Hier lachten opa en oma om „WIL 'T WAT BIETE?" Nou, de visjes beten niet, maar Jan Duum beet wel 5 'T KLEINE KRANTSJE HIJ KON HET NIET HELPEN Ja, ik zit tot over de ooren in de beren; maar het is mijn ongeluk; niet mijn schuld. Niet je schuld Neen, want ik heb zoo'n gunstig uiterlijk, dat de men- schen mij al crediet geven, eer ik er nog om gevraagd heb. IN DEN TREIN Passagier: Pardon, mag ik u opmerkzaam maken, dat uw das al eenigen tijd scheef zit Ik had het u wel eerder willen zeggen, maar deze jongedames hadden er ook zo'n schik in. Boer: Dank u; en de olie van die lamp druipt al tien mi nuten op uw lichten overjas, maar iedereen had er zoo'n plezier in, dat ik de- grap niet wilde bederven. EEN NETTE BOEL Gast: Kellner, het klachtenboek. Kellner: 't Spijt me zeer, maar dat is geheel losgeraakt, toen de patroon het aan een gast die er om vroeg, in zijn gezicht gesmeten heeft ZUCHT Als je kon koopen de menschen voor hun werkelijke waarde en ze verlcoopen voor dat, wat zij zich verbeelden waard te zijn - hé dan was er wat te verdienen. Advocaat tot een dame op zijn kantoor. Wat verlangt u, mevrouw Dame: Ik wil van mijn man scheiden mijnheer. Advocaat: Zoo, mevrouw. En dat waarom Dame: Hij heeft zijn echtelijke belofte niet gehouden. Advocaat: Wat heeft hij dan gedaan Dame: Toen wij trouwden, zei hij, ik wil voor je sterven - en nu doet hij het niet. ZEER MUZIKAAL Is uwe vrouw muzikaal O, zeker, ze rijdt nooit anders dan in een harmonikatrein. DE JONGSTE VERDEDIGER Jong advocaat (toegevoegd als verdediger aan een geraffi neerden schurk, bezoekt dezen in de gevangenis, na de stukken thuis bestudeerd te hebben): Uw zaak staat zeer slecht mijn waarde, ik heb niet veel hoop, dat ik je zal kunnen vrijpleiten. Gedetineerde (terwijl hij den jongen man bemoedigend op den schouder klopt): Den moed maar niet verliezen mijn heer - en als u uit een of ander in het strafwetboek niet goed wijs kunt worden, dan vraagt u het mij maar. GOEDE GELEGENHEID Mijnheer van Katen: Wat lees ik daar - De bankier Schobjaks is met de noorderzon naar Amerika vertrok ken - Nu kan ik mijn schoonzoon vertellen, dat ik den bruidschat van mijn dochter bij hem gedeponeerd had EERLIJK VERDEELD Eerste boer (verwijtend)In jou boomen nestelen kraaien en eiken morgen komen ze op mijn veld voer halen. Tweede boer: Nou dan is het eerlijk verdeeld, ik geef ze logies, dan kun jij ze toch ontbijt geven. Het verhaal van onze me dewerker K. over Jan Duum in 't vorige Kleine Krantsje heeft zoveel re acties verwekt, dat het ons genoegen doet nu een tweede bijdrage over deze vermaarde stadsfiguur te kunnen afdrukken. Weer is de heer K. de auteur- hij haalt herinneringen op aan een merkwaardige ontmoeting met JAN DUUM De trouwe lezers van 't Kleine Krantsje" wete nou, uut een vo rig nummer dat Jan Duum een eertieds bekende straat-figuur was. Echt Luwadder straattype. Ik seis hew indertied oek es een mooie grap met 'm beleefd. Had ie mie mooi bij de poot. Sal 'k jim es vertelle. 't Sal in disse maand augustus 46 jaar leden weze, ik waar nog sun opslopen jonge, dat ik weer es sin kreeg in vissen. Dat kwam, ik had 's morgens hoort, dat et bij et Weidumerhout so duvels goed biete wou. Dat must ik nou krek hewwe. Want overal waar ik oek vist had, in 'e Zwette, in 't Woudmantsje of bij Deinum, ut waar altied ma- leur en meestentieds kwam ik tuus met nul, komma nul. Ter- wiel anderen daar wel een bak- soodsje weghaalden. Waarem dat nou weer in sat, mag joost wete. Toen ik dan oek hoorde dat ut daar so best biete wou, ont waakte in mij mien voorvader lijke oerdrift en jacht-instinct en was vast besloten nou be slist met een flinke baksooi tuus te kommen. Ik had oek welres hoort, dat ut heule geheim van suksesvol vis sen, feitelijk lag in wat soort deeg