assenaar Autoshop Wassenaar Babe Lunia verloor zijn hoofd onder de guillotine 'T KLEINE KRANTSJE Op de Lange Pijp Noodlottig geval Het nieuws ging er als een lo pend vuurtje door „it Fryske Gea", voor zover men dan in 1809 van een lopend vuurtje kon spreken. De Franse macht hebbers, die het hier voor het zeggen hadden, zouden de sinds enige jaren in Frankrijk in ge bruik zijnde valbijl, de guilloti ne, in Friesland in gebruik stel len. Het zou de eerste keer wor den hier in onze provincie en het is te begrijpen, dat men dat wilde zien. Eén was niet zo bijzonder en thousiast: dat was de man op wie dit nieuwe instrument zou worden geprobeerd, maar van zelfsprekend had Babe Lunia dat aan zich zelf te wijten. Dan had hij maar niet een oude vrouw moeten vermoorden om wille van een paar centen. De valbijl Al vroeg in de morgen trokken velen naar de Nieuwestad waar op de Lange Pijp het toestel stond opgesteld. Om twaalf uur die middag zou de moordenaar Babe Lunia met de valbijl, een uitvinding van de Franse dokter Guillotin, kennis maken. Voor heen werden de misdadigers die ter dood werden veroordeeld, doodgewoon opgehangen, maar de Fransen vonden dat een ouderwetse manier van dood gaan, zij hadden er iets moois voor uitgevonden. Onschuldig Kort na elf uur werd de moor denaar uit zijn cel in het Kan selarijgebouw gehaald en op een open gevangen wagen naar de Nieuwestad getransporteerd, omgeven door een grote men senmenigte. Steeds had hij ontkend het door hem tenlaste gelegde misdrijf te hebben gepleegd en onderweg naar de executieplaats deed hij niets anders dan luidkeels roe pen: „onschuldig, onschuldig". Ook toen de beulsknechten hem het schavot opsleepten, riep hij nog steeds dat hij onschuldig was. Het mocht echter niet baten. Waar voor geld Het talrijke publiek kreeg wel waar voor z'n geld, want toen de moordenaar met het hoofd op het blok zou worden gelegd, verzette hij zich hevig en uitte hartverscheurende kreten. Pas nadat hem handen en voeten gebonden waren, lukte het de beulsknechten het hoofd van de moordenaar op het blok te krij gen. Toen was het gauw beke ken, een druk van de scherp rechter op de knop en het als een scheermes zo scherp zijnde mes suisde omlaag. Terwijl de beulsknechten de zaak opruim den, gingen de mensen huns weegs, zij waren voldaan, het recht had zijn loop gehad.... Eén categorie van mensen had met dit doodvonnis nu juist geen voordeel. Het waren de hoeden- en pettenwinkeliers. Babelunje Wat was het geval De man nenmode van die dagen wat be treft het hoofddeksel, was een bepaald soort muts. Ook Babe Lunia droeg zo'n muts en die was met zijn hoofd in de mand met zaagmeel terecht gekomen. En het mag dan vreemd lijken, maar vanaf die tijd was het met de verkoop van dit soort mut sen malheur. Niemand wou meer zo'n muts dragen en de winkeliers bleven met het arti kel zitten. Pas jaren later kwam de muts weer ingebruik en werd toen aangeduid als een „Babelunje" en het mag weer vreemd klin ken, maar toen kwam er heel veel vraag naar de Babelunje; iedereen wou toen weer zo'n muts hebben. R. VISSER 't Kleine Krantsje heeft een aantal foto's in z'n bezit gekregen van heren, die tijdelijk onze stadgenoten zijn geweest: leden van de in de oorlog zo gehate Sicherheitsdienst, Sicher- heitspolizei, of hoe hun prachtige organisatie ook maar mocht heten. Zonder twijfel heb ben sommige lezers van 't Kleine Krantsje indertijd het twijfelachtige genoegen gehad met deze Herren te mogen kennismaken en aan hen zouden wij willen vragen: wie zijn de Edelgermanen op deze plaat Alleen de man rechts onder hebben we zelf kunnen identifi ceren: het is Untersturmfuhrer F. Grundmann van het beruchte S.D. commando van Wil helm Albrecht. En de figuur rechts boven zal Theodoor Johannes Vogt kunnen zijn, de on dercommandant van de S.D., die o.a. de leiding had bij de executies in Herbayum en Dron- rijp. Maar wie zijn de andere vier De redactie zal het graag willen weten. Een noodlottig geval heeft een werkzaam en oppassend man met zijn gezin in groote ellende gestort. De hulpbesteller bij de expeditieonderneming van Van Gend en Loos, genaamd Bernar- dus Veldhuis, was maandag j.l., als naar gewoonte met de dilli- gence naar het spoorwegstation gereden, om de reizigers naar Groningen af te halen, toen hij, terwijl de wagen nog in bewe ging was, daar afspringende, het ongeluk had te vallen, juist zoo, dat een der zwielen over de lin ker zijde van het lichaam ging, waardoor verscheidene deelen daarvan dermate zijn bezeerd, dat hij in een zeer beklagens- waardigen toestand verkeert. Zoo spoedig mogelijk werd hem door den heer chir. M. B. Vos de vereischte hulp aangebragt, doch het is te voorzien, dat, zoo hij al mogt herstellen, hetgeen nog zeer twijfelachtig is, dit zeer lang zal aanhouden. Zijne vrouw en kind missen natuur lijk hun verzorger, zoodat wij dit gezin, wonende in eene steeg bij de Amelandspijp, alleszins in de algemeene liefdadigheid mee- nen te mogen aanbevelen. (1865} De recreanatentoonstelling RECREANA, die van 2 tot en met 6 april gehouden wordt in de Frieslandhal, belooft een groot succes te worden. De belangstelling voor de tentoonstelling van de zijde van het bedrijfsleven is zo groot, dat de organiseren de Stichting Recreana voor deze eerste keer al een beetje bang is ruimte te kort te komen. De tentoonstelling is namelijk ge projecteerd in een deel van de enorme Frieslandhal en wel in alle veemarktcafé's en in de achter deze café's langslopende zogenaamde Lijnbaan met een lengte van twee honderd en tachtig meter. Niet alleen de watersporters zullen op Recreana hun hart kunnen ophalen - aan alle andere vormen van recreatie zal evenzeer aandacht worden besteed. Uw auto is aan een goede beurt toe na de winter. Voor onderhoudsartikelen en accessoires is uw adres Ruime parkeergelegenheid. Gratis advies van de vakman

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 10