Kouwe dag op kippemarkt Lezers klommen in de pen ENAULT OSIER GflNZEV(l>RT RI-HA P. WIELINGA 'T KLEINE KRANTSJE 4 VOOR NAAR J&u mijt ftaqe.... Het meest opvallende van deze oude foto van de vroegere kippemarkt bij de Boterhoek Dat alle gefotografeerde heren er zo vlot bij staan met beide handen in de zak l Allemaal - op één na, maar die ene kan niet anders, want hij moet een „zak met knie- nen" vasthouden. Het was kennelijk knap koud op de kippemarkt, toen de foto werd gemaakt - we zien ook al geen figuren zonder hoofddeksel op deze plaat. Rondom de Put II Vergun me naar aanleiding van het stukje van de heer Sal de Jong enig commentaar. Wat be treft zijn bezwaren tegen de woordjes „an" en „nah", voor komend in 't Kleine Krantsje, zou ik hem willen verwijzen naar Max Tailleur (voor Sal de Jong toch iemand van onver dachte huize) die in zijn mop penboekje „Langs mijn neus weg", joodse woordjes, uitdruk kingen en zinsneden bezigt en joodse mopjes debiteert, welke Sal de Jong nimmer zal aantref fen in 't Kleine Krantsje". Het verband dat hij legt tussen de voor ons allen zo droeve da gen van i94o-'45 en de reeds verschenen artikeltjes in 't Klei ne Krantsje", is mij ten enen male onduidelijk. In ieder geval, niet ter zake doende. Dat hij het opneemt voor het wat hij noemt iemands „intieme leven" is toe te juichen. Maar hij kan van de schrijver toch moeilijk vergen, dat deze, in strijd met de waar heid, het z.g. „intieme" leven van b.v. „Ouwe Tietsje" om buigt; in dier voege: „ze was een bejaarde beschaafde dame; netjes, zindelijk en drankvrij". Wat de schrijver van de artikel tjes in ,,'t Kleine Krantsje" voor ogen staat is, een zo objectief mogelijk beeld te geven van het leven en de heersende toestand in het begin van onze eeuw en een waarheidsgetrouw benade ren van „merkwaardige Liwad- ders" met hun spraak en uit drukkingen, hun handel en wandel en hun eigenaardighe den. Waarom de heer de Jong nu on derscheid wil maken tussen Li- wadders die wel en zij die niet „Bij de Put" woonden, dit is me niet geheel duidelijk. Verder ge loof ik, dat de leiding van 't Kleine Krantsje wel in goede handen zit en ik vermoed zo, dat de redactie zelf wel mans genoeg is te beoordelen, wat wel of niet krenkend is; voor welke volksgroep dan ook. Leeuwarden Kb. Rondom de Put III Wat betreft ut stukje van Sal de Jong, wik, ast mag, daarover nog even un opmerking make. Ieder redeluk denkend mees is er van overtuugd, dat de Joaden inne tweede wereld oorlog wel de swaarste klappen kregen hewwe - as folk temeesen. Toch suuk iedereen anrade wille, op te pas sen, dat we dadeur - alhoewel ik ut feit op sich self beslist niet onderskatte wil - niet vervalle in un, deur medelieden opwekte Joaden-verering. Niet dak oek maar iets teugen Joaden hè, maar naar mien idee suden we da- deur de andere slachtoffers van ut Hitier regiem wel heel erg te kort doen. Ut binne niet allienug de Joaden die onskuldig vermoard wud- den. Oek een protte andere meensen, die niks met polletiek of so te maken hadden, binne inne konsentraasjekampen, deur ripresaje maatregels, of wat dan oek en soms louter om hun ge- loofsovertuging - denk maar us anne Jehova's Getugen - faak na beestachtige mattelingen ver moard wudden. Muskien sal de opmerking maakt wudde dat onder de Joa den de measte slachtoffers fallen binnenVolkomen waar Maar oek voor de andere be NIEUW ELECTRONISCH SUPERORGEL met bijzonder toonkarakter van kerk- en theaterorgel en ongekend volle klank. Bezit vele eigenschappen en mogelijkheden van or gels uit twee tot driemaal hogere prijsklasse. Stereo Hi-Fi-weergave met na galm. Gemakkelijke ver eenvoudigde bespeling. Medio oktober kunnen de ze orgels worden geleverd, maar nu reeds wordt een demonstratie-orgel bij ons gedemonstreerd. Nieuwestad 103 Leeuwarden V'Tel. 25693, na 7 uur22882 altijd even naar de hoek om te kijken wat de prijzen van zijn hoeden waren. Hij prijsde zijn producten 25 cent lager en om gekeerd was het net zo. Wij hadden de achterdeur in de Speelmansstraat naast de dames Cohen. Een van hen had zo'n schattig dochtertje. Die kreeg van mij altijd kleurige strikken in het haar, gemaakt van afval van het hoedenatelier. Ja, dat was toen anders dan tegenwoordig. De vormen kwamen wel van de fa briek maar het was wel zo, dat de hoeden geheel op het atelier gemaakt werden. Bij ons zaten zo'n 20 meisjes, de jongsten moesten nog so ct. in de week toebetalen om het vak te leren. Tussen Pasen en Pinksteren werd er door de oud sten veel overgewerkt. Stielcum boven in de