T 1 ENAULT OSIER 'T KLEINE KRANTSJE 4 VOOR NAAR Lezers klommen in de pen Brief uit Amerika Onlangs kwam ik door een vriend in Grand Rapids in het bezit van enige edities van 't Kleine Krantsje en ik was wer kelijk verrast deze te lezen. Gis teravond las ik nummer 9 en heb ik mij beslist geamuseerd. Speciaal het artikel „Beurtvaar- ders sterven uit" bracht prettige herinneringen van mijn jeugd terug. De foto's van de Voorstreek en Nieuwestad zijn excellent en worden uitgeknipt en in ons „Scoop Book" geplakt. Wat een gezellige drukte was dat op donderdagavond en vrijdagmor gen. Mijn gedachten gaan 52 jaar terug. Ik verliet Leeuwarden (mijn geboorteplaats, Johannes- buurt V 46) in augustus 1913 voor Amerika en heb er nooit spijt van gehad. Mijn meisje Clara Beista, volgde mij in 1916 en moest ten noorden van Enge land omvaren, daar Het Kanaal door de Duitsers was herscha pen in een gevaarlijk mijnen veld. Een jaar later gingen wij trou wen en Jcort daarna werd ik op geroepen voor Militaire dienst. Na training in Camp Custer werd mijn regiment (3ro th. En- geneers) over zee verscheept en ik landde in Engeland en kwam in bivak in Camp Aldershot, dicht bij Londen. Terwijl ik in Londen met verlof was, werd de stad aangevallen en gebombar deerd door een Duitse zeppelin, dezelfde die een paar jaar eer der, toen ik nog als klerk op het kantoor van Mispelblom Beier werkte over de stad Leeuwarden vloog: „Victoria Louise" meen ik me te herinneren. Deze zeppelin werd neergescho ten en viel in de Thames rivier, terwijl ik in het sous-terrain van St. Paul Cathedral was ge vlucht voor bescherming. Ik zat op een grafsteen toen het „All- clear" werd geblazen en toen de lichten werden ontstoken, merk te ik dat ik al die tijd op de grafsteen van Alma Tadema, die beroemde Friese schilder, had gezeten. Hij had reeds lang in Engeland gewoond en was tot ridder geslagen en in de steen was gebeiteld „Sir Alma Tade ma". Daar ik een liefhebber van de schilderkunst ben en dikwijls van Tadema gehoord had werd ik hier inderdaad een beetje wee van. In het kort: van Engeland werden wij naar Archangel ge zonden om de Bolshewiki te be vechten en die voorname haven aan de Witte Zee te beschermen voor Engeland. Wij hebben daar een gruwelijk koude winter doorgemaakt. Doordat de Duit sers met mijnenvelden de Witte Zee hadden versperd, moesten wij via het noorden in de Pool- zee, langs Spitsbergen en langs Nova Zembla, om veilig in Ar changel te komen. Gedurende deze campagne hebben wij heel wat mannen verloren: gesneu veld en door de gruwelijke kou de, waarvoor wij niet uitgerust waren. Ik heb 21 maanden in het Amerikaanse leger gediend en werd ontslagen als Master Engeneer 1 st (Landmeten en kaartontwerpen), dank zij mijn onderwijs genoten aan de M.U. L.O.-school Achter de Hoven met meester Boersma als hoofd. Ik ben bij het timmervak ge gaan en werd baas in een tim merfabriek en de laatste twintig jaar was ik ontwerper en teke naar van huizen, winkels en scholen. In 1963 ben ik van april tot september terug geweest in Ne derland en mijn vrouw en ik hebben heel wat genoten. Wij hebben geen naaste familie meer in Leeuwarden, buiten een neef van mijn vrouw, maar nog heel wat vrienden. Ons verblijf was bij mijn zuster in Utrecht en bij mijn broer in Den Haag. Wij zijn dikwijls in Leeuwarden geweest bij de familie T. Bron in de Jelsumerstraat. Wij hebben jaren met hen gecorrespondeerd en hebben van hun vriendelijk heid en gastvrijheid genoten. Wij hebben ook mijn oude schoolvriend Mr. S. van Althuis, Mr. en Mrs. L. Titler, een vroe gere collega op 't kantoor van Mispelblom, oude buurjongens Willem en Rikus van den Akker die een fijne schoenmakerij op de Voorstreek heeft en IJsbrand van der Meer ontmoet; ook Van Heerewaarden bracht ons een bezoek, een oude schoolvriend. Ik ontmoette Mr. van Nimwe- gen, een horlogemaker die vroe ger in de kiosk in de Konings straat zijn winkel had. Ik heb heel wat afgeslenterd door de oude stad: alleen. - Straatjes, steegjes en glopjes in en uit en ik heb genoten. Ik heb ook nog Marinus Naberman ontmoet. Wij woonden vroeger naast hem en wat heb ik van zijn piano- en vioolspel genoten als jongen en wat een succesvolle carrière heeft die gemaakt. Wij hebben nog een fijn orgelcon cert meegemaakt in de Grote Kerk. Ik heb het St. Anthony Gasthuis bezocht, in de prachti ge tuin gezeten en nog de ka mer bezocht waar grootvader en grootmoe hebben gewoond. Iedereen was zeef vriendelijk. De eerste keer dat wij naar Leeu warden gingen en in de verte de Oldehove en de roomse to ren boven de horizon zagen werd het mij een beetje te erg. en