'T KLEINE KRANTSJE lappingen wangenis warden png af Daar zijn ze De vier vluchtelingen zetten het op een lopen volgende dag bepaald niet over bodig te zijn geweest: toen boer Wiltje Oenes Bottema onder Roodkerk wakker werd, merkte hij tot z'n schrik, dat er 's- nachts ongenode gasten waren geweest. Het kabinet was gefor ceerd, de tachtig klinkende gul dens, die er in lagen waren zoek en ook een gouden oorijzer, een zilveren tabaksdoos, een horloge en verscheidene kledingsstukken lagen niet meer op hun plaats. Een grote politiemacht trok nu naar Roodkerk en met de bur gemeester van Tietjerksteradeel aan het hoofd werd een gewel dige klopjacht georganiseerd, waaraan letterlijk tientallen burgers, boeren en buitenlui, ge wapend met hooivorken, spaden en geweren deelnamen. De vondst van de kleren van REP EN ROER twee van de gevangenen be wees, dat de kerels inderdaad in deze omgeving moesten worden gezocht en na het uitkammen van bijna alle bossen en koren velden kregen de achtervolgers de vluchtelingen eindelijk in het oog: ze hadden allen bij el kaar liggen slapen, maar zetten het nu op een lopen, waarbij leider Wilhelm Spelleken zich veruit de snelste sprinter toonde - hij vloog er als een haas van door, terwijl de anderen, veel vermoeider wellicht, slechts moeilijk uit de voeten kwamen. Het duurde dan ook maar even of Schafstal, Schulz en Van Schenk werden gevat en zwaar geboeid naar de Hoogebrug ge bracht; van hier zou het trans port naar Leeuwarden geschie den met de trekschuit, die van Dokkum kwam. Bang voor nieuwe ontvluchtin gen namen bewakers naast de gevangenen in de trekschuit plaats, maar vlak onder de rook van Leeuwarden zag Schulz warempel kans om toch nog te ontkomen: hij schoot razend snel door een van de openingen in de trekschuit en ploempte zo in de vaart. De politiemannen waagden het niet hem langs dezelfde weg te volgen en daar ook het paard, voor de schuit, niet direct de pas inhield duur de het nogal even voor de be wakers de kans kregen de dries te vluchteling te grijpen. En toen zagen ze voor hun ogen zich een drama voltrekken, dat zeker niemand had gewenst: Schulz slaagde er niet in de veilige overkant te bereiken en zonk weg in de diepte van de trekvaart voor ook maar iemand de reddende hand kon bieden. Diep bewogen Diep bewogen begon de be ruchtste gevangene, Johan van Schenk, te huilen als een kind en ook de bewakers kwamen zeer onder de indruk van het tragische gebeuren. Toen het lijk van Schulz werd opgehaald, zagen de politiemannen, dat de vluchteling z'n boeien al ver broken had; zonder deze ver drietige afloop zou hij hen ze ker weer zijn ontsnapt. Intussen wist heel Leeuwarden al, dat de trekschuit met de ge pakte gevangenen in aantocht was en tegen de tijd, dat de schuit bij de gevangenis moest arriveren zag de hele omgeving zwart van de mensen. Aan de Grachtswal was het gedrang van nieuwsgierigen, die naar de overkant wilden, zo groot, dat het pontje van wal stak met een kleine dertig passagiers aan boord - toen het zich midden in de gracht bevond, voltrek zich het tweede drama van deze dag: het pontje zonk, alle passagiers raakten te water en voor een jongetje van veertien jaar kwam alle hulp te laat; hij verdronk. Bewusteloos Twee vrouwen werden bewuste loos op het droge gebracht, maar gelukkig kwamen ze later weer bij. De vrees, dat nog meer pas sagiers verdronken zouden zijn, bleek ongegrond: het naarstige zoeken en dreggen leverde geen slachtoffers meer op. Later op de avond bereikte Leeuwarden het gerucht, dat ook hoofdman Wilhelm Spelleken door de politie was gepakt en Het drama met de trekschuit: de gevangene Schulz verdrinkt.. wel bij Buitenpost, waar hij zich (in nieuwe kleren op de weg vertoonde en onmiddellijk de aandacht van een wakkere veld wachter trok. Bij het eerste woord van de Duitser sloeg de politieman de verdachte al in de boeien en zo kwam er ook voor hem, de grote initiatief nemer, een ontijdig einde aan deze vluchtpoging. Met alle vluchtelingen, dood of levend, weer achter de dikke muren van de gevangenis, leek het gevaar voor de bevolking van Friesland verdwenen te zijn, maar de schildwachten bij de gevangenis bleven uiterst pa raat en hoorbaar begon het hart van een van de bewakers te (Verder lezen op pag. 10) Help-Help Het pontje slaat om - dertig man te water

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 7