'T KLEINE KRANTSJE Sint Fr ederiks teeg. Maar dat zeiden de Liwadders vroeger ak iok toen al terecht voor SCHE REN en HAARS N1JDEN stegen en glopjes uit deze woon wijk doen verdwijnen: de ver zamelnaam Weerklank werd verleden tijd, maar ook over de Weerklanksteeg, over het Hoog- pad, het Hoogpadsend, de Hulst- buurt, de Kapelsteeg, het Laag- pad, de Seringebuurt, de Krimp en de Polle horen we geen mens meer praten - behalve dan, wan neer de vroegere bewoners van deze buurt elkaar nog eens tref fen op een verjaarsfeest en er natuurlijk oude herinneringen worden opgehaald. De straatnaam Boterhoek (Vette Hoeke zeiden de Butterhoek- sters zelf) zal wel blijven be staan nu - het lijkt wel voor eeuwig - de massieve Provincia le Bibliotheek er verrezen is, maar dierbare namen als Brand jeklooster, Korstbijtersteeg, Drift, Gangetje, Oranjeklooster en Kalvergloppe zullen we langza merhand maar moeten vergeten, nu er bijna geen oud pand uit deze oude buurt meer op z'n benen staat. De straatnaambordjes van de Vonkebuurt en het Zalmkloos ter, beide zijtakjes van de Groeneweg, zijn ook al lang verdwenen en het bordje met de naam Regenboogsteeg bij de Kleine Kerkstraat sneuvelde en kele jaren geleden bij de ver schrikkelijke brand in het pand ernaast. De naam. Ruitersteeg heeft nog lang de zijmuur van een pand aan de Bagijnestraat gesierd, hoewel alle huisjes van deze eens door schilderachtige figu ren als Snorrewiets en Rooie Mienkes bewoonde steeg al lang waren opgeruimd, maar dat de Kaatsbaan er pal tegenover was, waar nu de achteringang van het politiebureau is, weten de pliesjes zelf al niet eens meer. De naam Bagijneklooster is in de jaren vijftig met het slopen van de huisjes hier verloren ge gaan en de Kalksteeg verdween eveneens, hoewel een naam bordje aan de muur van een be lendend pand er ons nog steeds aan herinnert, waar deze steeg precies is geweest. Dat er tussen het Hofstraatje en de Sint Anthonystraat een straatje is geweest met de naam De Zak zullen misschien ook niet zo heel veel Leeuwarders meer weten en de naam het Krommejat voor een rijtje hui zen bij het Jacobijnerkerkhof lijkt ons helemaal in het ver geetboek te zijn geraakt. Trouwens, wie weet nu nog wel, waar het Hazebuurtje was, waar we het Oranjewaltje moes ten zoeken en waar de steeg De Modder zich bevond Tal van eens bewoonde stegen hebben hun bewoners verloren, maar ook hun huizen en hun naam: het is zinloos op straat een stadgenoot de weg te vra gen naar de Baarsiessteeg (Rui- terskwartier, vlak bij de Oude Doelesteeg), naar de Collegie- steeg (Voorstreek), Loodgieters- steeg (eveneens Voorstreek) of naar de Kromme "Elleboogsteeg (Tuinen). Verdwenen Ook de Doorgaandesteeg tussen Nieuweburen en Put bestaat niet meer of althans niet meer hele maal, evenmin als de naastlig gende Bargejagerssteeg en de Schuitmakerssteeg tussen de Tuinen en de Amelandsstraat, de Dijkshoek (Duvelshoek) aan het Vliet, de Pottebakkerssteeg (eveneens aan het Vliet) en de Jan Mutskessteeg aan de Nieu- wekade zijn eveneens zodanig door afbraak en nieuwe be bouwing aangetast, dat de na men verloren gingen. De straatnaambordjes van de Korenmetersgloppe (aan de Nieuwekade), de Catharina- buurt (bij het Hoeksterkerkhof), de Bolswardersteeg (bij het Rui- terskwartier naast Kingma's Bank) hebben nog lang hun plaats aan de muur kunnen houden, maar bewoond zijn de ze stegen al lang niet meer en op geen kaart van Leeuwarden komen ze meer voor. Dat er tussen Ruiterskwartier en Nieuwestad nog stegen lagen met aardige namen als Messen- makerssteeg, Drieprinsedaalder- steeg en Kastmakerssteeg weten de Nieuwestadbewoners zelf nauwelijks meer en alleen be woners van het vroegere Tul penburg zullen nog goed weten, dat in hun buurt ook eens een Keetbuurt was - het Keetwaltje was aan het Zuidvliet even verder dan de Hellingbuurt. Waar is het eind Maar waar is het eind van het verhaal van de Leeuwarder straatnamen, die in de loop van de laatste tientallen jaren ver loren zijn gegaan Waar is de herinnering aan de straatnaam Kogel- of Kochelschans voor het nageslacht vastgelegd Wie weet over tien jaar nog waar de Ke- telsteeg was, wie heeft Luilek kerland nog in volle glorie ge kend, wie herinnert zich het Oud Panwerk nog Ook de naam Houtpolle zal binnen afzienbare tijd verloren gaan, het bordje Sint Frederik- Wie herinnert zich de Kaatsbaan nog Nu is hier de achteruitgang van het politiebureau. steeg (de Schinkevretersteeg bij de Monnikemuurstraat) misten we al en de bordjes van de Kloksteeg en de Schipperssteeg aan de zuidzijde van de Tuinen zullen ook wel op het punt van verdwijnen staan - zo ze al niet verdwenen zijn, want er is geen mens, die zich over het verlies van de naambordjes uit deze incourante straatjes zorgen maakt. Zo zouden er nóg reeksen ver loren straatnamen op te noe men zijn, maar nogmaals: waar is het eind, want met het ook nog opsommen van de verdwe nen Steenhouwerij, de Drooge Haven, de Rochebrunesteeg, de Kloostersteeg, de Kloosterbuurt, de Turfdragersgloppe, de Tuin- steeg, de Wabbe Wissesstraat, het Waltje, het Streekje cn het Schoppershof zullen we er nóg niet zijn. En nog steeds dikker wordt het register met de verdwenen Leeu warder straatnamen, want dage lijks gaat het door, het slopen van oude huizen, het saneren van hele stadswijken. Het lijkt haast ondoenlijk, maar toch zou het mogelijk moeten zijn: het op de een of andere wijze vast houden van straatnamen, die de Leeuwarders dierbaar zijn Van de vroegere Weerklank staan geen twee stenen meer op elkaar. Hier zien we deze oude buurt nog in volle glorie.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1965 | | pagina 7