HUTTING CITAX Ganzevqdrt GESTOLEN OORIJZER OP VREEMDE PLAATS VERSTOPT LUILEKKERLAND Ibach Förster Schimmel RECHERCHEUR HAD GOEIE NEUS 'T KLEINE KRANTSJE Lezers klommen in de pen «.IWiïjji „Dan liekt ut wel Luilekkerland", zegt onze dichter lijke medewerker S.I.V.I. in z'n hiernavolgende bij drage, maar daar bedoelt hij dan toch wat anders mee, dan het buurtje met deze wonderlijke naam in Leeuwarden. Dit is een foto van dat Leeuwarder Luilekkerland; dat wil zeggen een oude plaat: Lui lekkerland is al lang niet meer bewoond, het zal gerestaureerd worden (ja: „het zal"), maar het staat nu zowat op instorten. As je so leze inne krant De advertensies van „wij vragen", Dan liekt at wei Luilekkerland, Voor „elk wat wils" en naar behagen. 't Is, soek maar uut; te kust te keur Posisies, om te watertannen. Van asvatman tot directeur, Ja alle baantsjes bin voorhannen. Mei lonen volges C.A.O. Un wasliest vol emolumenten, Met Kestpekket, St. Nicolaaskedoo, Tantjemkes en met divedenten. Met premievrij bedrijfspensjoen, Met extra „dit en dat" beloning, En oek, die ut anlok'luk doen; Met ut voomutzicht van un woning Bepaal ie keus, gereflecteerd, Naar smakelijkheid en naar believen. Dan hè j'un baan gegarandeerd: Met ruume toekomst perspectieven S. I. V. l. GRAFMONUMENTEN SCHOORSTEENMANTELS DE FRIESGHE STEENHOUWERIJ SINDS 1930 ■SI Houtverkoper In 't Kleine Krantsje van 30 maart viel mijn oog op het ar tikeltje Camstraburen in de ru briek „Lezers klommen in de pen". Door overlevering is mij hiervan het een en ander be kend. Alleen wilde ik u op een kleine onjuistheid attent ma ken. De houtverkoper heette niet S. Vinke, doch de familie naam was en is nog steeds Vin ken S. Vinken was mijn groot vader. Zijn zoon Pieter woonde later op de Tweebaksmarkt vlak bij het postkantoor en dreef daar een sigarenwinkel. Zutphen W. J. VINKEN KI De Baginestraat Gesprek tussen twee broers over de vroegere Bagijnestraat. Broer K. Zeg, weest stou nog hoe die man hiette, die somers- avens altied op de stoep ston met so'n hele lange duutse piep an Broer S.: O, jawel, die hiette Külman. Naast hem woonden twee susters Bergsma en dan kreeg je „de kleine kazerne", dat was nogal een groot huus en daar woonden drie huushou- dings in; later is dat een loge ment wudden. Broer K.Juust en dan kwam de Ruitersteeg, daar het Wietske (Snorrewiets) oek nog een tied- sje woond met har tweede man. Haar eerste was Piet Bos, maar wij konden hem niet anders as Piet Fein. Dat kwam omdat hij vroeger loopknecht was in een porseleinwinkel op de Wudde- merdiek, die Fein hiette. Broer S.: Weest nog wel, dat wij in die steeg tussen de muren omhoog klommen Twee vuten an de ene kant en je rug teugen de andere muur, dan de vuten stuk voor stuk vesette en so kwam je steeds hoger. Dat ging fijn, maar moeke had er arge- waasje van, want de kleren hadden er veul van te leien. Oek woonde daar een ouwe schoenmaker, hoe die hiette weet ik niet meer; ik loof Boon stra en as we daar ouwe stukjes glas heen brochten, dan kregen we er een cent voor, dat bruuk- te hij om de kanten van het zoolleer met te skrabben. Broet K.En dan as de bliksem naar De Vries in de Kleine Kerkstraat, die had een snoep- diske. As je sunig an doen wu- den, dan kocht je voor een hal ve cent snoepguud en vroegen een nutslee terug. Broer S.: Ja, dat deest stou, mar ik ging meestal naar Dokter in die straat en kocht voor cent plakkere appels, dan hadden je een pet vol en dan mar smulle jongens. Broer K.Noust het over de Kleine Kerkstraat hest, sien ik nog dat peerd, dat in de Begine- straat op hol sloeg en dwas deur de ramen ging van een heel groot ruut van het Groene Kruus. Brr sien darmen hingen der uut. Hij is toen deur een pliesje met een skot uut sien revolver dood skoten. Broer S.: En teugenover het Groene Kruus woonde Van der Boom, die had daar een druk kerij en savens was ie dans- leraar. Daarnaast woonde een vrouw, die dronk so, die haalde de