Hei Buffalo Billwinkeltsje van Yeensira inne Breedsiraai LEZERS KLOMMEN IN DE PEN Bokma I/uwen uw weien! Geef ze Schoenen van Steeman Afscheidscadeau voor Burgemeester Van der Meulen •T KLEINE KRANTSJE Schoenen Tuinen 35 Lees vooral 't Kleine Krantsje van 23 februari Buffalo BillBij wie roept disse naam niet de prettigste herinneringen op an sien jeugd jaren Buffalo Bill, of William F. Cody, de Chef van de Verkenners, de held van het Wilde Westen; de skrik van de prairie-bandieten en bij de Roodhuiden gevreesd as „Pachaska Buffalo Bill met sien onafskeidelike vrienden Nick Wharten en „Wilde Bill". En as ik dan denk an disse helden der prairie, dan sien ik weer voor mie en stap ik weer binnen bij dat kleine boekewinkeltsje van Veenstra die in 't begin van disse eeuw inne Breedstraat woonde. In- en verkoop van gelezen boeken. Het winlteltsje was klein, had an weerszieden vanne deur twee smalle etalage's en was gelegen in 't hartsje van 'e jodewiek. Al tamelik vroeg, een jaar of n, 12 miskien, was ik al een vereer der van B.B. en al heel vroeg wist ik 't winkeltsje van Veen stra te vienen. Wanneer der met mien vriendsjes-medevereerders niks meer onderling te ruilen viel, waren we anwezen op Veenstra. Want die had stapels. Buffalo Bills, Nick Carter's, Lord Listers enz. enz. Wat een riekdom. Al leen et binnenstappen in 't win keltsje was al een genot op sichself. Die duffe, enigszins be klemmende reuk van oud ver geeld en stoffig papier en van ouwe boeken en tiedskriften was zo'n gesellige veulbelovende geur, dat ik et met een seker welbehagen opsnoof. Want disse geur en Buffalo Bill vereenselfde ik, was voor mij een onverbre- ltelik geheel. Met de firma Veenstra was et prettig sakendoen en een grote service. Je hoefden b.v. niet eens direkt met centen op 'e lappen te kommen. Je hadden keus uut: betale of ruile. Je konnen een boekje krije, een stuver betale en dan was de kous af. Mar bij onstentenis van een stuver, wat nog al es een keerke voorkwam, mochten je één metnimme, mar twee inlevere. Je mochten oek, één teugen één ruile, maar 't veskil in contanten bijdokke. Meerdere variaties waren moge- lik. Bij boekjes sonder titelplaat gold deselfde regeling, maar dan al les halve pries. Wat oek su mooi was bij de Veenstra's, ut geduld dat se an de dag wisten te leg gen voordat je eindelik slaagd waren in je keus. Speciaal, moeke Veenstra, een klein ten ger vriendelik vrouwke stond met engelen geduld te wachten, 't Was soms oek su moeilik te beslissen. „Must een Buffalo Bill hewwe", sei se dan, as ik 't winkeltsje kieltsje kwamen twee andere en „de Sioux-prinses" verborg ik op deselde plaats. En dan, as een haas naar 't post kantoor om daar te lezen. Vaak oek naar de derde klas wacht kamer van ut station. Dat kon maklik, want in 'e hal was toen- dertied niet alleen de ingang, mar oek de uutgang en weers zieden hadden je de deuren van de wachtkamers. Je mochten er vrij in- en uutlope. Vooral in 'e winter was ut daar gesellig. In WAT EEN LUW ADDER JONKJE AL NIET METMAKE KON hewwe je gien leven. Ut was in ieder geval ut bewies, dat ik niet ut enigste Luwadder jonkje was, dat Buffalo Bill las. „Eventsjes kieke" sei ik dan. „Pedro, de zwarte bandiet" (hew ik al had) „het Totem der Wolf- Apachen" (hekalhat) „Aan de Martelpaal der Dacotas" (helc- koekalhat) „Overval op de Postkoets" (oekalhat), die oekal, disse oekal; wachtes.... „Mar- quita, de Sioux-prinses", die muk mar hewwe". Uut mien binnenstapte. Se tastte onder 'e tombanlc en sette dan een grote stapel stukgelezen boeken voor mien neus. Mooi en fris sagen se der niet uut. Uutraffeld, kreu- keld, bedumeld met vet en kof- fievlekken. Maar ja, as je over sukke kleinigheden valle, dan Vreemde kijk VIII Zoals hier afgebeeld bestaat deze bocht niet, het was geen truc foto, dus moest er iets anders aan de hand zijn. Het is een voorrangsweg - zie de oranje koppen op de km-paaltjes - de afmeting van de verdwijnende auto is onnatuurlijk groot - tus sen 2 km-paaltjes zit 100 meter - dus is de auto - geheel rechts in het beeld zeker vele honderden meters weg - er is dus een tele lens gebruikt. Hierdoor kunnen de flatgebouwen aan de Gronin gerstraatweg abnormaal groot of dichtbij lijken. De stand van de watertoren t.a. v. deze flats plaatst deze foto naar de oostkant van de stad. De vrij scherp lijkende bocht is dus in werkelijkheid vrij flauw en dus is deze foto genomen aan de straatweg - circa 5 km oostelijk van