ik schaam mij niet om te erkennen dat een traan langs mijn wang liep. Je kunt je dat gevoel niet voorstellen. Je moet het zelf ondervinden. Na een afwezigheid van meer dan vijf tig jaren je oude geboorteplaats zo van verre te naderen. Het is onmogelijk je gevoel uit te druk ken. Het iets zo prachtigs, zo intiem. Dan bemerk je, dat het leven, buiten alle zorgen en tegenval lers toch heerlijk is. Wel, ik ben zeer uitvoerig geweest en hoop dat het u niet verveeld heeft dit opstel te ontcijferen. Graag zou ik willen dat u mijn naam in schrijft als abonnee op uw pu blicatie. Ik zal een postwissel zenden om het abonnement te dekken. Muskegon (U.S.A.) L. H. RIJPSTRA W. Wierstra Th. zn I Kelders of „Bierkade". Het zou dan nog méér dan voorheen een „Griezelkelder" zijn. Leeuwarden Uw abonnee J. H. Het idee van een Griezel- kelder in een échte kelder is mooi, maar de kelders van de Bierkade lijken ons niet geschikt voor dit doel. De ruimte is er zeer be perkt en de collecties waren langzamerhand juist aardig uitgebreid. Bovendien vre- W. Wierstra Th. zn IV Ik heb in uw „volledige levens verhaal" van W. Wierstra Th. zn gemist, dat hij- spraaklessen gaf. Het is mij niet bekend, dat hij dat nu nog doet, maar een jaar of wat geleden moet hij zich ook op dat moeilijke ter rein bewogen hebben. Leeuwarden S. WESTRA De heer Wierstra heeft in derdaad in verschillende plaatsen in Friesland cur sussen gegeven voor men sen, die graag wat vlotter wilden leren spreken in het openbaar. Wij twijfelen er niet aan, dat hij ook daar mee succes heeft gehad. Red. 't Kl. Kr. zen we, dat alleen de heer W. Wierstra Th. zn zelf rechtop in deze Griezelkel der zou kunnen staan Z'n greate Pier zou er in ieder geval dubbelgevouwen moeten worden. Ook hangt er in sommige kelders een uitermate vieze lucht en verder moet het zo zijn, dat het wegdek van de Kelders hier en daar verzakt - de kans lijkt niet denkbeeldig, dat er nog eens iemand van de Kelders naar de kelder gaateen griezelige ge dachte, dat wel Red. t Kl Kr. W. Wierstra Th. zn II Wanneer de Griezelkelder wer kelijk zo geweldig was, zoals u schreef, waarom doet de ge meente nu dan niets Kan die niet - tijdelijk - het een of ande re oude winkelpand beschikbaar stellen Ik denk aan het vroe gere magazijn van Lampe in de Sint Jacobsstraat. Dat staat er nu maar leeg en niemand die er wat aan heeft. Leeuwarden Mevr. A. L. HOEKSTRA W. Wierstra Th. zn III Wat ontzettend jammer, dat het Wassenbeeldenkabinet niet meer bestaat. Het was wel geen Ma- damme Tussaud, maar toch de moeite van het bezoeken meer dan waard. Wij zijn er enkele jaren geleden met Franse vrien den geweest, toen het nog aan de Tweebaksmarkt was. Ik moet eerlijk zeggen, dat we ons stuk gelachen hebben, hoewel ik niet weet, of dat nu wel de bedoe ling was. Die meneer Wierstra vervulde als gids een meesterlij ke rol Amsterdam G. BüCKERS Naturisme Naar aanleiding van het artikel over het avontuur van de onbe kende Leeuwarder in Italië, stuurt een andere onbekende Leeuwarder u hierbij een F.K.K.- gids. Het beste was, als eerstge noemde Leeuwarder die in han den kreeg. Hij zou dan, voor hij weer op reis gaat, de campings uit kunnen zoeken, die hij moet vermijden, om niet weer in zul ke troubles te komen. Het is niet de nieuwste uitgave, maar die kan men desgewenst voor eigen rekening bestellen. Leeuwarden N.N. (onleesbaar) Hartelijk dank voor deze, rond driehonderd pagina's tellende „International Na turist Camp Guide", stamp vol nudistenkampen in de hele wereld. Wij hebben er met veel belangstelling in gebladerd - dat mocht toch wel Dat er in Nederland (al) elf naturistenkampen waren, wisten we niet: twee bij Amsterdam, een bij As sen, drie bij Gouda, een bij Eindhoven, een bij Voeren- daal in Limburg, een bij Berlicum in Noord-Brabant, een bij Utrecht en een bij Brummen. De provincie Friesland was nog niet vertegenwoordigd in deze gids van 1963. Of is er intussen in het gemis voorzien Red. 't Kl. Kr. Zou de heer W. Wierstra Th. zn niet een „echte kelder" be schikbaar kunnen worden ge steld Dat zou dan een „echte Griezelkelder" kunnen worden. Ik doel hierbij op de in onze stad aanwezige kelders aan de SPANJAARDSLAAN 162 LEEUWARDEN -TELEF. 05100-20042 Dat heeft de heer Rijpstra inderdaad goed onthouden: de zeppelin, die in 1912 over een aantal Nederlandse steden vloog was de Victo ria Louise. Een foto van het luchtschip, terwijl het boven Leeuwar den vliegt, bestaat er bij ons weten nietwel had 't Kleine Krantsje dit plaatje in z'n archief: de Victoria Louise op marktdag boven Groningen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 4