„Kiendes mutte je nooit slaan" zei pliesje van der Heide De gevelstenen spreken (6) l] j] y ENAULT OSIER r De Kleine Drent 'T KLEINE KRANTSJE V. VOOR NAAR Oud Commissaris van Politie H. Voordewind,die de laatste maanden voor 't Kleine Krantsje beschreef wat een echte ouwe Liwadder, die hij de vorige zomer ontmoette op het Vliet, allemaal te vertellen had, besluit vandaag z'n reeks artikelen met dit verhaal. Ging het de vorige maal over de politieman Frans, die de belhamels van vroeger nogal eens te pakken had, nu gaat het over de agent Van der Heide: „een beste kerel met een burdsje - hij leek wel wat op Hoog, maar hij waar wat kleiner Deze eenvoudige gevelsteen Munteburen 1744 herinnert ons aan het streekje huizen met deze naam, dat eens heeft ge staan op de plaats, van de huidige Amsterdamsche Bank. Toen deze Bank na de eerste wereldoorlog moest worden gebouwd, werden deze huisjes afgebroken en de steen kreeg toen een plaats in de muur achter het bankgebouw; wie nu door de Blokhuissteeg loopt zal de steen er nog kunnen zien. De grote villa op de hoek van de Weaze en de Nieuweweg, die in 1919 voor de Amsterdamsche Bank het veld moest ruimen, heette Muntenburg en niet onmogelijk is het, dat in een grijs verleden op deze zelfde plaats De Munt heeft ge staan, waar men de munten sloeg. Van deze Munt-, van Mun tenburg en van Munteburen is deze steen het enige tastbare, dat ons nog rest; behalve een aantal door de musea bewaard gebleven en aan de Weaze geslagen munten dan. Nog meer namen van agenten, met wie de vertellende schipper van tijd tot tijd in conflict was geweest, kreeg ik te horen: „Och: it waren stuk foor stuk wel goeie kerels. Fooral de oude ren. Enkele lustten wel 'n klein slukje en wipten nou en dan welris so'n klein kroegje in. Maar dat waar in die jaren niet so slim. Se konnen het met de burgerij oek best fiene. Maar de stad sag er doe fansels oek heel andes uut. Hij is nou wel drie maal so groot. En der gebeurden fansels oek feul meer smerige dingen. Meer anne kop De pliesjes fan nou liewwe heel wat meer an hun kop. Nim it felceer mar. Daar hewwe se al de bannen fol an. Se siene der wel niet so mooi uut as in mien tied, maar it binne teugeswoo- dig allemaal flinke jonge kerels, die oek wel fan anpakken wete as ut mut". Over een van de politiemannen uit zijn jeugd, was de oude baas al heel tevreden; n.l. over agent Van der Heide. „Ja; Van der Heide waar 'n bes te kerel. Hij leek met sien burd sje wel wat op Hoog, maar waar wat kleiner. En as hij je ris 'n keer te pakken kreeg su hij ie oek nooit slaan. Hij schudde je wat deurmekaar en sei dan al- tied: smerige dogeniet: ik sal het ris an dien moeke fetelle. Dan sal die dij wel onder han- nen nimme. En dat is mij oek ris 'n keer overkomen. Op it Vliet war 'n oue frou an it straatskrobben en ik skopte hut folie emmer om. Krek kwam Van der Heide bij de Helling- brug (dat hiet nou andes) de hoeke om en hadde it sien. f-Iij kreeg mij te pakken en die oue frouw riep: „Mooi so Van dei- Heide. Nim him mar met. Die dogeniet het mien emmer om- skopt. Dat lappe se wel faker en je siene nooit gien pliesje. En dan mut ik fansels weer ien putte uut it Fliet en dat fait op mien leeftied oek niet met". Van der Heide sette nou 'n paar ogen op, as su hij mie opvrete. Bliksemse aap, kreeg ik te ho ren. Skaamst die niet om so'n oud mins te plagen. Dat sal ik ris teugen dien moeke segge. Kom met. En doe pakte hij mij bij it skouder en brocht mij tuus. Hij wist wel waar ik woon de. Het waar doe fooraan op it Slot en wij gongen dus die trap- kebrugge over. Ik durfde niet om mij heen te sien, omdat ik mij skaamde so opbrocht te wudden. Mien moeke ston an 'e deur en sag ons ankommen. „Wat is der nou an de han, Van der Heide froeg se feskrikt. Ongeluk houden „Het die jonge 'n ongeluk hou den „Nee moeke", sei hij. „Dat ge lukkig niet. Maar je magge him welris flink onder hannen nim me. Want hij is 'n grote doge niet. Hij is overal fooran bij. Nou het ie weer de emmer om- skopt fan ouwe frou De Vries. En die ouwe stumper het der 'n hele til an". Doe moeke dat hoorde, gaf se mij 'n paar klappen omme kop. „Fooruit", riep se: „daliks op bed en dou komst der de hele dag niet weer uut. De pliesje anne deur: ik skaam mij de ogen uut de kop. Ik sal dij lere". Dus ik gau de ledder op naar de solder. Want daar sliepen de kiendes. Moeke bleef nog even met Van der Heide praten en ik kon goed hore, wat se seiden. „Ik sal him aansens ris flink met de petoffel op 'e huud komrne", hoorde ik hur seggen. Bont