CITAX Sigarenzaak J. Brouwer verdwijnt DAGBOEKBLAADJES VAN LEOWARD 'T KLEINE KRANTSJE Jan Giezen f TELEFOON 2 3 4 3 4 STANDPLAATS STATION Ook telefonisch te ontbieden voor stads- en buitenritten e heer J. Brouwer is sigaren handelaar en E.H.B.O.-er. Zijn garenzaak gaat over twee we en dicht, zodat hij dan alleen og maar eerste hulpverlener al zijn. Voor de zaak op de hoek van de Troelstraweg en de Leeuwerikstraat zijn honder den ongelukken gebeurd in die 28 jaar, dat hij hier woont. Vele slachtoffers van die ongelukken werd de eerste hulp verleend door de heer Brouwer. Dat zal allemaal wel zo blijven ook, want als hij straks in maart de zaak achter zich sluit gaat het echtpaar Brouwer verderop aan de Troelstraweg wonen. Niet ver van het kruispunt met de nieu we rondweg. Ook daar verwacht de heer Brouwer wel ongeluk ken Geboren in Nieuweschoot bij Heerenveen kwam de heer Brou wer op z'n achttiende jaar naar Leeuwarden. Hij werd hulp van een melkventer, om twee jaar later de melkwijk van zijn baas over te nemen. Tijdens een van z'n ritten naar Warga is het ge beurd. Op een buitenweg ver loor een trekker z'n tweede hooiwagen, waarop twee jon gens zaten. Voor de ogen van melkventer Brouwer kantelde de wagen in de sloot. Met veel moeite wist hij toen de jongens vanonder het hooi uit de sloot te halen. Dit ongeluk heeft hem tot nadenken gebracht. Als deze jongens nu eens gewond waren geweest „Ik had niets kunnen doen", aldus de heer Brouwer, „en toen, in 1934 was dat, heb ik me aangesloten bij de E.H. B.O.". Het diploma bracht te vens een bordje op z'n deur, waarop men kon lezen dat er een E.H.B.O.-er woonde met een verbandkist in huis. Van dat ogenblik af kreeg ik het druk met de ongelultken. Voor zijn in 1938 betrokken zaak gebeurden steeds meer on gelukken en steeds was hij het, die eerste hulp verleende. „Toen men hier de voorrangsborden plaatste is het allemaal beter gegaan". Deze botsingen bleven meestal beperkt tot materiële schade en gelukkig maar. Bij de E.H.B.O. heeft de heer Brouwer de taak van dienstencommissa ris op zich genomen. Dit bete kent dat hij mensen aanwijst, die bij gebeurtenissen en evene menten als voetballen en ten toonstellingen aanwezig moeten zijn. Wethouder J. Tiekstra in een geanimeerd gesprek met ,,Kota Radja echtpaar" Mei. Foto's: Tjerk de Jong Vaak heeft Leoward zich afgevraagd, waarom hij zo van officiële openingen en officiële ingebruiknemingen houdt, maar het ant woord ligt toch eigenlijk wel voor de hand: je ziet er uitsluitend mensen met opgewekte gezichten en milde stemmingen en dat is wat waard in een wereld, die ook nogal wat narigheid brengt. Het mooie beroep van journalist heeft hem bij duizend en één officiële openingen gebracht - van scholen, bruggen, kantoorgebouwen, bi bliotheken, sportvelden, hotels, vliegvelden, gemeentehuizen, ker ken en café's en zonder uitzondering heeft het hem best voldaan: altijd plezierige mensen, altijd een prettige sfeer, altijd een lekker glaasje en meestal een heerlijk hapje bovendien. De uitnodiging de opening van het nieuwe kantoorgebouw van het Ingenieursbureau Het Noorden aan de Westersingel te komen bij wonen, kwam bij Leoward dan ook wel in de goeie bus: hij is er geestdriftig heengestapt en er later in een florisante stemming weer vandaan gegaan. Als man zonder technische knobbels zeiden de in het kantoor opgestelde batterijen tekentafels hem niet veel, maar enkele op de invitatie vermelde cijfers spraken een voor iedereen duidelijke taal: opgericht in september 1961 met drie medewerkers, uitgebreid met een vestiging in Groningen in september 1964 en 17 medewerkers, nog eens met zes personeelsleden uitgebreid in 1966 tot een totale sterkte van 23 man. Te oordelen naar de belangstelling van de andere gasten voor de tekentafels, waren de meesten wèl van de bouwtechnische kant, behalve de kunstschilder Meinte Walta dan, want die was er ook. Als