rBokma CITAX Hij was inne oost weest en kon wat moeilijk uut de woorden komme Vreemd bord in tuin Hotel Amicitia 't Burgemeesterstoeltsje 9 'T KLEINE KRANTSJE GARAGEBEDRIJF W. WIP Van ouds Wigerstrta sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE Naauw8 Tel.27984 Leeuwarden Vandaag besluiten we de reeks artikelen over de vroe gere buurt van de Houtstra ten. De bewoners uit de goeie ouwe tijd passeren nog eens de revue, een revue die der tig, veertig jaar geleden in werkelijkheid werd opge voerd en die twee door de huidige buurt zwervende Houtstraters zich nog eens voor de geest halen. Op ut andere hoekje vanne Nieuwe Houtstraat was ut kroegje van Spieksma, maar voordat die dur in kwam, woan- de Heerewaarden dur, doch die is destieds verhuusd naar achter in de Lange Houtstraat, sowat bij de Bleekerstraat. Spieksma is naar ut Vliet verhuusd. Toen is ut kroegje verdwenen en kwam Beuneker in 't saakje. Die man verkocht nou letterlijk alles, soas klompen, swattebrand, turf, hout, kramdraad, otten en bonen, linnenguud, peterolie en oek draken met mooie guur- lander steten en hij had oek kalkemenies diet we oppe han- nen plakten. Overal. Teugenover um, inne Lange Houtstraat, woonde Visser diet un sienesappelkar had. Die man kon je overal fiene waar wat te doen was. Op Swattewegsend, Marssumer kermis of op kermis halfweg Marssum; 't geeft niet, maar Visser ston ur met sien „Jutte peerkes seldsaam lekker meesenOek haddie wellus Lemster droge bokkus ak mie niet vegis. As we so de Lange Houtstraat deur kuiere, komme we anne rechterkant Grenzenberg, de groenteboer verbij oppe hoek van 't grote vierkant, 't Is nou oek allemaal in puun. Daar had je Mintsje, un flinke meid diet hur groentekar afgeladen vol deur de stad skoof, oue Prins de hon dur onder, 'k He faak de buusen vol buuksieke peerkus kregen voor helpen douwen. Blikslager Hier even verbij, oppe hoek van ut volgende buurtsje, woonde Friso de blikslager diet alle teelichtjes ute buurt soldeerde. Hij verkocht oek lampeglazen, gewone en voor Belgiese bran ders en gaskouskus. Nog weer un endsje fedder komme we verbij Heerewaarden sien des tieds nije winkel. Nagenoeg ut eerste winkeltsje inne buurt met un groot raam en oek de eerst diet nog warme sousjes ver kocht. Inne speultuun „Weest tou nog Sije wiet hier un bitsje skeef teugenover woont het Nou, nu muk toch wel eventsjes prakkesere Geite. Nou ju, dan denkst maar us anne bed....r kulen oppt speultuun. Weest nog wel We groeven un kule, daar wat dunne stokjes over met un krant, dan wat sand ur over, en dan maar wachte tot ur één in trapte. Hoe dur gien ongelukken van komen binne begriep ik nog niet. A ja TELEFOON 2 3 4 3 4 STANDPLAATS STATION Ook telefonisch te ontbieden voor stads- en buitenritten ju, nou weet ik wiest bedoelst; vrouw Stoepetee diet oppe speultuun paste. Dan had je nog Annema, Buurema en Pie- tersen oek inne selfde funksje. Azze we nou so van ut hoekje af de Bleekerstraat in kieke, sien we anne overkant Stede- houer de blikslager en soldeer der met sien saakje in tobben en gootlingen en so. En an disse kant Skut met sien Eerste Li- wadder Breikokerij. Hij had ve- skeidene blauw-witte karren deur de stad lopen. Teugenover um, was ut winkeltsje van Hee- rema. Heerema had ur nog un putsje bij met barge vervoer. Speciale karre Daarvoor