Verkoopprijs 1903: nog geen f 50.000 Verkoopprijs 1966 bijna 600.000 'T KLEINE KRANTSJE Het begint er veel op te lijken, dat Leeuwarden als stad met een voortdurend slinkende hotelaccommodatie een unieke plaats gaat innemen in de rij van middelgrote steden in ons land. Na het verdwijnen, voor of tijdens de laatste wereldoorlog, van bekende horecabedrijven als hotel Phoenix in de Sint Jacobsstraat, het Friesch Koffiehuis aan de Wirdumerdijk, Neuf aan de Voor streek en Suisse aan de Stationsweg, hebben we in de loop van enkele jaren nog een hele serie hotels en café's hun deuren zien sluiten: de Nieuwe Doelen aan de v0orstreek, hotel Spoorzicht aan het Zuiderplein, een aantal veemarkt- café's aan de Langemarktstraat, De Groene Weide aan de Harlingersingel. Door een uitbreiding van enkele hotelbedrijven en door het stichten van het Eurohotel kreeg Leeuwarden er wel weer een aantal nieuwe hotelbedden bij, maar bij een beetje extra drukte in de stad zullen de gasten voor hun over nachting toch al gauw op hotels buiten de gemeentegrenzen zijn aangewezen. De kwade kans, dat na deze spectaculaire uitverkoop van Leeuwarder hotel- bedrijven ook het hotel Amicitia nog voor de stad verloren zou gaan, lijkt nu gelukkig van de baan: weliswaar is eveneens dit gastvrije huis een dezer dagen verkocht, maar de nieuwe eigenaar schijnt van plan te zijn de hotel traditie van Amicitia voort te zetten - voorlopig zal het imposante lichte ge bouw deze hoek van de oude Wirdumerdijk blijven beheersen, zoals het dat nu al een en een kwart eeuw heeft gedaan, want het was in 1840, dat Amicitia werd gesticht - niet als een excuise herberg of een luxe logement, maar als een Sociëteit. reglement - de bedoeling ;/het onderling gezellig verkeer te be vorderen" en daar zullen de initiatiefnemers en latere direc tieleden waarachtig wel in zijn geslaagd: heel lang heeft Amici tia als Sociëteit voor de gestu deerde middenstand een bloeiend bestaan geleid, lazen de Leeu warder zakenlieden er hun krantje, dronken ze er een bor reltje, lieten ze er de biljart ballen rollen of speelden ze er een spelletje kaart. De Sociëteit bestond uit gewone, buitengewone en later ook uit militaire leden en we hoeven niet te denken, dat Jan met de Pet er lid van werd, want de - financiële - toelatingseisen wa ren (zeker voor die tijd lang niet mals: van nieuwe leden werd een entreegeld gevergd van dertig gulden, ze waren ver plicht meteen een aandeel te nemen van honderd gulden, ze maatschap vast - wie na die pe riode van tien jaar wou bedan ken, moest niet vergeten dat vóór de eerste november te doen want anders bleef hij verplicht nog eens voor een tijdvak van vijf jaar lid van de Soos Anno 1966 vraagt een Leeuwar der Sociëteit als De Friesche Club van haar nieuwe leden geen cent entreegeld, de contri butie is er slechts dertig gulden per jaar en wie er vandaag als lid wordt geaccepteerd kan zich overmorgen wel weer laten schrappen, zo hij dat wil. Altijd lid De stelregel „eenmaal lid, altijd lid" was voor de leden van de Sociëteit Amicitia dus wel aar dig toepasselijk; alleen de dood het vertrek naar een andere woonplaats of „bijzondere om standigheden" konden een einde De vermaarde Alleen de oudere Leeuwarders, die nu zo tussen de zeventig en de honderd zitten, zullen Ami citia nog als Sociëteit hebben gekend, want het is alweer even geleden, dat er aan de glorieuze geschiedenis van de Soos een einde kwam: in r$i03 werd ze geliquideerd en sindsdien ken nen we Amicitia als hotel. De Sociëteit Amicitia was in r840 opgericht met - volgens het betaalden een jaarlijkse contri butie van vier en twintig gul den en ze zaten bovendien voor minstens tien jaar aan hun lid maken aan het lidmaatschap en de kloeke financiële consequen ties daarvan. Veel voordeliger was het te be horen tot de groep van buiten gewone leden, want die betaal den maar vijf gulden contribu tie in een jaar en van het ne men van een aandeeltje en het offeren van entreegelden waren ze vrijgesteld. Wie als buiten gewoon lid beschouwd wou wor den, hoefde maar even buiten de stad te wonen, want, zo zei het reglement, „tot buitenge wone leden kunnen aangeno men worden, zij die op meer dan een half uur afstand van de bebouwde kom der gemeente hun hoofdverblijf hebben". Er uit Was het voor de leden van de Sociëteit dus niet zo eenvoudig van hun lidmaatschap af te ko men, aan de andere kant kon het bestuur, de uit vijf heren bestaande „Directie", de leden vergadering in overweging ge ven iemand van zijn lidmaat schap vervallen te verklaren „zonder vermelding der rede nen" - de ledenvergadering kon dus een lid de deur uit bonjou ren zonder dat lid en ledenver gadering hoefden te beseffen, wat hiervan de aanleiding kon zijn.... Ook kon een groepje van vijftien leden de Directie Wie het huidige hotel Amicitia kent zal zich moeilijk kunnen voorstellen, dat deze interieur- foto eveneens in Amicitia is ge maakt: dit was de grote socie- teitszaal op de benedenverdie ping met op de achtergrond het zaaltje voor de heren biljarters. Wat ons betreft hadden de Ge broeders Feldhaus, die Amicitia in 1902 aankochten, de daarop gevolgde verbouwing wel mogen vergeten

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 6