huiskamer. Ze ble ven dan boterham eten. Meest brood met leverworst of boter hamworst. Ik was dan ook van de partij. Ik kon al aardig bin nenvoering innaaien. Meneer trakteerde 's avonds op koffie met een gevulde koek. Dat was dan het loon dat voor het overwerk tot tien uur werd betaald. Als het inmaaktijd was moesten de jongsten voor mij bonen draden en snijbonen snij den. We huurden wel eens een snijboonmolen, maar dat houten geval was meestal zo stomp dat het met een mesje sneller ging. Het was een reuze gezellige tijd. De winkel van de heer Van Dam kan ik mij nog goed her inneren. Ik kwam er vaak. Als ik mij goed herinner was het een weduwe met twee zoons. Heeft een van die twee niet veel gereisd Emmen Mevr. F. H. GEBO Sip Broodwinder Naar aanleiding van het inge zonden stukje „De echte Jan Duum VII" in uw blad van 8 september 1965 wilde ik even opmerken, dat Sip Broodwinder gevoetbald heeft in Sneek, wel te weten de voetbalclub „Sneek" en dat hij nimmer voor L.S.C. is uitgekomen. Naar ik meen heeft wijlen Sip Broodwinder ook nog een jaar gespeeld voor F.V.C. (Huizum) en wel in 1929- 1930. Leeuwarden J. DE VRIES Inderdaad: Sip Broodwinder was een grote uitblinker in de Tea de Wijtsma rend, die de linksbinnen Wiet- sma met een prachtige kopbal zuiver in de hoek plaatste. Ba rend Schaafsma was op Schen- keschans als rechtsbuiten wel de maker van het eerste doelpunt. Dat doelpunt van de heer W. Scheepstra, waar u over schreef, zal ik nooit weer vergeten, al word ik ook honderd jaar. U schreef over 40 meter, maar in mijn ogen was het zowat 50 m. In ieder geval kunnen ze dat tegenwoordig niet meer. Ze moeten de bal nu in de goal lo pen en dan missen ze ook nog wel eens door net naast te schie ten. Brackenfell P. SPINDELAAR South Africa Straatnaamboek zoek Verloren tussen hoekhuis De Hooidollen-De Jokse en hoek huis Luchtenrek-De Duif langs route De Kei-De Meenthe-Bran- demeer-Ludinga-De Anjen-Wol- legaast-De Bird: boekje, getiteld „Onze Straatnamen". Graag te rug tegen beste beloning: Skrok 11. Leeuwarden G. DE VRIES /WWVWWWWWM/VWM SCOTCH WHISKEY CHAPLIN, over three years old f 9,95 St. Jacobsstr. 28, Leeuwarden WWVM/WVWVXA/VWW voorhoede van de voetbalver eniging Sneek - onze F.V.C. in Huizum heeft slechts korte tijd van zijn capaciteiten kun nen profiteren. Broodwinder is - erg jong - in 1935 overleden. Red. 't Kl. Kr. Doelpunt In 't Kleine Krantsje van 2 juni '65 staat een verslag van de pro motiewedstrijd Leeuwarden— Hoogezand of te wel H.S.C. Hier vermeldde u dat de heer Barend Schaafsma, v.h. sigarenwinkelier aan 't Vliet en nu rustend bur ger, de maker van het eerste doelpunt in Hogezand was. Dat is echter niet zo: het was een prachtige voorzet van Ba trokkenen en hun nabestaanden was ut even erg. En oek onder sullie waren verskeidene Liwad- ders. Wij, en dan bedoel ik de firma waak werk, met ut hele personeel van destieds, hewwe nooit gien onderskeid tussen Joad en „Christen" maakt, wan neer we soms met un erg groat riesjeko deen of dander uute klauwen van Satans trawanten houwe konnen. Wat angaat uw „Sinagogeplein" nou meneer Sal de Jong, ksu niet denke, dat er ien Li- wadder weze sal diet de Put so noeme sal.... Late we onze stad, selfs ondanks ut monster achtige saneringsplan, toch so feul mogeluk houwe so dattie is. Want loof mie grif, tist mooiste en genoeglukste stadsje in 't land. Liwadden S. J. STRIJKSTRA Rondom de Put IV Dat er nog eens een monument ter ere van de vermoorde Leeu warder joden wordt opgericht - akkoord, maar Synagogeplein, nee beste mensen, dat „lielct" er niet op Laat De Put de Put blijven, al zijn - jammer ge noeg - onze joodse stadgenoten er niet meer. Leeuwarden A. JANSMA Rondom de Put V In 't Kleine Krantsje van 8 sep tember las ik een stuk van de heer Van Dam. Het deed me wel wat. Het is ongeveer 47 jaar geleden, dat ik diende in de hoedezaak van de heer Van Duuren op de hoek van de Put en de Speelmansstraat. Wat was het daar altijd gezellig Zater dagsavonds moesten wij vaak de ramen boven dicht doen voor het gesnetter van de jonge jo den. Het was bij de Put de bij eenkomst. En wat waren ze al tijd mooi. Wij zagen zaterdags morgens altijd naar de joodse vrouwen als ze naar de kerk gingen of ze de zomer of de herfstkleren al aan hadden. Dan konden onze mevrouwen ze ook aantrekken. Ja, en dan Feitsma, die had een hoedezaak op de hoek van de Put en de Sacrementstraat en 's avonds laat liep mijn baas SPANJAARDSLAAN 162 LEEUWARDEN -TELEF. 05100-20041

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 4