je bruukte. Niet gewoon brood, maar iets aparts musten je brenge. Belgies visdeeg b.v. Maar ja, een grauw kwartsje uut te geven voor een tuubke, as een vinger lang, dat gong mie detoonen uut. Nee, dan seis mar an de gang. Uut de broodtrommel nam ik een stuk wittebrood, snee de brune kusjes deraf, gooide hier over wat soete melk en suker; vervolgens een drupke peterolie en wat rauwe gesneden siepel. Kauwe eerpel Ik dee der toen een kouwe eer- pel deur, die stonnen nog in 'e kast van guster, want mien moeke sou se opbakke en na veul kneden en persen en rol len, had ik nou een mooi stuk deeg, so groat as een vroege ge- hakbal. Omdat ut spultsje nog erg kliemsk waar en an de vin gers kleefde, rolde ik ut oek nog es flink om in wat droge haver mout. En nou sag ut er su lek ker uut, je suden der seis in biete. As je niet beter wisten. Ik was nou klaar, bon mien angel- sje an 'e fiets en vol moed naar 't Weidumerhout. Ik socht een geskikt plakje op tussen de Zwettebrug en ut dorp Weidum an die mooie brede Weidumervaart en gong der us noffelik bij sitten. Mien kostbare bal deeg lei ik skuins achter mie, in een diep kuultsje. Veilig en wel. Ik had der wel een ketier sitten en nog gien beweging an mien dobber en ik kon mie niet voor- stelle dat daar beneden gien in teresse waar, voor mien delika- tesse. Afijn, niet ongeduldig wudde, niet jachte, komt asens wel. Het waar een snikhiete middag en de son skeen venienig op mien kop en skitterde so fel in 't water, dat ik af en toe mien ogen even dicht dee. Het waar doadstil om mie hene en in wiede omtrek gien meens te bekennen. De koeien, die vlak voor mie in 't land lagen, lui te kauwen, keken mie met hun lodderige en slaperige ogen an. Dit werkte seker anstekelijk, want ik begon te gapen en soes de wat weg. Hoe lang ik daar so sat te dommelen, weet ik niet, maar opiens skrok ik op van de fuutstappen achter mie. Jan Duum Ik keek om enverdorie, daar ston Jan Duum vlak achter mie. In levende lijve, 'k Had em in gien jaren sien. „Midje", sei hij op sien fries. „Gojje", sei ik. Hij gong skuins achter mie staan en we seiden feerders oek niet veul. Ik haalde es op en et deeg bleek van 'e haak. Daarom jiam ik mien groate bal achter mie weg, nam der een plukje van af en lei 't weer neer in ut kuultsje, vlak achter mie. Jan Duum wudde spraakzamer, gong der even bij sitten en begon een praatsje over warm weer, over onweer, over vissen enz. Ik praatte terug, maar keek maar telkes naar mien dobber. Totdat hij opeens sei: „Kom ik mat fut, midje". En Jan Duum sette de sokken der in. Ik keek um na tot ie achter de brug verdwenen was. De dobber lag nog steeds stil. Ik haal op, 't deeg was er af weekt seker. 'n Nij stukje dus. Ik tast achter miemis. Ik keek links, rechts.... hé, waar hew ik nou mien deeg Weer in 't kuultsje kieke. Niks. In 'e onderwalverdikkemie 't mut in ut kuultsje legge.... Dikke minne Plotseling drong ut tot mie deur. Toen Jan Duum der zat, lag ut er nog; en nou; Jan Duum fut, deeg fut. „Wat een dikke minneskold ik. Ik kon nou oek niet meer visse. Ik dreunde een heul riegeltsje rare woorden op; waaronder èt reli- gieuse en waar so niedig as een spin. Mien eerste impuls waar, achter hem anfietse om hem te vertel len wat ie feiteliks opconsu- meerd had en hoe ik der eerst met omgriemd had. Maar na mien eerste driftbui docht ik: ,,'t is toch oek wel sielig en uut weelde eet je andermans visdeeg toch oek niet op". Dat, ik bon mien angeltsje an 'e fiets en gong via de suvelfabriek Wei dum over Marssum maar weer naar huus. Voor de soaveulste keer kwam ik weer us tuus sonder vis. Maar dit was toch force majeur. Seg nou self. K. |M 1 oud5 Wigersma ds 1855 DAMES- EN HERENMODE NaauwB Tel.27984 Leeuwarden

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 5