vinden, want het zat niet aan de gevel van een ad verterend bedrijf, maar net er naast: de foto was gemaakt bij Dijkstra's Zaadhandel aan de Nieuwestad en wel van het poortje voor de steeg er naast, dat het Struivings- poortje heet. Het wapentje van Leeuwar den was natuurlijk gemakke lijker terug te vinden het was afgedrukt in de adverten tie van de Firma Hamersma, Eysingastraat. Winnaar van de boekenbon van vijf guld,en werd de heer J. R. van der Kam, Wirdu- merdijk 26, die wij graag van harte feliciteren met dit suc ces. Wellicht dat de prijsvraag van deze week gemakkelijker op te lossen is: weer vragen wij: bij welke adverteerder in dit nummer van 't Kleine Krantsje is deze foto gemaakt en in welke advertentie in dit nummer van 't Kleine Krantsje komt dit wapentje van Leeuwarden voor Een boekenbon van vijf gulden is weer de prijs. Inzendingen voor woensdag 3 februari naar de Redactie van 't Kleine Krantsje, Vre deman de Vriesstraat 1, Leeu warden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 9