/ervlogen romantiek van de Houtstraten CITAX ENAULT OSIER i 'T KLEINE KRANTSJE VOOR NAAR iNaar 't plakje waar vroeger onze furlospaal stond SPANJAARDSLAAN 162 - LEEUWARDEN-TELEP. 05100-20041 De Nieuwe Houtstraat in z'n oude glorie iCamsiraburen: allemaal drukte en bedrijvigheid. riekste. Je kon ur van alles krije soas suurballen, soethout, feter- drop, duumkesop en trekwerk. En as opslopende jonges oek nog wel us un losse sigurret soas Vlag, seent ut stuk of Fez voor un nutske.... 't mocht niet, maar ja. Omme hoek heen hadden we un graanpakhuus, waar de pak- huusknecht altied op touwpu- toffeltsjes achter sien steekwa- gentsje an liep, dur wudden vaak slofferbonen lost uut un praam anne wal. Nou en awwe dat inne gaten hadden, dan had den we gauw de busen vol slof ferbonen met naar skool, want ur was altied wel un gatsje in één vanne sakken. Even vedder is Klaas van der Hoek destiets met sien barbiers zaakje begonnen. En dan had den je nog Oosterhoff de groen teboer. De Suupsteeg Naast dat groentesaak je was un steegje en daar achterin had Roel Damstra sien meubelmake rij. Die hek koed kannen. Un beste vakman diet alles maakte ute han, sonder mesienes. Hij had veul werk met antiek spul en skrijntsjes oplegge met no- tenwuttel fineer en oek veul muhonie en eiken Kwien. En steltsjes en suks spul. Dur binne verskeidene Liwadders diet um nog wel kanne. Un endsje fedder had je de steeg diet wij de Suupsteeg noemden. Die kon je deur lope tot an ut kleine vierkant, wat dan weer inne Spanjestraat uut kwam, maar dan musten je over twee grote hekken klautere, wat voor ons jonges nou niet sun groot beswaar was. Oppe hoek vanne Suupsteeg en ut Camstra- buren was un vis-opslag, kmien van Hoekstra. Daar leverden de kleine beroepsvisserlcus hun vangst af. Ut waren meest snoe ken. Daar gongen ze in korwen met ies. Potdorie jonge, wat un snoeken Un goeie meter was niks. Die opslag sat teugen ut houtstek van Van Driesum an. Deur un raam in 't skut keek je int ketoorke. Hiernaast woonde Braaksma, die had dat konfeksjefabriek. Weest nog wel Geite Met al die mei den....? Ele de Pries was sjef TELEFOON 2 3 4 3 4 STANDPLAATS STATION Ook telefonisch te ontbieden voor stads- en buitenritten de atteljééé. Die kanst fuself oek nog wel hè Toen die trouwde wude Hettie ut beste meiske dur tussen uut socht. Ja Sije jong 'k hè alles nog best voor de geest. Nou ju, hier bin ne we bij de sugaresaak van Al- gra en as we nou de straat over steke, lope we teugen de pomp- makerij van Miedema op. Die had ommus altiet van die boom stammen langs de wal inne Dokkumer Ee léggen. Daar maakte ie gierpompen van en soms oek masten. Wat hewwe faak natte futen kregen as we dur op speulden enne Dokku mer boot gong u verbij Dur binne veskeidene jonges kopke onder gaan. Dan wudden ze met un hele drom kienders tuus brocht onder 't singen van: un snoek, un snoek, un hele dikke snoek. Weest nog wel 't Was oek wel gevaarluk. Pieshokje Teugen over de Houtstraat oppe wal ston un pieshokje. Dat was de furlospaal voor ons jonges diet inne Houtstraten woonden. Daar speulden we sawus Abban, Pussee, Pussuurtjee, of riedele- bok, of bok-op. Maar ut mooiste spultsje was ut Van Beieren, 't Was un spultsje voor opslopende jonges. Onge- feer as ut ferstopperke, maar feul groter van opset en met meer spanning, furral as de laaste diet um nog niet was, ge legenheid fiene kon om um tu ferkleden as ouwe man of frouw, om so ongesien bij de furlospaal tu kommen. Dan skreeuwde ie Van Beieren en was iedereen weer frij. 