'T KLEINE KRANTSJE 10 Nadat de L.A.C. Frisia in een precaire situatie was komen te verkeren door in het seizoen 1919- 1920 op de laatste plaats van de ranglijst te eindigen, volgde voor de bewoners van de Wil- helminabaan een veel succesvoller seizoen, waarin zij zich helemaal konden rehabiliteren. Het bestuur van de Nederlandse Voetbal Bond, dat eerder besloten had Frisia bij keuze te hand haven in de eerste klas, zal van dit besluit dan ook geen spijt hebben gehad, want ook in de jaren hierna toonde Frisia zich een ploeg, die beslist thuishoorde in de hoogste noordelijke voetbalklas, al zou er dan in 1928 een nieuwe inzinking volgen met een nu onvermijdelijke degradatie naar de tweede klas. Maar vóór dat fatale moment haalde Frisia nog het huzaren stukje uit door aan een lange reeks van Gro ningse voetbalkampioenschappen een eind te maken Leeuwarden speelt alweer een leidende rol Zonder concurrentie van Friesland vlot kampi oen Succesvolle promotiewedstrijden tegen H.S.C. Ook Leeuwarden naar de eerste klas Feestvierders ploempen de vaart in Champag ne halen bij Rein Kroes Leeuwarden triomfeert op Schenkenschans: allemaal op een rijtje onder de lat ANTON DEL GROSSO Dat eerste en tot het begin van Heerenveen glorietijd ook enige noordelijke kampioenschap van een Friese club zal in een van de volgende afleveringen van 't Kleine Krantsje wel breed voerig ter sprake komen, maar eerst moeten we ons nog even bezig houden met een ander uitermate belangrijk feit voor het voetballeven in de Friese hoofdstad: de promotie van Leeuwarden naar de eerste klas! Vier weken geleden hebben we op deze plaats verteld, hoe Leeuwarden met vlag en wim pel kampioen werd van de der de klas en daarna verhuisde naar de Schenkenschans, waar met een bewonderenswaardige clubliefde en een spontane in zet van alle clubleden in korte tijd een keurig speelveld werd ingericht. In het eerste seizoen op dit nieuwe veld leverden Leeuwar den en stadgenote Friesland een heroisch voetbalgevecht, dat in de kleinst mogelijke overwin ning voor Friesland eindigde: dank zij een doelgemiddelde, dat maar een heel, heel klein beetje beter was dan dat van Leeuwarden, promoveerde Fries land naar de eerste klas, terwijl Leeuwarden het in de tweede klas nog maar eens moest pro beren. En dan te weten, dat niet Friesland maar Leeuwar den was gepromoveerd, wan neer de rood-witten een nog lopend protest met duidelijke winstkansen (tegen Alcides uit Meppel) inderdaad gewonnen had. De arbiter in de ontmoe ting tussen Leeuwarden en Al cides had na het maken van een fatale fout de Friese hoofd stedelingen geadviseerd te pro testeren, maar toen de zaak in de vergaderzaal voor de heren van de protestcommissie zou worden gereconstrueerd kon de scheidsrechter zich z'n fout niet meer herinneren.... Toen voor het nieuwe seizoen het startsein klonk, was Leeu warden deze tegenslag alweer vergeten en opnieuw speelden de Leeuwarders in hun tweede klas een leidende rol. Zonder de concurrentie van Friesland zagen de mannen van Sonnen- borgh kans vlot kampioen te worden en nu zou dan de poort naar de eerste klasse opengaan, wanneer althans de promotie wedstrijden eveneens tot een succesvol einde konden worden gebracht. De tegenstander in deze be langrijke promotiewedstrijd was H.S.C. uit Hoogezand, in welke plaats het eerste treffen zou plaatsvinden. Maar voor het zover was nodigde H.S.C. het Huizumer F.V.C. voor een vriendschappelijke wedstrijd uit om eens te horen, hoe sterk Leeuwarden wel was. „Nou, de voorhoede is erg gevaarlijk" zei den de F.V.C.