HUTTIN6 'T KLEINE KRANTSJE 4 Toen ik een meiske was 't Kleine Krantsje een week later De kaatsbaan Lezers klommen in de pen OUDE TIJDSCHRIFTEN 't Kleine Krantsje is er blij mee G3 Zo'n burgemeester I Een compliment voor uw ver haal over de vertrekkende bur gemeester van Leeuwarden Een journalist kan als een kat om de hete brei heenlopen, hij kan de brei ook resoluut consume ren. Ik meen, dat u dit hebt ge daan. Gecomplimenteerd. Leeuwarden J. v. d. MEER Si Zo'n burgemeester II U had uw artikeltje over bur gemeester Van der Meulen nog wel kunnen kruien met een aantal anecdotes, maar daarvoor was misschien uw krant te klein. Er is mij eens een mooi verhaal ter ore gekomen, dat zeker waard is verteld te wor den, ook al zou het misschien niet helemaal juist blijken te zijn. De burgemeester had z'n zinnen gezet op een bepaald antiek schrijfbureau. Zonder te weten, dat dit bureau om zo te zeggen voor hem klaar stond in de ma gazijnen van de firma Beeling aan de Nieuwestad, stuurde hij een paar gemeenteheren naar Holland om daar zo'n bureau te zoeken. De heren bezochten daar tal van zaken en tenslotte kwamen ze bij één, waarvan de eigenaar wel wist, dat Beeling zo'n bureau in voorraad had. En toen moet het volgende zijn ge beurd: de heren uit Leeuwarden werd verteld, dat de antiquair Nieuwestad, maar naar het stadhuis. Leeuwarden J. P. Waar of niet waai, een mooi veihaal is het wel Red. 't KL. Ki. SI Eerpelskilsters Wie het nog een foto van de eerpelskilsters Inne jaren 1914- '18 gongen disse vrouwen elke dag naar de kazerne om voor de soldaten de eerpels te skillen. Ze waren verdeeld in twee groepen. Van elke groep apart is toen een foto maakt. Oppe ene foto staat snorrewiets oek nog. Leeuwarden A. D. K. Zo'n burgemeester III In het vorige, als altijd zeer le zenswaardige, Kleine Krantsje, hebt u de foto's afgedrukt van alle burgemeesters van Leeuwar den van deze eeuw. Daarbij werden we ook geconfronteerd met de beeltenis van Schön- hardt (was het niet Schunhart die hier in de oorlog burgemees ter was. Moest dit portret er nu in Amsterdam de burgemeester gegarandeerd aan zo'n bureau kon helpen - over een week moesten ze nog maar eens te rug komen in z'n zaak. Toen ze een week later inderdaad terug kwamen in Amsterdam stond het bureau er keurig opgepoetst klaar: de Amsterdamse anti quair had Beeling opgebeld, die stuurde het bureau naar Am sterdam en twee dagen later werd het weer naar Leeuwarden teruggestuurd, nu niet naar de wel bij Had u het niet beter weg kunnen laten Leeuwarden A. DE VRIES In een poitiettengaleiij van alle Leeuwaidei buigemees- teis zal een foto van Mi. Schönhaidt niet mogen ont breken. Hij is nu eenmaal buigemeestei geweest. Ovei de kwaliteiten, c.q. de fou ten van de velschillende buigervadeis lieten wij ons niet uit. Red. 't KL. Kt. Griezelkelder Een paar maanden geleden is er - ook in 't Kleine Krantsje - wakker geschreven over de Grie zelkelder, die zo nodig in ere moest worden hersteld. Maar zoals het zo vaak gaat met krantepublicaties: nu horen we er niets meer van. Nog een paar maanden en de stad wordt weer overstroomd met toeristen: kan de Griezelkelder ze dan weer ontvangen Leeuwarden H. ZWART Ei is vooi de collecties van de Giiezelkeldei, annex Was senbeeldenkabinet, nog geen nieuwe bestemming gevon den. Wij viezen, dat dit meikwaaidige museum deze zomei zekei nog niet hei open d kan wot den: de man om wie alles diaaide bij de Giiezelkeldeide heet W. Wieistia Th. zn., ligt name lijk einstig ziek in het Diaco- nessenhuis. Red. 't KI. Kr. Toen ik een meiske was van een jaar of acht kwam er es een poppekast bij ons in 'e straat. Dat was een reklame voor Wen- nex zakje blauw. Oek ston er een man met een handkar vol sukeladefiguren. Nou meen ik mie te herinneren dat die suke- lade zes stuks voor een dubbel- tsje waren, 't Kan oek wel acht weest hewwe hoor. In ieder geval die sukelade man was er en een poppekast. Mar voor ik kieke kon, moest ik van mien moeke naar een ouwe buurman om te vragen of ik oek wat voor hem doen kon. Dus had lopende naar hem toe. Nou hoefde ik gien boodslcap- pen te doen, maar hij had wel wat andes te doen. Oom Johan nes had nog mar een paar tan den in 'e mon, waarvan één heel erg los zat. Daar deed ie 'n touwtsje om, bon 't an 'e deur en dan moest ik die deur heel had dicht slaan. Dan su ik een dubbeltsje krije. O, sei ik, dan haal ik er suke lade voor, want die man staat krekt voor de steeg. Toen sei oom Jehannes, dan must mij oek een stukje bringe. Dat wou ik wel doen en toen ik dan mien dubbeltsje te pakken had- de, ik de deur uut en naar de poppekast en de sukelademan. De deur had ik met een r....