haddie un spesiale karre, un diepe kist tussen twee wielen. Alle ouwe boeren uut Friesland en ver daar buten kanne um nog wel. An 't end, of liever ut begin vanne Bleekerstraat, sowat bij ut barbiersaakje van Sije Span, woonde Annie Buurema, diet feulst tu jong sturwen is. Un lief meiske, diet heel wat werk deen het voor de jeugd geheel onthouding beweging, 'k Loof dat alle oud leden vanne J.V.O. de J.G.O.B. enne O.V.J.T. hur nog wel herinnere salie. Geite, ik su segge, late we hier dit straatsje in draaie. Hier woonde Hendrik de Boer de melkboer. De jonge was un slag groter dan de meeste meesen en gong twee keer oppe dag bij sien klanten langs met sien juk over de skouders waar twee volle melkbussen an bingelden. As jum vroegen as dat niet swaar was, sei die: A ju, hoe langer dak loop hoe lichter ze wudde. Ik geef ut ju tu doen As we hier ut hoekje omdraaie en dan nog één en dan over ut kolkje stappe, dan komme we as we ewentsjes rechtuut lope, inne Spanjestraat uut. As jou nou je hoofd naar links draaie, dan sien jou ut huuske waar vroeger de suskes Marie en Re- giene woont hewwe. De weest wel, diet met un karreke boor den en mansjetten ophaalden om te wassen en te stiewen. En un endsje diskant uut, had ju De Boer de kleermaker, diet in ne oost weest hadde, en wat moeilijk uut te woorden kom me kon. En dan had ju hier nog Boelens de piano politoerder. Hier in dit streekje met die dubbele rij woninkjes, woonde Jan Polak de kopergieter, diet sien werkplaats inne Amelands straat had. De man werkte he lemaal allienig en bij ut gieten kwam de deur op slot. Dan hong ie natte eerpelsakken om sien hals met un touw om sien middel vast, pakte met twee tangen de gloeiend hiete pot- loaden emmer met vloeibaar koper uute smeltoven en goot inne formen dietie self maakt hadde. Hij had oek wellus un drup op sien skuun had, want hij kon klompen niet funeare, diet ur prompt deurheen gong. Dan seidie un paar rare woorden, maar hij goot deur. 't Was wel un ongesond vak. Assie sawus tuus kwam, na sun dag gieten, sag ie so rood as un bietewuttel en maar hoeste en roggele van ne vergiftugge dampen dietie in- asemd hadde. De man kreeg sien senten oek niet voor niks. Liwadden S. J. STRIJKSTRA 't Lege burgemeesterstoeltsje, Is nou einliks oek beset. Een gewezen „Opsterlander" Die 't baantsje kregen het. 't Mut nogal un goeie weze, Op 't bestuurlike gebied. So se segge en se skrieve, Echt „un man" van deze tied. Vooruutstrevend, vastberaden, Rechtuut afgaand naar sien doel. Die niet houdt van marsjanderen Metgoed sosjaal gevoel Eén die voor, ,'t vergeten Noorden": Naar 't Haagje weet te gaan. Daar desnoods met blote fuusten Oppe toonbank durft te slaan. Dan miskien - je kant nooit wete - Glorieriek en onverveerd: Met een zak vol pegulanten. Overwinnend huuswaarts keert Al met al, un hele beste, As geknipt, ,,je het van dat" I Welkom tuus dus in onz' veste, BurgervaarProficiat S.I.V.l. En wij ons nu zeker al een half jaar lang afvragen: ,Komt die Hirsch nou nooit es klaar met z'n werk!' IEDEREEN EEN EIGEN AUTO dat is de moderne tijd Gebruikte wagens van alle merken en alle prijsklassen bij: Amelandsstraat 20 LEEUWARDEN Toen de slopers de buurt van de Houtstraten nog niet hadden be zocht: heerlijk zonnen in de voortuintjes.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 9