op z'n eind: 7 'T KLEINE KRANTSJE Iden Eeuw Leeuw basculemaker en koopman in kantoorbehoeften, Fokje („Er brandt een lichje en Jouke Soetendal ventten met postpa pier, Age Willem Stelpstra was kermisreiziger, Pieter Sargenti- ni gipswerker en Pieter Brauwe- ringen straatmuzikant, maar „Schele Piet", die later trouwde met Snorrewiets, leefde blijk baar van de wind en stond be roepshalve als „zwervende" te boek. Dit waren maar enkele van de tientallen, die in de loop van de jaren in De Gouden Leeuw hebben gewoond en die de meeste bewoners van de buurt van de Boterhoek wel zullen hebben gekend. Bij het ouder worden van Trien Kramer nam haar zoon Age Weyer het heft meer en meer in handen, maar in 1920 kwam er voorlopig een eind aan de geschiedenis van De Gouden Leeuw als logement: in oktober van dat jaar vertrokken de Weyers naar Rotterdam en er kwam nu een handelaar in ge bruikte meubelen in het pand. De leeuw, zij het dan niet van goud, bleef evenwel op z'n post aan de gevel van het gebouw en vijftien jaar later werd De Gou den Leeuw als logement in ere hersteld. Nu werd de weduwe Janke Sikkema er de koffie- schenkster en ze kreeg er in die vooroorlogse jaren heel wat drukte, vooral omdat de kippen- markt weer eens was verhuisd en nu plaats gevonden had bij de Boterhoek: alles wat maar met die kippenhandel te maken had, kwam bij Janke op de thee. Ook in de eerste jaren na de oorlog, toen het bodeterrein al was verplaatst van de hoek van de Bleeklaan en de Groninger straatweg naar het plein voor de, Oldehove en toen het bedrijf door Dirk Stinstra werd geëx ploiteerd, werden er goeie zaken gedaan in De Gouden Leeuw, maar ook deze koffiehuishou der zou er niet blijven tot z'n laatste snik: de voordrager Jac ques Westra werd zijn opvolger, tot De Gouden Leeuw in 1955, nu precies tiea^jaar geleden dus, overging in handen van de man, die er nu nog in zit; Luwe Kooitje. Of beter gezegd: van de vrouw, die er nu nog in zit, want de heer Kooitje is chauffeur bij Oscar Keip en mevrouw Kooitje deelt in de gelagkamer de lakens uit, daarbij zo nu en dan geas sisteerd door zoon Jan en (knap pe) schoondochter Tini. Voor de vrachtrijders is mevrouw Kooi tje doodgewoon „Trijn" en Trijn doet nogal wat meer dan een kopje koffie schenken of een glas bier, want bij de (niet ge honoreerde service van een veerhuis hoort bijvoorbeeld ook het aannemen en doorgeven uiteraard van telefonische bood schappen en dat betekent nogal wat: Bedrijf Dit heeft een bood schapje voor vrachtrijder Zus en Bedrijf Dat moet nodig wat kwijt aan vrachtrijder Zo. De „Oldehove" en „J. van Wijk" zijn de andere veerhuizen, die nu nog een graantje meepikken van de drukte op en rond het bodeterrein, maar van een con currentiepositie ten opzichte van elkaar kan eigenlijk niet ge sproken worden: kwam vroeger uitsluitend „de onderwal van 't Oldehoofsterkerkhof" in de Gou den Leeuw, nu hebben de vrachtrijders de rollen wat meer verdeeld: de een eet z'n broodje geregeld in het ene veerhuis, de ander is in het veerhuis van de buurman al jaren een vaste klant. Met het in de toekomst ver dwijnen van deze plaats van het bodeterrein komt er zeker ook een eind aan het bestaan van deze oude veerhuizen; het is alleen nog steeds niet bekend, wanneer precies de bodewagens verhuizen naar een andere plaats. Maai wat wel zeker is, is het nu heel spoedig veidwijnen van De Gouden Leeuw: een half of drie kwart jaar zal het gebouw mis schien nog overeind mogen staan - dan komen de slopers en gaat er weer een brokte oud 'Leeuwarden de geschiedenis in. En bij de herinnering aan roem ruchte figuren, die hier eens in deze slaapstede een tijdelijk on derdak vonden, voegt zich dan de herinnering aan het nu nog florerende veerhuis De Gouden Leeuw, een merkwaardig bedrijf, waarin de klok al heel, heel lang geleden is stil blijven staan Even de benen strekken, mannen. Van voor naar achteren Dirk Wouda (van De Boer. iurhwstei- veen), Bouke Toren van E.S.R.E., Sneek) en Theo Kootstra (van Oliehandel Zijlstra Leeuwarden). Voor de tafel: Bouke Torens fikse vakantiehulp. „Mag ik even een glaske drinken, Trijn 1" (Tjippe Kooistra van de V.B.B., Dokkum). Links in het wit, de heer f. Kooitje. Charmante bediening in De Gouden Leeuw, links mevrouw T. Kooitje, rechts mevrouw T. Kooitje

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 7