MÊBÈM De commissaris vertelt over oud Leeuwarden b Hier lachten opa en oma om LEEUWARDE Sa is 't en net oars 'T KLEINE KRANTSJE In een van de vorige nummers van 't Kleine Krantsje nam de redactie een artikeltje van mij op over een bejaarde (maar nog bijzonder vitale) geboren en getogen Vlietster, die mij een prettige middag bezorgd had met allerlei jeugd herinneringen. Maar omdat ik rekening diende te houden met de beschik bare plaatsruimte, volstond ik slechts met hetgeen hy over de voetballerij in zijn jongensjaren had verteld. Maar hy wist ook het een en ander over de watersport uit die tijd en ging op dat onderwerp over, toen ons daar bij de jachthaven aan de Greuns, zo'n modern motorbootje voorbij voer. Het was een keurig onderhouden spulletje, met veel nikkel en spiegelglas, zoals men tegenwoordig vele ziet varen. „Van die dingen wisten wij oek niks of, doe ik so'n kien war", begon hij. Wie doe ris de stad ut wudde, kon 'n end de Skrans of de Swatteweg u kuiere, of ergens op het Fliet 'n skouke hure. Mar daar kwammen ons fader en moeke nooit aan toe. Want so'n ding dee al gau 'n paar' dubbeltsjes an huur, en dat mocht hurren lang niet beure. Mar wij waren seumerdag, met mooi weer, dochs so wat alle sundagen op it water. Dat kwam, omdat wy doe in 'e Weerklank woonden en 'n buurman hadden, die bij Hueinga op het Fliet in het pakhuis war. Daar hadden ze doe so'n foeg praamke, waar de granen met nar de veerskippen en de stoombooten in 'e stad brocht wudden. Al- lienig Koopmans dee het doe al met peedewages. Mar andes gong alles nog met pramen deur de grachten. Mar sundes mocht hij it fan sien baas seis bruke. Dan ging hij met sien hushouding altiid na de Wielen en wij mochten dan faak met. Dat war dan fansels 'n hele boot fol, want wij waren doe oek al met ons sessen fan kiendes. En seep had oek een stuk of vijf. En dan kwamen daar fansels oek nog vier minsen bij. En faak oek nog twee kienderwagens, foor de allerkleinsten, die nog an it bust waren. Maar dat hinderde allegaar niks, want der war ruumte genoeg en wij konnen mar heen en weer drave en hoefden niet op ien plak sitten te blieven. Want dat is al het slimste wat een kien overkomme kan. Ik hew altiid te doen met die stumpes, die teugenswoodig met fader en moeke met de auto de diek lans fliege en dan achterin sitte. Met de deuren op slot. Der war oek 'n seil bij, mar dat mocht ons buurman nooit op sette, want sien frou war skietend benaud en ons moeke niet minder. Mar as hij, met prachtig mooi weer en een klein koeltsje, soms ris prebeede, die beide frouen om te praten, dan kreeg hij te horen: „Dou liekst wel niet wies. Must ris wat gebeure met al die kiendes. Dan fesuppe wij allemaal. En ast seile wuuste, dan gane jimme maar met jim beiden en blieve wij wel met de kiendes tus. Wat denkst wel, dat ik de hele dag in noad sitte wil Ons moeke docht der krek geliek over en de frouen kregen fansels hur sin. Dus draaide it altiid weer ut op skuve en trekke. Fleen en werom. Sudesmorres gongen wij dan it Fliet ut. Nooit so froeg, fansels. Want die beide moekes hadden aast nog heel wat te stellen met al die kiendes en dan wudden ze oek altiid nog east it hus an kant hewwe. Want je wete wel hoe frouwen binne. Dan toogden ze nog 'n paar oue stoelen an en 'n teestoof met een test met dove kolen. En wat kopkes en koemkeboel, want se wudden fansels onderweegs hur warm drinken niet misse. Dan ging der oek nog 'n tromp met eterij met en 'n grote panne met supenbrij en 'n emmer met water ut de regenbak. Daar dreef 'dan een halve lcokesneut- dop in en daar mochten wij ut drinke, as we dust hadden. En ons fader trakteede buurman en him seis welris op 'n half fleske bier. Die kon hij erges foor slieterspries krije. Ik loof dat so'n fleske him vier senten koste. En dat war dan oek de hele wereld niet. Het war dus altiid nog 'n heel geskrep om fut te kommen en it war faak oek al 'n uur of tien, foor we it Fliet ut skoven. Mar je waren doe oek al gau buten, want bij Appeldoorn houden de huzen al op, en konnen je over het land de bomen fan de Swat teweg al sien. Mutte je nou