'T KLEINE KRANTSJE AKKE KAART WAARZEGSTER Geen haar op z'n hoofd De jaren verliepen, maar geen haar op het hoofd van de krui denier dacht aan een huwelijk met Sytske. Japik, haar eerste „feintsje", kwam nog altijd bij haar in de winkel. Een keer in de week één half pondje tabak. Ze probeerde de relaties met hem weer aan te knopen, maar Japik wilde de avances van de vrouw maar niet vatten. Hij bleef altijd even stug en zwijg zaam. Teneinde raad was zij naar Hinke Kaart gegaan, om zich de toekomst te laten voor spellen. Maar alleen, dat durfde ze niet, daarom zat ze nu aan de zijde van haar vriendin. Of de praatgrage Hinke op de hoogte is van de levensgeschie denis van Sytske De historie vertelt het niet. Met een verba zende vingervlugheid begint de waarzegster de 32 kaarten te schudden. Het Fries van de vrouw maakt nu plaats voor een onzuiver Nederlands, dat het meest op stadsfries lijkt. Het platte Fries is haar beroep on waardig. „Haal er een kaart tussenuit", vraagt ze Sytske. On zeker peutert Sytske er een kaart tussenuit: hartenaas. „Het huis", zegt Hinke. „Nu maar weer". De tweede kaart die Sytske trekt is klaverheer. De derde kaart is hartentien. „Dit is vol le trouw", aldus de verklaring van Hinke. Geheimzinnig zwijgen Ze schuift de getrokken drie speelkaarten tussen de anderen in en schudt het spel opnieuw. De 32 kaarten komen vervol gens in vier rijen van acht op de tafel. De kamer vult zich met een geheimzinnig zwijgen. Hinke tuurt lange tijd op de kleurige kaarten. Sytske houdt haar adem in en durft zich niet te verroeren. Hinke kijkt op en verbreekt de stilte: „Nu kan ik je verklaren, dat ik in lang niet iemand hier heb gehad, die zo blier in de kaarten ligt". Voor „blier" kent Hinke blijkbaar geen Nederlands woord. Sytske durft nu ook weer wat te zeg gen en vraagt de vrouw, wat dit betekent. Dan komen de verlossende woorden van de waarzegster. „Zie maar hier. De hartenvrouw - die gij zijt - ligt daar en op dezelfde rij de klaverheer. Nu is het duidelijk dat uw beider levensweg dezelfde is. Klaver heer is iemand met donkere ogen die veel over u peinst. Vreesde hij niet een weigering, er zou u binnenkort een huwe- lijksvoorstel worden gedaan. Tot een huwelijk moet het eenmaal komen; zie maar: Tussen de klaverheer en de klavervrouw ligt de „volle trouw". „Het huis" ligt naast de klaveracht en dit betekent, dat gij met uwen aanstaande niet ver van het water zult wonen. Hij is een bedaard persoon, die de eerste jeugd reeds achter de rug heeft. Er verlopen nooit twee zondagen, zonder dat gij hem spreekt. Hij is niet geheel onbe- /wwwwwwwwww Ook Leeuwarden heeft een zeer vermaarde waarzegster gehad, maar dat is al heel lang geleden en het moeten wel erg oude veteranen zijn, die haar nog hebben gekend. Maar de verhalen over deze veelbesproken vrouw leven nog voort: Leeuwarders, die geboren en getogen zjjn in de buurt van het Vliet heb ben hun ouders de naam Akke Kaart zeker wel horen noemen, want daar was het, dat ze woonde. Akke Kaart werd daarom ook wel Akke van 't Vliet genoemd; haar voorspellin gen en „duivelskunsten" werden eertijds druk bespro ken op de hier afgebeelde bruggen aan het begin van het Vliet: ook in Brolsma's prachtige „Gesprekken op de brug" in het oude Leeuwar der Nieuwsblad zullen we de naam Akke Kaart nog wel eens kunnen tegenko men. /WWVWWWVWWWM middeld en gij zult met hem voorspoed hebben, want gij - de hartenvrouw - ligt vóór „geld en goed". Ook voor het overige zult gij gelukkig met hem leven. De profetie is afgelopen. Sytske murmelt een dankwoord, be taalt de waarzegster voor haar diensten en even later staan de twee vriendinnen samen op straat. „Nu, als we dan voor elkaar in de wieg gelegd zijn", zegt Sytske tegen haar vriendin, „moet het ook maar spoedig ge beuren". Een half jaar later was zij inderdaad met Japik ge trouwd. Niet onbemiddeld Hinke Kaart - vrijwel niemand kende haar als Hinke Spoelstra - moet niet onbemiddeld zijn ge bleven met de waarzeggerij. Zij deed in haar omgeving namelijk veel goed. Daar was gelegenheid genoeg voor, want er werd on der de veenarbeiders veel ar moe geleden. De winters waren een verschrikking, door de zor gen om de vaak talrijke kinde ren. Hinke ging er eens 's avonds met een goed gevulde korf op uit om hier en daar haar goede ga ven te brengen. Er waren ook gezinnen, die de hele winter brood van de bakker betrokken zonder -er een cent voor te be talen. Als de winter voorbij was moest de rekening bij Hinke gebracht worden, die dan prompt betaalde. Hinke was dus een bij zonder sociaal voelend mens, met een hart van goud. Laat ze het dan met de zeden niet al te nauw hebben genomen - voor vele armen was zij een bron van vreugde. Op 13 mei 1877 hertrouwde Hinke met de Flottumer arbei der Pieter Withmus in Joure. Zeven maanden later baarde Hinke haar vierde zoon, die Hendrik gedoopt werd. De waar zegster overleefde ook haar tweede man, die op 13 april 1903 stierf. Protestant Haar kinderen werden allen protestant, maar Hinke bleef het katholieke geloof trouw. Op woensdag 22 mei 1912 - zij was bijna 77 jaar - overleed Hinke Kaart in bet kleine huisje naast de scheepswerf. Haar geheimen nam ze mee in het graf.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 7