en blauw „Ik slaan him bont en blau. Ik sal him die streken wel af lere. Om so'n oud mins te plagen. Het mut oek niet slimmer wud- de". Maar Van der Heide hoorde ik seggen: „nou dat su ik nou mar niet doen. So erg waar it nou oek weer niet. En doe wij jong waren, waren wij gien haar beter. Wees mar eerlijk. Ik hew as jonge oek wel ris ondo- gese streken uuthaald, maar mien fader en moeke hewwe nooit 'n han naar mij uutsto- ken. Kiendes mutte je nooit slaan. Jou mutte it niet so hoog opnimme". Doe hoorde ik him weg gaan en kwam moeke de ledder op. Ik hadde mij nog niet uutkleed, maar moeke sei: „fooruit, da liks op bed en dou hest it hart niet, dast der fandaag weer uut komste. En eten kreist fandaag oek niet. Skaamst dy niet, om so'n oud mins te plagen. Ik sal dy die streken wel aflere". Dei- kwam nog een hele preek, maar se trok hur petoffel niet uut. Se bleef nog even 'n pooske, om te sien of ik wel onder de de kens kroop. Doe gong se weer naar onderen. Mien nocht Ik hadde fan dat leggen op bed fansels gau mien nocht. Want it waar nog froeg op 'e middag en prachtig mooi weer. De Son ne skiende deur it dakraam. Dat waar foor mij fansels ^gien uut- houden en doe ik 'n pooske la ter hoorde, dat moeke de deur uut gong, dee ik gau mien kle ren an en liet mij bij de ledder del sakke. Onder stonnen geluk kig mien klompen. Moeke had de seker fergeten se op te ber gen. Dat deed se andes altied, as wij foor straf de deur niet uut mochten. Ik der fansels gau in en doe de straat op. Naar een stuk land, dat doe achter de grote skool lei. Daar waar ik al gau met de jonges an it speulen. Bokje springe, tiepele en meer fan die spultsjes, die je nou al lang niet meer siene. Het duur de niet lang, of ik war dat saak- je fan die omskopperij fan die emmer al weer helemaal ferge ten. Maar ik must fansels dochs oek weerris naar huus. Met de petoffel En daar sag ilc wel wat teugen- op. Dat begriepe je. Want doe kwam mij alles oek weer in 't sin. Nou kon de petoffel er miskien nog wel an te pas konr- me. Het waar al teugen donker, doe ik tuus kwam. En ik hadde oek 'n honger as 'n poep. Maar it fiel allemaal met. Moeke waar al aardig bijdraaid en froeg allienig maar: „waar hest so lang seten. We wudden al on gerust". En fader sei: „dou sust oek wel honger hewwe". „Ja", sei moeke doe: „ik hew nog wat wuttels en eepels staan; die sal ik gau wat opwarme". En 'n ogenblik later sette se dat war me hapke al op tafel. Ik hadde der niet lang werk met. En nou maar gau naar bed, sei moeke doe. Over die emmerskopperij wudde niet iens meer praten. Se waar fansels oek weer bliid dat ik weer boven water war. Ja, wij hadden 'n flinke en beste moeke. Die het met hur acht kiendes het oek niet maklik had Maar daar hadden je doe as kiendes gien erg in". Smoute verteller Met nog meer dergelijke jeugd herinneringen kortte deze smou te verteller mij die middag de tijd. En hij had aan mij een dankbare klant. Want ook ik had soortgelijke belevenissen met de politie gehad en ver schillende keren ook daar op de Oosterkade voor de groene tafel gestaan. Ik herinner mij echter niet, dat de boete ooit hoger was dan vijftig cent. Dat was zo wat altijd de prik. Maar in die tijd toch nog een heel be drag voor een arbeidersgezin. En wat hij vertelde over de agent Van der Heide hoorde ik met groot genoegen aan. Want ook ik heb nog altijd de beste herinneringen aan deze sympathieke man. Die niet alleen een flink politie man was, maar ook 'n groot paedagoog. Graag zou ik hier nog wel een voorbeeld van willen aanhalen, maar ik wil geen misbruik maken van de gastvrijheid van de redac teur van 't Kleine Krantsje. Dus daarover misschien een volgende keer. Amsterdam H. VOORDEWIND SPANJAARDSLAAN lil - LEEUWARDEN -TELEF. 05100-20041 Vier weken geleden drukten we in 't Kleine Krantsje een foto af van het Leeuwarder politiecorps van plusminus 1912. In het onderschrift ontbrak de naam van Controleur Willems en dat is nu net niet een van de minst bekende Liwadder pliesjes geweest: zijn dochter, mevrouw W. Kruyne—Willems te Apeldoorn, stuurde ons het bericht toe, dat indertijd bij zijn afscheid in de krant heeft ge staan. Controleur H. Willems doorliep alle rangen in ons corps; toen hij met pensioen ging had hij na Commissa ris Wesser de meeste dienstjaren. De heer Willems werd De Kleine Drent genoemd; hij was inderdaad klein, maar - aldus mevrouw Kruyne, „voor de duivel niet bang Hier is nog een foto van De Kleine Drent herkent u hem nog

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 10