'T KLEINE KRANTSJE Dit is een stokoude foto van de 'irdumerdijk met de Sociëteit ücitia. Op de achtergrond zien we de Nieuwe- of Sint ]a- :obstoren: de foto is dus voor 1888 gemaakt, want toen werd de toren afgebroken. Let u ook eens op dat wonderlijke nerinkje bij de straatlantaarn op de voor grond rechts Brerplichten bij de ledenverga dering met een voorstel te ko men een bepaald lid van de lijst Jte schrappen, alweer zonder te leppen over de reden van het -royement /ijf jaar Je leden van de Directie wer den gekozen voor een periode }van vijf jaar, maar herkiesbaar varen ze wel. Wie als directie flid z'n ontslag wou nemen, moest dat wel met een voor al ge Societeitsgenoten aanvaard bare reden doen, anders werd hem zonder mankeren een geld boete van tien gulden opgelegd. Ook de man, die weigerde een benoeming als directielid te aanvaarden zat er vlot voor een tientje boete in. Gratis verteren iTot de aantrekkelijkheden van een functie als directielid hoor de het gratis verteren tot een bepaald bedrag: de directie kieteit Amicitia Een curieuze plaat van het oude Amicitia, zoals dat er uitzag tot 1903, het jaar, waarin de nieuwe sociëteit veranderde in een hotel. De situatie van nu lijkt niet meer op die van toen. mocht jaarlijks over een som van vijf en zeventig gulden be schikken „ter bestrijding van haar verteringen" zoals het re glement het zo fraai zei. Dat betekende, dat ieder directielid per jaar voor vijftien gulden kon verbrassen ofwel voor zeven en vijftig en een halve cent per vergadering, want eenmaal in de veertien dagen kwamen de heren voor het bespreken van de soosproblemen bijeen. Van de bevoegdheid in Amici tia concerten te organiseren, of danspartijen of andere vermake lijkheden maakte de directie een royaal gebruik: van een hele reeks attracties in lang ver vlogen jaren zijn de convocaties dank zij de memorabele stads archivaris Wopke Eekhoff be waard gebleven en zo kunnen we nu nog weten, dat er bij voorbeeld op de zestiende fe bruari 1870 een Soireé musicale et dansante is geweest, dat op de dertigste september 1872 De Tooverwereld, „een briljante voorstelling van Indische en Chineese Tooverij" de aandacht vroeg en dat er op de zes en twintigste januari 1874 een Frascati was. Dansen Ook werd er dikwijls feestelijk gedanst in Amicitia, maar het initiatief daartoe ging niet altijd van de Directie uit, want nadat de Societeitsleden tientallen ja ren het rijk in heel Amicitia al leen hadden gehad, besloot men zich terug te trekken op de bo venverdieping, terwijl de bene denverdieping werd verpacht. De laatste pachter van de bene denzaal was P. de Vries, die z'n lokaliteit beurtelings aankondig de als Zaal Amicitia, als Ver kooplokaal en als Concertzaal Amicitia - hij organiseerde er concerten en begon omstreeks de eeuwwisseling ook de aan dacht van het Leeuwarder pu bliek te vragen voor de opko mende film: „Wat is interes santer om bij te wonen voor elk mensch dan de Extra Christe lijke Cynomatograaf of Levende Photografieën Verbouwing In 1879, het jaar van een ver bouwing, bloeide de Sociëteit Amicitia nog volop; daarna moet de belangstelling van de leden voor het sociëteitsleven zijn verzwakt en in 1901 begon nen velen zelfs te denken aan een liquidatie van de soos. Een hele reeks vergaderingen met het Directievoorstel de Sociëteit te ontbinden werd zo slecht be zocht, dat het bestaan nog tot september 1902 kon worden ge rekt, maar op de dertiende van deze maand viel eindelijk toch het fatale besluit: de leden ac cepteerden het Directievoorstel tot publieke verkoop van Socie- teisgebouw met erf en tuin. De nieuwe eigenaars van Ami citia werden de gebroeders Feld- haus, die er een bedrag van f 48068,- voor op tafel legden. Op de eerste mei 1903 aan vaardden ze het pand en na een ingrijpende verbouwing kon het als Hotel, Café en Restaurant Amicitia heropend worden. Tot 1945 bleef een Feldhaus in Ami citia de scepter zwaaien; toen kwam (de Groninger) Jan Koops 63 jaar Drie en zestig jaar was Amicitia sociëteit geweest toen het als hotel open ging; uitgerekend drie en zestig jaar later is Ami citia nu weer in andere handen overgegaan. Het bedrag, dat er nu voor is betaald (meer dan een half miljoen) wijkt iets af van de koopsom in 1903, maar wat is er niet veranderd sinds - om voor de vuist weg maar een paar namen te noemen - de heren Tigler, Wijbrandi, Kutsch Lojenga, Albarda, Plantenga, Hommes, Attema, Van Driesum, Bloembergen, Menalda, Duparc en hun vrienden hier in een ver verleden hun verpozing zoch ten Hotel Amicitia blijft bestaan: gelukkig mogen we zeggen, want het zou een nieuw on geluk voor de stad zijn ge weest, wanneer ook deze markante zaak verloren was gegaan; zelfs wanneer het pand precies zo was blijven staan en het tot kantoor- of showruimte zou zijn gede gradeerd FENNO L. SCHOUSTRA

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 7