HUTTIN6 CI TAX 'T KLEINE KRANTSJE Redder meldde zich ttï Lezers klommen in de pen Deze heer met kaal hoofd en imposante witte baard zult u allen wel eens in de stad heb ben gezien: in helderwitte schil ders jas achter het stuur van z'n auto of ergens aan het werk. Het is de heer Jan de Leeuw, een stadgenoot, die opvalt naar uiterlijk, maar die in z'n leven ook heel wat opvallende dingen heeft gedaan, 't Kleine Krantsje is met deze Jan de Leeuw gaan praten: het verhaal vindt u in dit nummer op pagina 10. Het Vliet Het verbaast mij, dat er nauwe lijks geprotesteerd wordt tegen de voorgenomen demping van het Vliet. Zo nu en dan hoor ik een stem, dat het eigenlijk toch maar jammer is, want het Vliet is toch niet uit Leeuwarden weg te denken. Protesteren helpt toch niet, redeneert men. En zo is, ook bijna zonder protest, hotel De Doelen afgebroken. Mijns inziens is het helemaal niet nodig, dat het Vliet ge dempt wordt. Als er een nieuwe toegangsweg naar de binnen stad moet komen is er ook nog wel een andere oplossing. In het binnenstadsplan is namelijk een doorbraak gedacht van de Turfmarkt naar de Oosterkade. Wanneer deze doorbraak vanaf het Ritske Boelema Gasthuis noordelijker gericht wordt zou hij recht tegenover het Molen pad uitmonden. De Vlietsterbrug moet dan tus sen deze plaats en het Molen pad gelegd worden. Vervolgens kan het Molenpad aan de zuid zijde aanmerkelijk verbreed worden door enige (meest oude) huizen af te breken om via een doorbraak door het huizenblok van de Joh. Semstraat en Men- no van Coehoornstraat bij de Bote van Bolswertstraat terecht te komen. Het tweede stuk, van af de Bote van Bolswertstraat tot aan de Franklinstraat, be staat in het afbreken van de onbewoonbaar verklaarde wo ningen van de Willem Loré- straat en nog enige andere oude huizen. Een enigszins gewijzigde oplos sing is de volgende: een door braak noordelijk van de Menno van Coehoornschool. De door braak door de Joh. Semstraat zou dan kunnen vervallen, wan neer er eenrichtingverkeer voor de Joh. Semstraat, eerste gedeel te Cl. Bockes Balckstraat en eerste gedeelte Willem Loré- straat ingevoerd werd. Ik ben er van overtuigd, dat er nog veel mensen zijn, die het Vliet niet graag zouden zien verdwijnen. Schrijft u dan een briefkaartje naar: Honthorststr. 40. Hoe meer ik ontvang hoe beter. Leeuwarden P. MEINEMA Boer Tijsma Met belangstelling heb ik de foto en de geschreven stukjes in het Kleine Krantsje gezien en gelezen en geconstateerd dat niemand er nou het juiste van weet. Als oude melkrijder van het Kalverdijkje zal ik u even uit de doeken doen hoe of het nu eigenlijk wel zit. Boer Simon Tijsma is in de winter i93r—1932 al van de boerderij afgegaan en kort daar op een sigarenwinkel begonnen in het Naauw. De heer W. E. Kooistra uit Jellum is getrouwd en toen op de boerderij gaan wonen tot mei r939, wat ook de afbraakdatum is van de boerde rij, die ook mede door mij is vervoerd naar Molenend achter Giekerk, alwaar de heer Ottema hem weer heeft laten opbouwen door de timmerman S. Vlieger van Rijperkerk. Wat het weggetje langs het kruithuisje betreft, u kunt thans nog een heel oude wilgenboom zien staan in het plantsoen bij de Robert Kochstraat 3, daar was vroeger de ingang naar de oude schietbaan. Leeuwarden Oude melkrijder Kalverdijkje 1928—'40 H. DIJKSTRA Jan van der Werff II Een „bijzonder stadgenoot" was inderdaad wijlen Jan v. d. Werff en de nagedachtenis aan deze Man is me veel te goed, om er een buitennissige - een exen- triek - van te maken. Jan v. d. Werff was een Man, die tegenover elk en iedereen durfde te zeggen, wat hem - Jan - niet aanstond - in handel van zijn opponent en durfde te spreken zonder eerst te hebben overwogen of dit spreken hem in zijn - zeker niet al te zeer gevulde buidel - zou kunnen treffen. Juist daarom was hij, 50 jaar geleden, reeds „buitennissig" Durven getuigen, terwijl er een dikke kans was, dat dit geld zou kunnen kosten Nog veel meer dan toentertijd, is er thans behoefte aan derge lijke knapen, die eigen baat ver- ontachtzamen als er gesproken moet worden. Maar dezulken lopen thans de kans in bewa ring te worden genomen als GRAFMONUMENTEN SCHOORSTEENMANTELS DE FRIESCHE STEENHOUWERIJ SINDS 1930 TELEFOON 30180 - 29278 - 27866 - 28286 voorportaal naar een psychiatri sche inrichting. Uw blad M. de R. is m.i. veel te goed, om een enkele grapjas, die bij overlevering nog iets te melden heeft over deze oprech te en innerlijk zeer bewogen mens, de gelegenheid te geven grapjes te vertellen. Ook een halve eeuw geleden werden lieden met karakter voor abnormaal versleten. Was dit omdat normaal was: géén karakter Dan is er sedertdien zeker geen verbetering merk- hoor Ti PI ïi Amsterdam KLAAS BAKKERS Uw vrees, dat de nagedach tenis van de heer Jan van der Werff in onze krant zal worden aangetast, lijkt ons ongegrond. En wie zou wil len beweren, dat de heer Van der Werff geen MAN is geweest Red. 