GfiNZEV®RT msvd issif®0! Hfi ENAULT i OSIER 'T KLEINE KRANTSJE 4 VOOR NAAR Lezers klommen in de pen Willem Onclin In 't Kleine Krantsje las ik het stukje over Willem Onclin, die altijd een trouwe fietsenbe- waarder was in Leeuwarden. Bij het lezen bedacht ik dat in mijn jongensjaren plm. 1909 of 1910, met een Willem Onclin school gegaan heb, dat was op de zg „Vlietsterschool" school no. 6 die bij de Ambachtschool stond, hij woonde met zijn ouders op de Voorstreek, ongeveer tegen over de Nieuweburen, zijn va der had een zakenwoning in richting meende ik. Je kon er tenminste wel op dat gebied te recht. Tafelkleden enz. Wat de leeftijd betreft, kan het wel zo zijn. Hij was enkele ja ren ouder dan ondergetekende. Misschien zijn er lezers die hem ook gekend hebben. Arnhem K. TIEMERSMA «Bil Wijlen Willem Onclin Trouwe auto- en fietsenbewaarder Dominee Barger Hier nog een paar versjes over dominee Barger. Zeg dominee Barger, Zit je daar niet fris. Zit je nou niet lekker In de gevangenis In Harlingen woonde een dominee, die nam heel charmant Zijn arme naaister mee naar 't ledikant. Bij het bed gekomen Sprak zij: jou lelijke guit, Ik ga met jou het bed niet in, De liefde die is uit. Dominee nam zijn revolver en schoot Binnen vijf minuten was het meisje dood. Dit werd vroeger wel eens voor gedragen. V. H. Vreemde kijk Even een paar regels n.a.v. de foto „Vreemde kijk op de stad". Zelf hebben we deze foto ook genomen vanaf dak, doch dat was in de winter van 46-'47 en die duurde erg lang. Het ijs lag tot eind april in de Wielen, maar in mei werd het plotseling voorjaar en was het verder een prachtige zomer. We sturen u deze foto omdat het practisch hetzelfde stukje weg is, doch zonder telelens genomen. Leuk (Aé J&u A&t jftaqe,.... waren de reacties daarover te lezen, vooral van mevr. A. Spoelstra—v. d. Meulen, die zelfs de woonkamer van ons noemde, en wat weer herinneringen op haalde die je nooit vergeten kan. Het was er zo mooi en het is jammer dat zoiets voor Leeu warden verloren is gegaan. Niet alleen voor het zwemmen enz., doch wat waren die donderdagse dansavondjes gezellig en ik denk wel dat daardoor menig paartje te samen is gekomen en in het huwelijksbootje is gestapt. Maar ik zou wel door kunnen gaan met mijn verhalen daar over en dat is toch niet mijn bedoeling. Ook zend ik u nog een oude kaart van begin Gro ningerstraatweg. Wat een ver schil, je kon helemaal onder de bomen door rijden tot de Wie len met regen, zonder nat te worden Groningen A. EYGELAAR—TOP Jan van der Werff Van de vele voorvallen uit het leven van Jan van der Werff (ook bekend als Jan met de schaatsen) mis ik één gebeurte nis. De heer van der Werff heeft zijn laatste dagen gesleten in het Nieuw Sint Anthony Gast huis. In die tijd heeft hij eens een lezing gehouden in de Con certzaal in de Breedstraat. Hoe die zaal in die dagen heet te, weet ik niet meer. Ik heb nog in herinnering: Zalen Vis ser, Zalen Rodenhuis, Zalen v. d. Wielen, Zalen Schiller en Zaal Schaaf (deze volgorde is niet chronologisch). Zo u ziet heb ik mijn allerprilste jeugd reeds achter de rug. Doch dit voorval is in mijn herinnering blijven hangen. Jan van der Werff zat boordevol kritiek op het stadsbestuur. Ook in deze ongezouten kritiek nam hij nooit een blad voor de mond. Vermoedelijk is hij „op gejut" door zijn vele kennissen, toen hij besloot een protestle zing te houden. Op die verga dering ging het rumoerig toe. De interrupties waren niet van de lucht. De lezing mocht niet te lang duren, want de heer v. d. Werff moest 10 uur in het Gasthuis zijn. Nadat hij alle fouten van de stedelijke politiek breed had uitgemeten, riep hij in vervoe ring uit: „Waar moet dat heen?" En als één man brulde de hele zaal: „Naar het Gasthuis". Zeer gekrenkt stapte de heer v. d. Werff van het podium en verliet mopperend het gebouw. Is er onder uw lezers niemand die op die vergadering aanwezig is geweest of hiervan gehoord heeft Naar ik meen heeft er in het Leeuwarder Nieuwsblad nog een verslagje gestaan. Leeuwarden S. DE JONGH De protestvergadering van Jan van der Werff in het gemoe delijke Leeuwarden van zo'n vijftig jaar terug is kennelijk een buitengewone gebeurtenis geweest: niet te tellen is het aantal abonnee's, dat ons op dit voorval attendeerde en velen deelden ons mee of schreven ons, dat zij deze memorabele bijeenkomst zelf nog hadden meegemaakt. Uit de talloze briefjes over deze gebeurtenis hebben we deze gekozen voor publicatie in onze krant - ook alle andere inzenders onze hartelijke dank voor hun medeleven. Red. 