-ers, „maar de ver dediging van Leeuwarden is wel te passeren." Dan moeten we zien een paar doelpunten te krijgen om daarna de zaak achter dicht te houden, dach ten de H.S.C.-ers. Maar na een kwartier kwam Leeuwarden in dit eerste pro motieduel tegen H.S.C. door Barend Schaafsma al met r-o voor en toen gooiden de Leeu warders alle kracht op hun ver dediging. Twee minuten voor tijd, toen het nog steeds i-o voor Leeuwarden stond, kwam er een hoekschop op het doel van de Friezen. „Kom maar op"! schreeuwde doelman Hanke Visser, de man, die de corner zou nemen uitdagend toe. De H.S.C.-er nam z'n hoekschop en gevaarlijk zeilde het leer naar het Friese doel. Met een reuzen- stomp maaide Hanke Visser de bal evenwel uit zijn doelgebied, maar op hetzelfde moment vloog er een H.S.C.-er tegen de leren riempjes, die Visser om z'n polsen droeg. De man uit Hoogezand viel, maar Hanke Visser pakte hem als een zakje aardappels op, zette hem op z'n benen en zei: „Wat dogste, dat ie er in ging Niks hoor En - zich richtend tot de populaire scheidsrechter Beelo, die de wedstrijd vloot: „D'er komt niet een in, vandaag meneer Een moment later kon Hanke Visser „koplcedukelend" het veld afgaan: Leeuwarden had stand gehouden en won z'n eerste promotiewedstrijd. Twee postduiven, die het heugelijke nieuws van de overwinning naar de Friese hoofdstad moes ten brengen, kwamen daar pas een week na de wedstrijd aan; het bleek een lange reis van Hoogezand naar Leeuwarden te zijn - de spelers hadden het ook al ondervonden Aan één puntje uit de return wedstrijd op Schenkenschans zou Leeuwarden dus voldoende hebben om te promoveren naar de eerste klas en om de twaalf flessen champagne te verdienen, die Rein Kroes, de kastelein van café De Beurs aan de Wirdu- merdijk, beschikbaar had ge steld. Erg ongerust over de uitslag van deze wedstrijd maakten de jongens zich niet. „Dou hoest niks te doen" zei aanvoerder Anton Del Grosso bijvoorbeeld tegen broer „Sjellie", „as't die gevaarlijke Van Biezen maar goed inne gaten houst". Met dr. Bos hoorde Van Biezen tot de gevaarlijkste spelers van H.S.C. Op de onvergetelijke dag van de grote strijd zag Schenken schans zwart van de mensen en zelfs kwam filmoperateur Kess- ler in touw om de belangrijk ste momenten van de wedstrijd te vereeuwigen. Weer nam Leeuwarden nu de leiding maar met de rust was de stand ge lijk. Zo bleef het tot een mi nuut of zeven voor het einde, toen Wiebe Scheepstra met een geweldig schot van zeker veer tig meter afstand van het doel de bal andermaal in het Hoo- gezandse netwerk joeg. Het ge juich, dat toen uit duizenden kelen opklonk, moet nog wel bij de Oldehove te horen zijn geweest en voor een stad als Leeuwarden ongekend waren de golven van geestdrift, waar mee de succesvolle ploeg toen werd overspoeld. Arm in arm, met muziek voor op, ging het in optocht langs het smalle paadje van de Har- linger Trekvaart, waar het zo'n gedrang werd, dat enkele feest vierders de vaart ingingen en er direct al een afkoelend bad in vonden De hele ploeg kwam tenslotte bij Rein Kroes terecht om er de champagne op te eisen en nog wat na te kaarten over het prachtige succes. Het bekende valiesje van pen ningmeester Meindert Rinsma vond, met het ongehoorde be drag van rond negenhonderd gulden aan entreegelden er in, op de late avond van deze suc cesvolle dag een plaats op de bedsteeplank in het huisje van Hanke Visser. „Zet 't daar mar neer, seun, daar staat het vei lig", zei Hanke, toen de pen ningmeester even met hem mee naar huis ging om „nog een kopke thee" te drinken. Frisia herstelde zich uitstekend na een inzinking en begon weer een belangrijke rol te spelen

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 10