'T KLEINE KRANTSJE 10 Wanneer we, getrouw aan de traditie, ook vandaag deze ru briek de titel meegeven van „Friesland laat de voetbal rollen", dan moet u dat ditmaal een beetje anders opvatten. Met dat Friesland wordt nu eens niet, zoals gewoonlijk, de provincie, maar de L.V.V. Friesland bedoeld, want aan deze voetbalclub mag dit verhaal wel worden gewijd. De L.V.V. bestaat immers juist zestig jaar en het zou geen pas geven stilzwijgend aan dit heugelijke feit voorbij te gaan. Na Frisia is Friesland de oudste voetbalclub in de stad en al is het verleden van Fries land misschien wat minder glorieus geweest, ook de oude L.V.V. mag bogen op een succesvolle geschiedenis. Friesland verhuist naar Borniastate Bij keuze gepromoveerd Titanenstrijd met Leeuwarden Overgang naar eerste klas Zegepraal op Be Quick Donkere wolken voor de zon Succesvoile degra datiestrijd Toch nog terug naar de tweede klas Dit is het elftal, dat Friesland in 1946 terugbracht in de eerste klas. Staande v.l.n.r. Pieters, de Vries, Kingma, Stoffels, Veldkamp en leider Dutman; ge bukt: Tromp, Buitenhuis en Van der Weij; gehurkt: Vlietstra, Steenbergen en Van der Veen Enkele maanden geleden heb ben we het op deze plaats al gehad over het ontstaan van Friesland, dat als de voetbalclub Snel, „de club van Ome Koos" (J. Overdijk) het levenslicht zag. Later werd de vereniging Voor waarts genoemd en tenslotte werd het L.V.V. Friesland, de blijvende naam. Zes jaar na de oprichting op 5 juni 1905 werd de vereniging kampioen van Friesland, waar na de L.V.V. kon overstappen van de Friese naar de Neder landse Voetbal Bond. Ingedeeld in de derde klas zag Friesland voorlopig geen kans hoger op te komen, maar toen het noorden in 19ns met de eerste klas werd verrijkt, kon Friesland bij keuze promoveren naar de eerste klas, waarin enkele jaren later de al in 't Kleine Krantsje gememo reerde titanstrijd volgde met het inmiddels opgerichte Leeuwar den. Door een beter doelgemiddelde besliste Friesland dit onvergete lijke duel met de roodwitte stadgenoten in z'n voordeel en zo werd in 2922 de eerste klas bereikt. Een jaar later kon Friesland verhuizen van het oude L.V.V.-terrein naar het nieuwe terrein achter het Bor- niapark, waar de blauwgelen in de loop der jaren veel successen bevochten. Een triomf, waarover nu nóg wel gesproken wordt, was een overwinning met 1-0 op het overigens onoverwinnelijke Be Quick, dat in deze tijd jaar op jaar kampioen werd en zich bij wijze van uitzondering alleen zo nu en dan eens liet kloppen door een sterke club uit het westen. In de eerste vier seizoenen in de eerste klas moest Friesland met een plaats op de onderste helft van de ranglijst genoegen nemen, maar in 2927 kon de L.V.V. voor de eerste maal bo ven Frisia op de ranglijst eindi gen en een jaar later bezette Friesland zelfs de prachtige tweede plaats, vóór het inmid dels eveneens naar de eerste klas gepromoveerde Leeuwarden (dat als derde eindigde) en voor Frisia, dat in dit seizoen jam merlijk op de laatste plaats be landde. Het Groningse Velocitas had intussen aan de hegemonie van stadgenoot Be Quick een eind gemaakt en werd vijfmaal in successie kampioen, voor Veen- dam ook eens de vlag in de mast mocht hijsen. Maar voor de Leeuwarder voetbalverenigin gen was het verwerven van een kampioenstitel niet weggelegd - dat wil zeggen, voor Leeuwar den en Friesland niet, want Frisia zag wel eens kans het noordelijk kampioenschap te verwerven en wel in 1925, toen Friesland het presteerde om de aspirantkampioenen op de Wil- helminabaan te bedwingen. Na het succes van het verwer ven van de tweede plaats in '27 eindigde Friesland onverander lijk op de ranglijst in de onder ste helft en in 1933 kwam het eerste klasserschap zelfs in groot gevaar, doordat Friesland toen hekkensluiter werd. De degra datiewedstrijden tegen de twee de klas kampioen F.V.C. en Muntendam verliepen voor de blauw-gelen evenwel bijzonder gunstig: van Muntendam werd uit gewonnen met 3-0, F.V.C. kreeg er met 4-1 van langs en na nog een gelijk spel tegen F.V.C. hoefde de ontmoeting Friesland—Muntendam al niet eens meer te worden gespeeld. Maar in 1937 kwamen er wéér donkere wolken voor de zon en na een veelbewogen degradatie strijd met Heerenveen en W.V. V. moest Friesland degraderen naar de tweede klas. We zouden wat al te ver in de geschiedenis vooruitlopen, wanneer we op dit moment al veel meer ver telden over dit belangrijke feit in het leven van de L.V.V. Daarover dus een volgende maal In het bevrijdingsjaar '45, toen Friesland z'n veertigjarig jubileum vierde, werd deze foto van bestuurs- en commissieleden gemaakt. Achterste rij: 3, Aukema, S. Bosma, S. Bokma (t), G. J. Steenbergen, W. Zadel, Th. van Foeken, G. Hoekstra, Jac. de Vries, H. Pieters (f), B. de Boer en A. van der Veer. Middelste rij: B. Castelein, R. Lamberts (t), H. Molenaar (t), A. Ras (t), S. Zijlstra, C. Greben, A. Meyer (t), O. IJpenga, P. Reen W. Beek en W. Schaafsma. Voorste rij: C. Penning (2e penn.m.), J. Feddema (2e voorz.), G. Bron (seer.), J. Overdijk (erevoorz.), J. G. Greben (t) (voorz.), H. Rjjpstra (pennon.), Jd. Meulen (2e secr.) en R. de Jong (terreincom.).

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 10