't KI. Kr. Barnum en Bailey I Ik weet nog best, de bal die zo maar omhoog rolde, een prach tig gezicht en de man op de fiets van boven naar beneden, dat ging er snel over. Er wer den ook mensen die binnen kwamen op de foto gezet. „Blijf even staan", maar er kwam niemand op de foto, dat was een trucje, maar hoe dat was weet ik niet meer. Wat hebben wij veel gezien en prachtig hoor. Maar boven ons hoofd werd de tent weer afge broken. V. H. Barnum en Bailey II In 't Kleine Krantsje van 12 ja nuari gaf u een interessante be schrijving over het circus Bar num en Bailey. Nu is vroeger veel verteld, dat dit circus op retour geheel of gedeeltelijk op zee is vergaan. Is u hier iets over bekend Zou dit ook ver meldenswaard zijn Leeuwarden P. TOP Onze circusdeskundige abon nee, de heer H. B. Hoogslag te Leeuwarden, deelde ons desgevraagd mee, dat noch het circus Barnum en Bailey, noch enig ander Amerikaans circus op de terugweg van Europa naar Amerika op zee is vergaan. Er deden vroeger zo veel geruchten de ronde, moet maar denken Red. 't KI. Kr. Het afscheid Over een paar weken zal de burgemeester van Leeuwarden afscheid nemen. Er heeft zich een comité gevormd, dat gelden wil inzamelen om Mr. Van der Meulen een „passend" cadeau aan te bieden. Ik vind het alle maal wel best, maar wat wordt er eigenlijk gedaan voor de la gere ambtenaren in gemeente dienst, die op dezelfde dag als burgemeester Van der Meulen met pensioen zullen gaan Zijn daar ook comité's voor opge richt Worden daar ook gelden voor ingezameld Is er een, die ja kan zeggen op deze vragen van mij Leeuwarden J. BIJLSMA OUDE TIJDSCHRIFTEN 't Kleine Krantsje is er blij mee Kleine Hoogstraat I De foto in 't Kleine Krantsje van 26 januari 1966 is een fout in het onderschrift. De winkel Zondervan dat moet zijn hoek Grote Kerkstraat-Kleine Hoog straat, want de Kleine Kerk straat is veel verder weg en is vandaar ook niet zichtbaar. Leeuwarden J. v. d. HOEK Kleine Hoogstraat II In 't Kleine Krantsje van 26 ja nuari vermeldt u onder „Aan dacht voor de fotograaf": „Wat we heel vaag op de achtergrond zien, is het huis dat op de hoek van de Grote Kerkstraat en Kleine Kerkstraat". Dit is niet juist. Het moet zijn Grote Kerk straat en Kleine Hoogstraat. Leeuwarden Mevr. H. v. d. HEIDE—ULTZEN U hebt gelijk: wij zijn door nog veel meer lezers op de vingers getikt; de befaamde boekwinkel van Zondervan stond natuurlijk op de hoek van Grote Kerkstraat en Klei ne Hoogstraat. Red, 't KI. Kr. Kleurwedstrijd Lieve me-neer. Wel be-dankt voor het mooie boek. Groe-ten van: Wolvega RIXT DE BLOCK Meerval Gisteravond zag ik vissers op de televisie met meervallen aan de haak. Dat bracht me direct de meerval in herinnering, die vol gens krantenberichten van een paar jaar terug in de Kleine Wielen zat: grote verhalen in de pers en de Leeuwarder Hengel sportvereniging er achteraan en zovoort. Maar hoe zit het daar nu eigenlijk mee Nooit hebben we er meer wat van gehoord en als het waar was moest dat beest toch wel eens te voor schijn komen. Weet u daar een antwoord op Leeuwarden J. v. d. WOUDE Die meerval moet een dochter zijn van het monster van Loch Ness; of 't waar is we ten we niet. Red. 't KI. Kr. INFLATIE IS ER AL bekent de minister-president, maar wij moeten trachten deze te beperken. Wist u wel, dat een piano de meest waardevolle belegging en tevens het gebruiks artikel is met de langste levens duur, n.l. een mensenleven, dat hebben de statistieken bewezen. Daarbij brengt de piano sfeer in uw woning en is bovendien voor uw kinderen van grote opvoed kundige betekenis. Wanneer u deze punten in overweging neemt, dan besluit u als zo velen: „Ook in mijn huis een klein model piano" Voor vakkundige adviezen: Nieuwestad 103 Leeuwarden V'Tel. 25693, na 7 uur22882 meer dan 50 jaar een begrip op muziekgebied, de zaak met de prachtige collectie KLEIN MO DEL PIANO'S en ELECTRONI- SCHE ORGELS. BaBE" -m SPANJAARDSLAAN 1(2 LEEUWARDEN -TELEF. 05I00-2004J

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 4