T KLEINE KRANTSJE nauwelijks behoefte aan had, omdat oma en opa met het begrip recreatie, zoals wij dat kennen, niet waren ver trouwd geraakt het vaak gehoorde „ze wisten niet be ter" kon zeker ook voor het terrein van de geestelijke en lichamelijke ontspanning gel den. Kon er in de gewone arbei dersgezinnen aan het maken van buitenlandse reizen niet worden gedacht, was ook het maken van een trip naar de overzeese gebiedsdelen Ame land en Schiermonnikoog aanvankelijk nog veel te duur en viel er gewoon nog niet te prakkizeren over het aan schaffen van een boot, het huren van een roeibootje kon den velen zich nog wel eens veroorloven en niet gering was de opwinding in veel ge zinnen, wanneer „fader en moeke" besloten hadden er met een bootje van de be faamde Markus Aal, van Ap peldoorn of Voordewind op uit te gaan: het doel van zo'n wereldreis lag dan vaak niet verder dan de Wielen of het Woudmantsje, maar wat een vreugde gaf zo'n simpel uitstapje, wat een indruk maakte zo'n dag op de jeugd, die er nu nog dankbaar aan denkt! Fietsen Toen de fiets de wereld be gon te veroveren, kwamen de heerlijkheden van Appelscha en het Rijsterbos veel dich terbij te liggen en in de jaren voor de laatste wereldoorlog had de recreatie al zo'n vlucht genomen, dat het ma ken van trektochten door het hele land en zelfs naar het 'vermaak in vroeger jaren. Wen tegen de zon Pet werd aangeduid, lag in een geheel ander vlak. zeftden kwamen zelfs in geheel niet, of amper aan !e ontspanning toe, al zul- we strikt genomen de iagse wandelingetjes naar Prinsentuin of het Ren- spark toch wel recreatie iten noemen. speultuun i uitstapje naar „de speul- a" (heel vroeger Achter Gouden Bal, Noordersin- later Ceres in de Huizu- rlaan of de Kleine Bon- se j aan de Stienserstraat- betekende zeker r de jeugd een gewel- gebeurtenis, de oude- atlhans de mannen, had hun jaarlijkse uitstapje de klaverjasclub of de dub en bewaren daar nu 1 vaak duidelijker en dank- rder herinneringen aan Bnenige vakantieganger nu aan z'n drieweekse 1 naar de Franse Rivièra de noordkust van Noord- ika. vrouw, niet zelden in het derrijke gezin even hard end als de man op z'n kwam vaak niet eens «ige ontspanning toe, eerlijkheidshalve moet ■n gezegd, dat ze er ook ten op het strand van jlen op het woelige |bij Grouw. buitenland al vrij gewone za ken werden. In de naoorlogse jaren is de ontwikkeling van de ontspan ning verder versneld: de ruimere vrije tijd en de veel betere sociale en economi sche omstandigheden brach- Geen bikini in de goeie ouwe tijd, maar het plezier w s er niet minder om ten de recreatie binnen ieders bereik: behalve de hele-harde-wer- kers blijft nu niemand meer Stoomfietsen noemden ze de fraaie apparaten, die in grootvaders tijd over onze wegen stoven. thuis tienduizenden bren gen jaarlijks hun vakantie door op de Waddeneilanden, tienduizenden anderen trek ken naar het buitenland, het aantal bezitters van een eigen boot neemt voortdu rend toe, een voortdurend groeiend aantal caravans en kampeertenten doet ook het aantal campings voortdurend toenemen, de fiets heeft nog steeds niet van z'n glorie in geboet en de rijwielsport bloeit als nooit tevoren, steeds niets van z'n glorie in- zich de gelukkige eigenaar van een eigen auto noemen, motoren, brommers en scoo ters zijn overal geadoreerde dienstknechten van de re creatie ach, er zijn zo heel veel opa's en oma's, die dit alles niet meer hebben mogen beleven, die niet meer kon den getuigen van hef onvoor stelbare verschil in ontspan ningsmogelijkheden van toen en nu, van de goeie ouwe tijd en van deze goeie nieuwe tijd

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 13