jenever in een petroliekan uut het kroegje van Boomsma bij de Oldehove.... Broer K.: Of ik ut weet, nou over de Oldehove later meer. Broer K. en S. BRANDSMA KI Recreana I Langs deze weg een woord van hulde voor de initiatiefnemers TELEFOON 2 3 4 3 4 STANDPLAATS STATION Ook telefonisch te ontbieden voor stads- en buitenritten van de Recreanatentoonstelling en voor het prachtige (Kleine) krantje, dat voor deze expositie is uitgegeven. Het zou ook te gek zijn, wanneer een recreatie (watersport tentoonstelling als deze in Friesland-waterland niet mogelijk was. Ik ben al be nieuwd naar de tentoonstelling van het volgend jaar Leeuwarden J. WESTRA K Recreana II In de Recreana-uitgave van 't Kleine Krantsje en ook in de dagbladen las ik over de HISWA bepalingen, die het standhou ders onmogelijk maken aan zo'n tentoonstelling in Leeuwarden deel te nemen. Maar dan be grijp ik niet, waarom ze nog langer lid van die HISWA zijn. Leeuwarden A. DE BOER Weer voorradig voor directe aflevering WERELDMERKEN Piano's met een eigen ka rakter, edele toon, lange le vensduur, ze zijn dus een WAARDEVAST bezit waar muziek in zit. Nieuwestad 103 Leeuwarden Tel. 25693, na 7 uur22882 TELEFOON 30180 - 29278 - 27866 - 28286 Het was op een zondagmorgen in de eerste helft van december 1943, dat een ouwe baas van ruim zeventig de stoep van het politiebureau aan de Nieuwe stad opklom. Na bij de wacht commandant uit de doeken te hebben gedaan wat er aan de hand was, werd hij naar de re cherche verwezen. Zelfde verhaal Daar kreeg de rechercheur Vis ser hetzelfde verhaal opgediend. Het kwam er op neer, dat hij diezelfde morgen, toen 's mans echtgenote de zondagse pronk wilde aantrekken, tot de ont dekking kwam, dat het oor ijzersdoosje waarin het kostbare gouden oorijzer werd bewaard, leeg was. Hoe men ook in huis gezocht had, het oorijzer was en bleef weg. Ja, de vorige avond was het echtpaar bij buren op bezoek geweest, toen moest er wel iemand in huis zijn ge weest, die het waardevolle hoofddeksel had ontvreemd. Ten einde raad was de man naar het politiebureau getogen. De rechercheur moest maar zien licht in deze duistere zaak te brengen, maar dat was de rechercheur Visser wel toever trouwd. Bij het uithoren van de oude baas was hij al aan de weet gekomen wie hij de oude mensen nog al eens over de vloer kwam, want het stond wel vast, dat de dader iemand moest zijn die met het doen en laten van de oude mensen op de hoogte was. Het was naar die iemand waar heen de rechercheur zijn schre den richtte. Hij trof het, de mensen waren thuis en zij wa ren wel zo vriendelijk om hem binnen te nodigen. Het was de politieman niet ontgaan, dat de man en vrouw, nadat hij zich als rechercheur had voorge steld, beiden aan een korte schrilc-reactie onderhevig waren. Na een praatje over de meer dagelijkse dingen bracht de man van de recherche het gesprek op het verdwenen oorijzer van de oude mensjes vlak in de buurt. Licht in duisternis Ja, zij hadden er al van gehoord en ze vonden het ook maar wat erg om zulke oude stumperds te beroven. Zo onder het ver haal viel het de politieman op, dat de vrouw herhaaldelijk haar blik liet gaan naar een op de kachel staande grote kookpan. Zou die er soms wat mee te maken hebben dacht de speur der. Maar eens onder het deksel zien, dat kon geen kwaad. Melk, de hele pan boordevol melk, maar het was niet alleen dat wat de recherche zag. Hij zag ook, dat de vrouw een beetje wit om de neus was geworden, toen hij het deksel van de pan oplichtte. Pan vol melk Zou hij toch beet hebben Een lepel bracht uitkomst toen de man van de politie daar even voorzichtig mee in de melk roerde. Met het omhoog halen van de lepel kwam het gouden oorijzer naar boven Hier viel niets meer te ontkennen. Man en oorijzer verhuisden naar het politiebureau en nog voor de dag om was, had het bestolen vrouwtje haar kostbaar hoofd deksel terug. R.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 4