buurman; en hij kwam een schilderij aanbieden, dat directeur De Vries eerst hardnekkig ondersteboven hield, maar Walta zelf loste het misverstand heel charmant op. Opvallende krijtnotitie op de achterkant: DM 300,-. Opvallende opmerking van Meinte Walta, na twee glaasjes sherry en een blokje kaas: „Nou moat ik mar wer nei hüs, oars tinke se ek noch, da'k foar 300 Mark opsüpe wol. SI Bijzondere activiteiten in het horecale vlak: herrijzenis van bar- dancing Lido, opemng van een vierde Chinees (Indisch) restaurant en - in klein stamtafelgezelschap - viering verjaardag heer Jan Koops, nu nog kastelein in Amicitia. Lido weer open Na jaren stilte aan de Turfmarkt allemaal weer avondlijke drukte en be drijvigheid. Leoward mocht de opening bijwonen en heeft ook deze invitatie op prijs gesteld. Nieuwe Lido-eigenaar J. Sonnega (39 jaar geleden geboren in Leeuwarden) heeft tien jaar hotel in Zwammer- dam gehad, verkocht die zaak en heeft nu veel hoop hernieuwde Lido tot bloei te kunnen brengen. Het eerste weekend moest er al een bordje op de deur: VOL Vraag van Leoward: „Zijn de prijzen niet wat aan de pittige kant Ant woord van heer Sonnega: „Gulden een pilsje - heel normaal; we willen wat selecteren, dat is_de bedoeling althans, ik hoop het te kunnen handhaven". SI Er was wèl belangstelling voor de opening van de Lidobar. Links de eigenaar de heer Sonnega. Dag later opening Chinees Indisch Restaurant „Kota Radja" aan het Groot Schavernek. „Wij willen u gaarne laten genieten van de culinaire bekwaamheden van onze kok", zei de invitatie. Welnu, dat is volledig gelukt. Wat er ter tafel kwam was nog eens wat anders dan zuurkool met worst. Overigens, denkbeeld van ook hiei aanwezige wethouder J. Tiekstra: „We moeten metmekaar maar naar Hongkong - ook een zaakje beginnen, bintsjes, bloemkool, siepeltsjes. Er werd heel wat „gespietst" op deze avond, zelfs door een predi kant. Of gastvrouw en gastheer Mei er allemaal het fijne van be grepen, lijkt Leoward sterk. Leuk lachertje in toespraak van dominee Male: „Weet u wat het toppunt van optimisme is Wanneer een dominee in z'n preek zegt: tenslotte...." Wat die dominee hier moest Vertegenwoordiger van het uitgenodigde Diaconessenhuis. Weer een dag later (zaterdag) verjaardag van de heer Jan Koops: 54. Zeer, zeer waarschijnlijk laatste verjaardag in hotel Amicitia - wat gaat er straks gebeuren met het gebouw Stamtafelheren schonken bij monde van altijd actieve heer Jan Barendsma kistje sigaren, kastelein Koops zelf schonk (gratis) klare wijn. IS! Twee weken geleden kwam er nog een telefoontje van een abonnee uit Nijmegen: „U moet es met de oude Jan Giezen gaan praten - die kan nog wat vertellen van oud Leeuwarden We beloofden het te zullen doen, maar helaas, het kan niet meer: Jan Giezen is dood. De vorige week kwam er plotseling een eind aan het leven van deze actieve man en zeer markante stadgenoot. Jan Giezen heeft het knap gemaakt in z'n leven. Terug uit militaire dienst begon hij met het maken van pantoffels, waar hij ook zelf de boer mee op ging. De volgende stap op weg naar het succes was een stoffeerderijtje in de Slotmakerstraat. Op de hoek van de Voorstreek en de Tuinen werd het een volbloed meubelzaak en tenslotte vestigde Giezen zich in het pand aan de Voorstreek waar het bedrijf - geleid door een schoonzoon - nu nog zit. Als bestuurslid van de winkeliersvereniging Voorstreek Vooruit is Jan Giezen altijd bijzonder actief geweest: schaatswedstrijden, Sinterklaasfestiviteiten, actie's als die met de vermaarde „groentjes" - ze werden alle mede door Jan Giezen op touw gezet. Vrolijk als altijd bracht hij op de laatste dag nog een bezoek aan z'n dochter op de Voorstreek en toen was het plotseling zo ge beurd. „Hij had het zelf niet anders gewild", zei z'n dochter, toen Leoward nog even belde, „hij heeft een mooi leven gehad".

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 5