1 1 1ENAULT OSIER •T KLEINE KRANTSJE 4 VOOR NAAR SPANJAARDSLAAN 162- LEEUWARDEN-TELEP. 05100-20043 JAN DUUM IS NOG NIET VERGETEN de boot op de brug werd ge gooid; Kees Brugje en z'n kor nuiten zorgden dan wel voor verder transport naar het dorp. Van Jan Duum weet mijn vrouw zich nog te herinneren, dat hij vaak door de schoolkinderen werd uitgescholden. Dan stapte Jan Duum naar de meester en mocht hij voor d^ klas de schul digen aanwijzen. Ik moet tot mijn schande zeggen, dat Jan Duum daarbij ook mijn vrouw wel eens heeft aangewezen Leeuwarden ABONNEE D De echte Jan Duum III Het mooie verhaal van de koet sier, die de schrik van z'n leven kreeg door de vraag van Jan Duum: „regent het nog?" is inderdaad waar gebeurd. Ik kan u ook nog zeggen wie de koet sier was: Simon Buitenga uit Roordahuizum, die wij, als jon gens Swatte Simen noemden: hij was smid en daardoor altijd zwart in het gezicht. Ik meen, dat Jan Duum Swatte Simen op de schouder tikte, voor hij vroeg of het nog regende. Swatte Si men, die anders niet zo gauw benauwd was, sloeg haast van de bok af. De geschiedenis heeft ons indertijd geweldig vermaakt, omdat Swatte Simen zelf altijd sterke verhalen vertelde en be hoorlijk pochen en opscheppen kon, maar na de ontmoeting met Jan Duum had hij niet veel meer te koop Leeuwarden H.Z. De echte Jan Duum IV De hengelaar, die zich wel niet de boter van 't brood liet gap pen, maar z'n aas verspeelde, had gelijk: dit was de echte en onvervalste Jan Duum. De er naast afgebeelde kunstenaars ken ik niet Wel herinner ik me de knaap met „de hannen in 'e buse. Amsterdam KLAAS BAKKERS De echte Jan Duum V De beide veedrijvers op de grote foto in 't Kleine Krantsje van de vorige week lijken in de ver ste verte niet op Jan Duum. De echte Jan Duum staat op de kleine foto, die bij dat verhaal was afgedrukt. U kunt dit rus tig van mij aannemen, want ik heb Jan Duum door en door ge kend. Hij was wat vies en altijd hongerig, maar ja, dat was nu eenmaal „die goeie ouwe tijd". Leeuwarden G. LOLKEMA De echte Jan Duum VI Wie van de drie mannen uit 't Kleine Krantsje van 28 juli Jan Duum was, kan ik niet zeggen, maar de linkse man op de grote foto was het niet. Dat was na melijk mijn vader, Harmens. Vader is het vorige jaar overle den; hij is vijf en tachtig jaar geworden. Leeuwarden ABONNEE W.M. Deze en nog vele mondelinge reacties op het verhaal over fan Duum in het vorige nummer van 't Kleine Krantsje hebben aangetoond, dat de Leeuwarders dit bekende type van de straat nog niet vergeten hebben, hoe wel hij al jaren geleden overle den moet zijn. Maar hoe lang geleden precies hebben wij nog niet kunnen ontdekken: er zijn in de contreien, waar hij van daan kwam en wellicht ook overleden is, meer heren met de naam Jan Rodenhuis geweest en wie van hen was nu de echte Jan Duum Hoe Jan Duum aan zijn bij naam kwam is ons ook nog niet recht duidelijk geworden; onze briefschrijvers geven geen aan- wijzigingen in de richting van een verklaring van deze naam. Miste hij soms een duim, had ie een dubbeldikke duim - wat was er aan de hand 1 De heer K., die het verhaal over Jan Duum schreef, meende, dat Jan Rodenhuis z'n bijnaam te danken had aan zijn gewoonte om z'n duim op te steken, zodra men hem vroeg, hoe het er mee ging. „Hoe gaat het Jan 1" En hup - Jan stak veelzeggend z'n duim op, zonder ook maar iets te zeggen. Het moet Jan Duum naar z'n eigen smaak volgens deze verklaring dus altijd goed zijn gegaan - wie hem wat be ter kende, zal daar misschien wat anders over hebben gedacht. Zijn er lezers, die een andere verklaring hebben over het ont staan van deze bijnaam Zo ja, dan zijn wij bijzonder benieuwd die te vernemen Red. 't KI. Kr. De echte Jan Duum I Naar aanleiding van uw artikel over Jan Duum in uw nummer van 29 juli het volgende: als oud-Huizumer dat nu Leeuwar den is, kende ik vele van de reeds door u genoemde typen, die successievelijk reeds voor kwamen in 't Kleine Krantsje. Om uw vraag te beantwoorden, wie van de twee afgebeelde he ren Jan Duum is, kan ik u hel pen, dat voor zover mijn her innering strekt dit de persoon moet zijn die alleen op de foto staat afgebeeld en ook als zo danig door uw schrijver van het bewuste artikel wordt aangewe zen. De heer rechts op de twee de foto is beslist Jan Duum niet. Deze persoon was in vroeger ja ren reeds een Leeuwarder inge zetene, die regelmatig vrijdags op de markt als veedrijver zijn diensten aanbood. Zijn naam of bijnaam is mij helaas niet be kend, maar voor zover ik mij nog herinner was hij onderge bracht in één van de logemen ten, welke zich destijds bevon den rondom de Groene weg en de Boterhoek. Verder laat ik hieronder nog een rijmpje volgen dat door ons als jongens vaak op een behoor lijke afstand gezongen werd, als Jan Duum passeerde door de Schrans. Dit luidde als volgt: Jan Dumelot, het is zo'n vieze vent Hij vangt zijn vlooien onder 't hemd. Dan bindt ie ze aan een draadje En speelt er mee soldaatje. Hij gooit ze in de koekepan En smult er lekker van. Zoals u ziet sluit dit gedicht volkomen aan op de vieze en vaak hongerige toestand waarin Jan Duum meestal verkeerde. Heerenveen S. POSTMA De echte Jan Duum II Vergis ik mij niet, dan was Jan Duum vroeger meer een Sneker dan een Leeuwarder stadstype. Hij leidde een soort forensenbe- staan en maakte veel gebruik van de geregelde bootdienst tus sen Sneek en Leeuwarden. Ook andere schilderachtige fi guren zaten wel op deze Sneker boot, zoals Goudene Geert, die soms - niet helemaal helder meer - in Scharnegoutum van

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 4