komme. Allegaar huzen nog hoger as de Oudehoof en straten met rare namen, waar je nog nooit van hoord hewwe. Na Appeldoorn kwam dan al gau de Poppebrug en vlak daar achter de helling van De Roos. Dan kwam der 'n stukje land, waar froeger liem maakt wudde en even vedderop ston 'n grote boereschuur. Die staat der troues nog, mar it is nou 'n soot fan pakhus. Mar doe woonde daar een ouwe boer; een niedige kerel, die ons daliks met de hooifurk achterna sat, as we ris op syn land kwammen om wat knienevreten te soeken. Mar wij hadden de gek met him, want wij konnen feul hadder ut de futen komme as hij met sien kroeme kont. Mar later had ie so'n grote füle hon en die liet hij dan op ons los. Dan maakten wij wel dat wij blik semse gau om 'e hekke kwamen. En as dat dan niet meer kon, dan sprongen wij regelrecht over de sloot. En dan raakte daar oek wel ris ien fan ons in of kregen wij 'n paar natte pooten. Och: in die tiid wudden de kiendes overal weg jaagd en achterna seten. Mutte je nou sien, wat der nou allemaal deen wurd foor de jeugd. En nog binne se niet tefreden. Want as je in 'e krant leze wat er teugenswoodig niet allemaal fenield wurd, dan denke je welris: waar mut dat hene. En alle jaren wurd it slimmer. En straffe, hou mar Se mutte henegaan en geef ze 'n fiks pak op 'e bealch. Soa as wij froeger kregen. Dan sudden se wel omstaan lere en om seggen geve. Mar as je der nou wat fan segge durve, krij je 'n grote bek. Bij Skilkampen gongen wij onder die trapkebrugge deur en waren dan in 'e Kurkemeer. Daar kon dan trokken wudde en gongen ons buurman en ons fader om beurten in 'e liene. De groosten fan ons mochten der dan oek met ut om te helpen. Maar fan die trekkerij hadden we gau ons nocht en we sprongen dan mar wat in 't land om. Dan kwam der welris so'n grote koei op ons af stappen en dan maakten wij wel gau dat wij de liene weer te pakken kregen. Want al dee so'n beest oek niks; ik hadde it der dochs nooit op staan. Wordt vervolgd H. VOORDEWIND Integendeel „Wel juffrouw Ella, strijdt u ook voor de rechten van de vrouw „Integendeel, ik ben verloofd". Een vleier Luitenant: „U spreekt van draadlooze telegrafie freule, een mooie uitvinding. Maar er is nog veel moois wat voor 25 jaar niet bestond Freule: „Bijvoorbeeld, Luitenant Luitenant: „U zelf, freule". Een edel mensch Kennis: „Ik hoor, dat je oude oom aangesteld is als schrijver op je kantoor, waarom heb je dat gedaan?" Advocaat: „Uit zuivere dankbaarheid, de man heeft zijn heele vermogen opgeofferd om mij te laten stud eer en". Op de hoogte van hun tijd Redacteur: „Wat moeten die natte kinderen hier Jongetje (van 6 jaar, de woordvoerder): „Wij zijn door het zwakke ijs gezakt, en nu komen wij u ver zoeken dat te melden in uw courant, ter waarschu wing voor anderen". In lyts baes is bettei as in great feint. Beter kleine baas dan grote knecht. Mannich ien makket it bêd foai in oar en komt seis op stiie to lizzen. Menigeen maakt het bed klaar voor een ander en belandt dan zelf op het stro. In appel in maei is sa goed as in aei. Een appel in mei is even goed als een ei Dat stiet as in biette appel op in stok. Dat staat als een gebraden ap pel op een stok Alle bigjin is swiei, sei de dief, en hy stiel in ambeld. Alle begin is moeilijk, zei de dief en hij stal een aambeeld. Bargebloed is bettei as adlik bloed, sei de jonge, hwant üs mem makket fan bargebloed bargemarge. Varkensbloed is beter dan ade- lijk bloed, zei de jongen, want moeder maakt van varkensbloed bloedworst. OVERLEDEN: 25 mei: Gerard Klinkenberg, Mr. P. J. Troelstraweg 116, 62 jaar. Adjunct-directeur van de Algemene Friesche Levensverzekering Mij te Leeuwarden en de „Groot Noord-Hollandsche van 1845 te Amsterdam. JUBILEA: 21 mei: P. Gj. Huizinga en J. Huizinga-de Boer te Leeu warden vijf en vijftig jaar getrouwd. 27 mei: J. ten Hoeve en K. ten Hoeve-Looijenga, Borneo- straat 10, zestig jaar ge trouwd. Geert Sannes, Delistraat 52, oud-voorzitter van de voet balvereniging „Leeuwarden" heeft op Hemelvaartsdag zijn 80e verjaardag gevierd. w^mÊ^ÊmmÊÊÊmmm

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 9