- klap dichtgooid, dus had ik mien plicht deen. Eerst hew ik naar de poppekast keken, daar he we oek nog een liedsje leert. Dat sal ik eerst even opskrieve. O juffiouw krakepit Wat zijn jouw kleeitjes wit fij bleekt met Wennex Mens dat zie ik an je goed. Ik neem ook stiakkies Die blauwe pakkies Alleen met Wennex bleek je Zo je bleken moet. Dat was het en toen ik lang genoeg naar de poppekast keken had, ging ik naar de sukelade man. Ik ston helemaal alleen bij de karre en toen ik vroeg of ik een stukje extra hewwe mocht voor oom Jehannes, kreeg ik het oek nog. Maar toen moest ik naar oom Jehannes en daar zag ik wel wat teugen op. Want ik had, toen ilc de deur uut gaan was, een gil hoord wat je deur merg en been ging. Maar ik had het beloofd, dus voor de sekuriteit bleef ik bij de deur staan. Veul gaf het niet, want oom Jehan nes sloeg sien wandelstok om mien nek en ik was bij hem. Hij su beginne te mopperen, Het volgende nummer van 't Kleine Krantsje zal niet op 23 maart verschijnen, maar een week later, op de dertigste van deze maand. Dit in verband met de recreatietentoonstelling RECREANA, die gehou den wordt van 2 tot en met 6 april in de Friesland hal. 't Kleine Krantsje van 30 maart zal tevens de offici ële programmakrant van de Recreana zijn. Adver tenties voor deze Recreanakrant (oplaag 30.000 exemplaren) kunnen opgegeven worden bij 't Kleine Krantsje: Vredeman de Vriesstraat 1 - Leeuwarden maar doe sei ik teugen hem dat ie 't self seit hadde dat ik 't so doen moest en toen hew ik hem mar gauw de sukelade voor houden om er één uut te soeken en met de overige bin ilc naar huus togen. Dat was één van mien herinneringen uut de Rom- lceslaan en de Keetbuurt. Leeuwarden Wed. A. v. d. Z. Broer S.: Verroest Kobus, hest dat sien, hier hest de Kaatsbaan op een plaatsje in 't Kleine Krantsje. Weest tou nog wie er in woonde, toen wij op nummer ro in de Begienestraat woonden? Broer K.O jawel ju, in 't eer ste huuslce woonde Nijdam, 'n klein lcereltsje en sien vrouw was nogal een groot wief, die 's avonds om een uur of 6-7 har kiendes altied riep op so'n al lergruwelijkste manier van: Hannes, Trienke en Pierlcoe met een hele lange uuthaal op de oe's. En daarnaast woonde een alleenstaande meid, slcele Trien- tsje noemden wij haar en daar naast de Sterrelciekers, maar hoe die hietten weet ik niet meer, dou Broer S.: Ja, 'k loof dat 't een De Vries was, maar 'k weet wel dat naast de Kaatsbaan in dat huuske op het plaatsje een pliesje woonde. Broer K.: De hest gelielc, maar dat was een reserve pliesje. Hij handelde feitelik in lange turf en baggelaars en oek wel in brandhout en daarnaast woonde Slaterus. Broer S.: Nou of ilc 't weet, die bakte 's winters sukerstelcen. Ik kocht dan voor een dubbeltsje, deed ze in een trommeltsje, ging er met naar de Nijstad en verkocht ze dan op 't ies met 5 centen winst en dan maar skreeuwe: „Dikke steken, ge- zondheidssteken Dan skreeuwden andere lcienders terug: „Om je nek te breken". Broer K.: Ja, 'lc weet het oek nog wel, 'k hè temeensen er in één winter een witte iesmuts van overhouden. Broer S.: Hoe lang is dat nou leden Broer K.Laat us kieke, ilc bin nou 71 en dou hast 66, dan is 't een dikke vieftig jaar leden. Broer S.: En een stief ketierke selcer. Volgende keer wat meer over de Begienestraat of Ruter- steeg. Leeuwarden Gebr. J. en S. BARENDSMA A/VWWWVWWWWWWWWWWWWWWVWV* GRAFMONUMENTEN SCHOORSTEENMANTELS DE FRJESCHE ST-66NHOUWERU SINDS 1930 TELEFOON 30180 - 29278 - 27866 - 28286

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 4