't Kl. Kr. Zou u zo vriendelijk willen zijn Wij krijgen regelmatig 't Kleine Krantsje van kennissen uit Leeuwarden gestuurd. Nu is no. 30 van 24 nov. geheel kapot ge gaan doordat het nat geworden is. Zou u nu zo vriendelijk wil len zijn mij een ander te sturen, tenminste als ze er zijn. Ik zeg u bij voorbaat mijn hartelijke dank. Arnhem C. DE GR. Wij krijgen vaak de indruk, dat er op iedere duizend abonnee's van 't Kleine Krantsje wel tweeduizend (gratis) meelezers zijn. Soms komen abonnee's ons geestdriftig vertellen, dat hun krantje na lezing wprdt doorgestuurd naar oma in Soest, die het dan weer doorstuurt naar tante Kee in Sneek, vanwaar het weer wordt verstuurd naar neef Piet in Amerika, die er dan nog eens oud-Leeuwarders mee verrast, dicht bij hem in de buurt. Natuurlijk ver heugen wij ons over die brede belangstelling voor onze krant, maar liever za gen wij, dat al die warm meelevende dames en heren hun waardering en sympa thie voor 't Kleine Krantsje tot uitdrukking zouden wil len brengen in het nemen van een eigen abonnement: wanneer 't Krantsje inder daad zó bijzonder op prijs wordt gesteld, zal een luttel bedragje van nog geen drie gulden in een half jaar toch voor niemand een bezwaar kunnen zijn. Het is in deze tijd van con centratie, waarin tal van kleine kranten gedwongen worden met grote bladen samen tegaan geen eenvou dige zaak een nieuwe krant op poten te zetten - met sympathiebetuigingen alleen komt men er zeker niet. En wat de inzender van deze briefkaart betreft: graag wil len we vriendelijk zijn, In ons verhaal over de winter van 1929 in het laatste Kleine Krantsje schreven wij over de redding uit het water van de stadsgracht bij de Prinsentuin van een aantal door het ijs ge zakte scholieren door drie koene redders: G. Boonstra, H. Buurke en G. Fennema. Onze abonnee, de heer Harm Buurken, belde ons naar aanleiding van dit verhaal op met de mededeling, dat hij - Duurken - met deze Buurke werd bedoeld. Als jongeman van drie en twin tig zag de heer Duurken in die strenge winter kans de in het ijskoude water rondspartelende knapen te redden, waarbij hij zelf ook een nat pak opliep. Zeven jaar later kon de heer Duurken deze prestatie herha len, toen een jongetje uit de Landbuurt door het ijs zakte in de Oudemeer bij het Jodeland. „Toen 'k dat jonkje tuusbrocht kreeg ie van sien fader nog een best pak oppe nek oppe koop toe - nou sien 'k em nog wel es, want hij is meteropnimmer bij de gemeente wudden". De heer Duurken zal voor de meeste Leeuwarders geen onbe kende zijn: hij is de man van het draaiorgel „De Twee Rozen" - 't Kleine Krantsje had hem al eens met z'n paardje op de foto gezet. maar onze produkten gratis de wijde wereld insturen kunnen we niet. De prijs van een los nummer is veertig cent plus portokos ten maakt acht en veertig cent. Ons gironummer is: 98 10 62. Dir. 't Kl. Kr. Voerman is er nog Op de voorpagina van het vori ge Kleine Krantsje plaatsten wij een foto van een sneeuwschui ver, die - getrokken door twee sterke paarden - in de barre winter van 1929 de Berlikumer- markt van een sneeuwlaag ont deed. Al het oude verdwijnt - schreven we toen: de paarden zijn er niet meer en van die sneeuwschuiver zal ook wel niets meer over zijn. Maar de voerman, zo bleek ons nu, is er nog wel Dat is onze abonnee de heer J. (Jaap) Dou- ma, die nu een en tachtig is en woont in de Azaleastraat. De heer Douma is in z'n jonge ja ren voerman geweest bij Tui- nenga en Wijbenga,- later kwam hij in gemeentedienst om er meer dan veertig dienstjaren vol te maken. Toen hij elf jaar was ging hij al met paarden om en als er een is, die het zal be treuren, dat het paard nu lang zamerhand geheel uit het stads beeld verdwenen is, is het de heer Douma wel Herinneringen Hartelijk dank voor de toezen ding van het mij nog ontbre kende nr. van 't Kleine Krantsje. Aan elk nummer beleef ik meer genoegen. De herinneringen uit kinder- en jeugdjaren blijven nu eenmaal - ouder geworden - het langst bij. Mensen die je in 60 jaar niet meer gezien hebt of gesproken, ja waar je eigenlijk nooit écht vriendje mee ge weest bent, doen je soms weer even in het verleden leven. Zo trof mij foto met bericht van het overlijden van Mienkes Reinsma. Daar zat ik mee in de klas bij. meester Bresson in de Speelmanstraat. Volgens de foto was 't hem nog precies, alléén wat kaler, maar dat ben ik in middels ook geworden. En dan las ik van de „stillen" Turksma en Stevan. Toen was de heer Heg nog Com. van Pol. en de heer Wessels inspecteur, die later Commissaris werd meen ik. Ik heb ze nog allen gekend. Arnhem S. H. TELEFOON 2 3 4 3 4 STANDPLAATS STATION Ook telefonisch te ontbieden voor stads- en buitenritten

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 4