't Wudde bij mien weten alleen inne Houtstraten speuld. Tot sover fandaag. In 't folgen- de Kleine Krantsje prate we fedder. S. J. STRIJKSTRA Kustig lopend, mette hannen inne busen en so nou en dan us ommum heen kiekend, kui ert un mantsje van so teugene zestig de Noarderweg af inne richting vanne Noarderbrug. j Midden oppe brug haalt ie un man van ongefeer sien eigen leeftiet in, en bij ut furbij gaan sietie dat ut un speulkammeraad en un buurjonge van um is. Hij klopt um oppe skouder en seit teugen um: Heden, Geite (Gerrit)jong bistouw utKerel wat hek tij in tieden niet sien. Hoe gaat t mettie, wat tuvallug dak die tref". „Fudorie Sije, bistou utNou sè dat wel. Wesiene mekaar niet so feul. Hoe gaat ut mettij, altied nog gesond De siest dur goed uut „A ja ju, dat skarrelt best. Maar we stane midden oppe brug, late we even deurlope naar ut plakje waar vroeger onze furlospaal ston, weest nog wel „Ja das goed. Heden, wat is dat al un tied leden dat we hier [speult hewwe. Maar kweet ut I nog al wast guster weest. Hier lop ut hoekje vanne Spanjeslaan, ven dichterbij dan waar teuges- 1 wodig ut vistentsje staat, ston die dikke betonnen anplakpaal teugenover de ingang vanne stalhouderij, diet vroeger van Skaap was. Sjonge - sjonge, wat hewwe hier in disse kontrijen wat afspeuld.... Furstopperke, stabal, omkiekerke, karrejantsje, kattekater en deursetterke of we saten oppe rand vanne stoep te sandhappenSuust dat nog wel kanne Sije.... so un sakmes oppe toppen vanne vingers omkiepere late sodat ut rechtop in un bultsje sant staan bleef We gongen oek wel us un endsje fedderop inne fast- trapte modder landsjelcappen. So omstreeks 1920 hadden we fooral met ut furstopperke speu- f'len en kattekater nogal wat ruumte in beslag. Feulmeer dan een jaar of vijf later. Spanjes laan, Bleekerstraat, Lange Hout straat en Camstraburen terug totte paal, was foor die spulsjes ut gewone terrein. Ongerust We wisten nooit van ophouen en sodoende wudde ut meesten- tied knap laat. Dan wudden de moekes ongerust en kwamen hun kiendes ophalen. Asse ze niet fiene konnen dan hielpen we allemaal met deur te roepen en dan konnen je soms van ut ene plak naar ut andere skreeu- wen hore: „Jikke mut tuuskom- me.... Jikke mut tuuskomme". Ik hoor ut al Geite, jou binne ut oek nog niet vegeten. Ast ut an tied hest, late we dan dat blokje us even omlope.... Of wuust dat niet Ja Sije jong, dat doene we, en dan nimme we de Houtstraten dur bij. As we nou hier bij de Spanjestraat beginne, waar vroe ger Wesbonk sien boerderij ston, met ut sloatsje dur foor en dan so bij de ouwe stalhouwerij ver bij, dan krije we ut winlceltsje van Van der Meulen de krude- nier. Vroeger was de ene helte vanne winkel un kroegje. Just Geite kweet nog wel. Dat huuske tussen twee steegjes, waar vroeger nog wat knappe arbeiders woninkjes stonnen. 't Is oek allemaal in verval. Ik loof dat Weistra sien stoele- matteflechterij dur nog het. Ripperaasje Maar we gaan fedder ju. Hiei op ut hoekje naast ut ouwe hek woonde Muidam, de pensjon- neerde kondukteur van 't spoor, en even fedder sat Bottinga de zeilmaker met sien knecht Haje. Wat hek daar vaak naar staan tu kieken. Zu deden un hele boel ripperaasje oppe han en dat gong swaar hoor Bottinga had oek un stukje land anne Dokkumertrekweg. Daar ston un soort mast as van un skip. Daar speulden we wel us stiekum, dan klommen we tot boven inne mast, want dat kon, omdat ur allemaal fuutsteun- tsjes an saten. Dur ston oek un bak met teer, maar die was al tied op slot. Gelukkig muk segge. Ja Sije jong, so goed ik tie kan was dat seker gelukkig Du hast ur mooi uut kommen tu sien as dat niet so weest was. Loodwitvergiftiging Hier even verbij Bottinga woon de Hellinga de slieter en nog wat fedder had je rissusjeur Winkel, de stille pliesje. Dan an 't end vant streekje woonde Tilstra de smid diet oek karren verhuurde. Later het Oosterlo vanne Nije Buren in dat selfde saakje woond. Vurbij ut plak waar de handkarren stonnen, dus hier oppe hoeke, woonde De Roos. De man had loodwit vergiftiging in sien futen en hij bestond van un krudenierswin- keltsje, maar voor ons jonkjes was sien snoepdis ut belang-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 5