Publiek vond Durk Striekstra veel mooier dan Nap de la Mar rBokma &até A. DE BOER j. DE JONG KEUKEN-NIEUWS 'T KLEINE KRANTSJE 10 fft&t&cenifnn&ct BERLIKUMERMARKT 17 LEEUWARDEN l/aoc al Uw isolatiewecU naac Hazelaarstraat 17 Leeuwarden, telef. 33200 op warmte en koude en geluid Vandaag vervolgen we het verhaal over de vroegere buurt van de Houtstraten: twee jeugdkameraden ma ken nog eens een wandeling door de buurt: hoe ze reage ren lezen we hier. Maar kom ju, we lope de Nieu we Houtstraat us af en hier waar un uuthangbodsje seten het, woonde Sake Lanting de melkboer. Ik docht niet dat die man deur de ouwe Liwadders vergeten is. Hij was de bekend ste melkboer uut disse omge ving. Skeef teugenover um woonde vrouw Jansen, diet so vlug lope kon met hur peterolie. Heel vroeger droeg ze twee grote olie kannen an un juk over de skou- ders. Later deed hur seun Koen- tsje ut voor haar met un karke. Weer skeef teugenover vrouw Jansen had Van der Steeg sien timmerwerkplaats. Daar binne we faak ant hoedsjeballen weest. Dur leien soms wel fieftien tot twintig petten teugen de muur van Van der Steeg sien werk plaats an op un riegeltsje. 't Was un leuk spultsje wat ju trouwens trouwens nooit meer sien. De kienders drage gien petten meer. Teugenover Van der Steeg was un steegje waar tien woninkjes stonnen. Ut steegje was just breed genoeg omme sienusap- pelkarre van Balt deur tu laten, diet um sodoende krek in sien bleekje draaie kon. Balt ston al- tied bij ut stasjon met peren en sukelade en oek bij de veemerk met puntkoeken stiefvol kren ten. Dat hettie jarenlang deen. Veul mesen diet um wel kan nen hewwe. Netsjes wonen Un endsje fedder ut streekje in, het Ruward woont, 't Waren woninkjes diet hestonnen uut één kamer, gankje met un kraan met emmer dur onder en un ledder naar de onbeskoten solder, maar de familje Ruward speulde ut klaar, om met sien negenen ur oek nog netsjes in te wonen. Vader, moeke, Lene, Trien, Hannes, Klaas, Brugt, Freerk en Jeltsje. De man was kuper en werkte oek nog veul tuus. We hewwe faak op woens dagmiddag buttervatsjes op un handkarre naar ut melkfabriek in Belkum brocht.heen en terug lopende De meessen binnen later naar Ogden in Utah verhuusd. 't Was un ge- sellig buurtsje. Wel us un keer wat oereemus, maar dat mocht de pret niet drukke. Voordrage Naast Outsker Ruward woonde Durk Striekstra, diet su mooi voordrage kon, op gesellige avundjes of wellus met un boot tocht of so. Hij het ut us un keer presteert, dat, toen hier ut geselskap van Nap de Lamar in- ne skouburg teugenover de Har remenie speulde, en Durk daar op die avond. Ut publiek vond Durk sien stukjes feul mooier. Durk was lakker van sien vak en un gedegen vakman. Hij maakte vroeger nagenoeg alle lak self. Die stookte ie dan op ut ouwe asland in un vuurpot diet ur spesujaal voor maakt was. Hij bruukte de lak feulal op metaal, soas trommels kru- deniers- en tabakswinkels. Oek haddie feul klanten onder de meesen in ut gasthuus. Die hadden mooie gelakte koekje- trommeltsjes, teebladsjes, kachelskermkus en kraantsje koffiekannen. Feul van die din gen lei die inne lak in met par- lemoer.... skitterende feugel- tsjes en bloemlees. Nou doene se ut wellus met kalkemunies (transfaire) enso se nou feul lakwerk moffele, polieste Striek stra sien dof opdrogende lak t Van ouds Wigersma sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE Naauw8 Tel.27984- Leeuwarden mette muus van sien han spie gelglad. Maar dan wast oek af Dan kon je dur oek bij wieze van spreken un spieker op recht slaan. Hij was één van de laaste vakmantsjes diet sukspul deden. Later is deur de opgang van ut emalje ut vak in verval raakt. Wuust wel love Geite dak die man nooit vergete sal. 'k Nim inne pauze om so te seggen as „bladvulling" optrad, ut hele geselskap Nap de Lamar niet meer oppe planken weest het Nog een plaatje uit de buurt van de Houtstraten. Dit is wat vroe ger de ie Korte Houtstraat was. De buurvrouwen zijn even in de houding gaan staan, toen de fotograaf zich presenteerde. De hele straat ademt een vredige rust. BROMFIETSEN I U ZIET ER IEDERE DAG MEER! ut drekt an Sije, dur binne meesen die vergete je nooit weer. Maar kom ju, we gaan weer. Un huus of wat fedder was nog sun soot buurtsje, maar dan van een huus of vier vijf. In ut eerste huus woonde Fokkema de eerpelboer. Die ferkocht al tiet bij 't tonsje. Hij hadde un tonsje rood van binnen en groen van buten met un op staand skotsje m 't middenp so- dat je oek un half tonsje krije konnen. Hij gooide ut vol eer pels en streek ut dan met un ronde stoik vlak af. Teugenover ut streekje woonde in un inham ouwe Hoen diet in turf en hout en kachelanmaker- kes deed. Daar naast, weer an- ne straat woonde de famielje Bruunsma. Die herinnerst die seker oek nog wel niet Geite Die het ommes jaren lang bij Van Genteloos weest. Hij had un grote blonde snor, droeg un platte pliesjepet en had altiet twee sware Gelgiese knollen voor de wagen. Sullie woonden boven, en beneden hun het Oos- terloo nog un tietsje sien sme derij had, voordat ie naar de Nije Buren verhuusde. Naar Amerika Op ut hoekje naast hun, was de bakkerij van Eskens. Die is, toen ut destiets hier in Neder land allemaal armoede troef was, naar Amerika vertrokken. Toen is Viersen dur in komen, diet sukke lekkere soete lcalver poten verkocht.... weest nogr Die suust tou oek wel us kocht hewwe hè? Un dubbeltsje. Teugenover Eskens woonde de famielje Tabak en dur naast vrouw Bul weest nog Se had oek un snoep winkelts je. Voor 't ene raam ston un tafeltsje met allemaal skutteltsjes met katsje- drop, salmiakjes, nogablokjes en dat soot spul. We binne dur vaak ant ruutsjetikken weest... Kringen waren we toen evense- goed S. J. STRIJKSTRA Donderdag 7 april n.m. 3 u. OPENING van onze moderne KEUKEN TOON ZAAL Sint Jacobsstr. 10, Leeuwarden Telefoon 26717 FRIESTIMMER N. V. in Leeuwarden de enige speciaalzaak uit eigen fabrieken. van keukens Vele toepassingsmogelijkheden Deskundige voorlichting ••ma ■•drilt Een begrip voor goede schoenreparatie WEERD 14 LEEUWARDEN

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 10