de stad, tussen de Grote Wielen en de eerste hoge brug - zoals wij vroeger deze brug noemden. De auto tussen de bomen, vlak na de tweede bocht (Taunus- stationcar) rijdt dus waarschijn- (Vervolg van pagina 4) lijk op dat nieuwe wegje - bin nendoor naar Tietjerk. De palen op de voorgrond wijzen duide lijk aan, dat de fotograaf vrij hoog heeft gestaan. Na deze motivering - die ik he laas niet ter plaatse kan con troleren, dus mijn antwoord: De foto werden genomen vanaf het dak van de Grote Wielen (met telelens). Amsterdam SIEP VAN DER ZEE Vreemde kijk VII De vraag waar de fotograaf deze foto nam is volgens mij Pavil joen De Grote Wielen. Had hij hoogtevrees, dan heeft hij hem voor de kajuit staande gemaakt. Had hij dat niet, dan heeft hij de foto gemaakt boven vanaf de westelijke kajuit. Leeuwarden P. STRUIKSMA Dat onze fotomedewerker géén hoogtevrees heeft kon u weten Zie 't Kleine Krantsje van 15 december: foto van Bonifatiustoren, ge maakt op hoogte van vijftig Red. 't KI. Kr. meter af en toe een kit grote brokken cokes ingooide. Der omhene, met de vuten op een ring van de kachel, saten wat ouwe maa tjes te prumen en te spuien en wat leeglopers gesellig te klas- sineren. Ut was daar, tussen de ankommende en vertrekkende reizigers, de rumoerige drukte, ut geblaas en gesis van de kom- mende en gaande stoomlocomo tieven een ideaal oord, om je B.B. daar uut te lezen. Want tuus mocht ik se niet hewwe; mien verknochtheid aan Buffa lo Bill bracht mien geestlike ge zondheid in gevaar, want „met die dingen verliest die jonge nog es sien verstand", aldus mien vader. Bovendien was ut toen alge meen bekend dat Buffalo Bill's ut midden ston een enorm grote „Godin" kachel waar de kelner ltinderbederf was, jeugdvergifti- ging, die je rechtstreeks naar ut tuchthuus brocht. Nou, daar sat wat waars in. Mien vriendsjes en ik hadden sun klapperpi- stooltsje met donderpoeiers en der werden soms hevige vuurge vechten leverd. De ene achter een boom leggende, de ander op sien buuk krupende in ut hoge „prairiegras" daar voor de Beurs of in een ander plantsoen- tsje. We brulden dan teugen een beruchte desperado: „je spel is uut, Jimmy Davis handsup Scalperen Of, meer vredelievend teugen ut opperhoofd van de Coman- chen: „Pachaska groet zijn rode broeder Arendsneus". Van scalperen trouwens is nooit veul komen. Evenmin van ut beroven van een goudtransport per postkoets. Der waren om- mes wat kleine moeilijkheden. Ten eerste; der waren nooit goudzendingen van ut station naar ut postkantoor. Ten tweede had Luwadden gien postkoets met vier of zes peeden. Maar disse kleine teugenslagen weg wuivende, de grote vraag was, waar suden we met de buit heenmutte Onse respectievelijke moelte's suden wel segge: „Hoe komme jimme an al dat goud. Fut er met". Nee, in Luwadden een postkoets berove is niet su een voudig ast wel liekt. Al met al, Mr. A. A. M. van der Meulen Afscheid Op de 28e februari, de laatste dag van deze maand, zal Mr. A. A. M. van der Meulen zijn functie als burgemeester van Leeuwarden neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ook komt er dan een eind aan het vervullen van zijn vele nevenfuncties. Er heeft zich uit de burgerij een comité gevormd, dat gelden wil bijeenbrengen om bij dit afscheid de waardering voor burgemeester Van der Meulen te kunnen uiten met een passend geschenk. Bij het aanbieden van dit geschenk zal een register worden overhandigd met de namen van allen, die hebben meegeholpen het plan van het comité te realiseren. Bijdragen kunnen voor 22 februari wor den gestort op postrekening 8115 42 van de Coöp. Zuivel Bank met de aanduiding „rekening comité afscheid burgemeester Van der Meulen". Ook bij alle andere banken en spaarbanken in de stad kun nen voor dit doel gelden worden gestort. hewwe die veule boekjes van Buffalo Bill, mie toch heel wat metgeven in mien verder leven. Te weten: de aangename herin nering an die tied, dat je met su weinig geld en met su weinig middelen, je so intens uutleve konnen in je ongebreidelde jonges-fantasie. Vedder de prettige herinnerin gen an ut kleine knusse boek- winkeltsje, daar midden in die drukke gesellige jodebuurt. En „last not least", de prettige her inneringen aan je mooie onbe zorgde jeugdjaren van eertieds. die nooit weer terug komme. Kb. Van oud5 Wigersma sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE NaauwS Tel.27984 Leeuwarden

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 8