VROEGER KONNEN JE ER MOOIE KLOMPKES KOPE De gevelstenen spreken (12) HUTTIN6 5 'T KLEINE KRANTSJE Nou 't leerwinkeltsje van Meijer fut is Er is een tied van kommen, er is een tied van gaan. De tied van gaan is nou kommen voor ut leerwinkeltsje van de firma Meijer, nabij de spooroverweg, vlak vooraan in 'e Skrans. Op skool leerden wij nog de „Over- ijsselsche straatweg". Heul vroe ger was hier gevestigd de bar bierswinkel van Van Dam, uut de verte kenbaar an de in de wien bungelende koperen bek kens. En daarvoor nog, het klompewinkeltsje van juffrouw Vordewuhlbecke. Gekke naam. Over dit winkeltsje asens meer. Der vlak teugenan leunende was het snoepzaakje van de wed. Cieraad. Wij noemden hur „vrouw Blijnsje". Om dit eldo rado voor de jeugd te bereiken, ntusten je eerst een bakstenen stoepke naar beneden. Stonnen je voor de voordeur. Nog een stapke naar beneden, stonnen je in een pietlutterig portaaltsje en dan weer een stapke naar be neden, stonnen je inne winkel. Winkel Nou ja, de winkel was gevestigd in de uuterste hoek van hur woonkamer, van hoog- uut 4 bij 3 meter. As zij voor de aspirant-koper ut grote glazen deksel van de snoepbak omhoog tilde, onthul de ze voor je een skat van lek kernijen, waarvan je gewoon weg stonnen te klapper-oren. En as een adelaar hoog in de lucht, stijgend, dalend, speurend naar een prooi, so sweefde dan ons han besluteloos over al die kleurrieke en tongstrelende heerlikheden. Totdat een: „nou jonge, must opskiete,- mien arm is gien uut- hangbord", ons dwong tot een overhaaste beslissing. Heul vroe ger mut dit kamerke de woning weest hewwe van de molenaar; want op dit plak ston indertied, buten de stadspoorten en dus in een rustige landelijke om geving, een korenmolen, naar ik meen. Binnenkort salie dus op dit selde plekje bromfietsen knettere, auto's jachte, vracht wagens dendere.... 't ja, sei Bredero, 't lean verkeere. An 't hart Het verdwienen van dit leer winkeltsje, gaat mie, eerlik ge- seid, wel wat an 't hart; want ut het indertied ca. 1908 es een rol speuld in één van mien lot gevallen uut mien prille jeugd. En ik sal dus asens wederom een tastbare herinnering an oud- Liwadden misse mutte. Het was in die goeie ouwe tied dat we as jonges nog sukke gro te petten droegen met stevige forse klep. Op ouwe foto's siene je se nog wel afbeeld. Je konnen toen nog voor iemand „je pet afnemen". Die kleine miezerige dinkjes van teugenwoordig, met ingebouwde klep, binne gien dingen. Pet.... Jan Olieslagers, had oelc nog sun grote pet op. En as hij de lucht ingong met sien vliegmasiene op fietswielen, sette hij disse achterste-voren op; met de klep inne nek. Voor 't afwaaien n.l. Maar ik wou ut nou niet hewwe over petten, maar over klompen en 't klom- „Nou jong, must opskiete, mien arm is gien uuthangbord" pewinkeltsje van V. Want, even- as petten, speulden klompen oek een voorname rol in 't da- geliks leven. Voor ons jonges, in 'e winter, konnen je der so fijn met baantsje-gliede op sneeuw en ies. Inne kersenpittentied konnen je der met „pompe", d.w.z. je trokken een klomp uut, lieten een handsjevol kersepit- ten just op 'e rand valle; wat der in viel was voor de één, wat der buten viel voor de ander. Oek was de klomp een geducht wapen bij onze onderlinge ru- zie's of knok-partijkes. En as Piet sag, dat ie ut niet houwe kon en op 'e kletter sloeg, dan gooide Klaas, onder de achter volging, sien been vooruut en met een gier vloog de klomp vanne vuut. Miste je, en ldj 1de de klomp over hem hene, dan kwam ie kletterend op 'e keien terechte, su dat vaak de kap er af sprong, 'n Strop, want ut klompekrammen kostte bij de smid in de Blauwe poort, een stuver. 'n grouwe stuver; dat was nogal wat in die tied. Maar bij de meer vredelievende jonges was de klomp gedoemd su Tang dragen te wudden dat de sool, deur slietaasje, grote gatten vertoonden. Gevolg, bij regen kletsnatte vuten en gatten in kousen en sokken. „Gatten as eerpels", suchtte moeke dan 's avonds bij het lcousestoppen „der mutte toch maar een paar nije klompen komme". In sun situaasje nou verkeerde ik op sekere dag. 'k Sal een jaar of 5 weest hewwe en met een kwartsje inne han toog ik naar 't klompenwinkeltsje van juf frouw V. Na heul wat passerij had ik eindeluk een paar von- nen, die mie lekker stevig za ten. Fijn, nije klompen, nou gauw naar huus. Ik de winkel uut, maar voor de overweg must ik wachte, want de Groninger trein was in aantocht. Nou wa ren de spoorhekken van toen gien spoorbomen die, su as nou, naar beneden gongen en om hoog, maar ut waren zware iezer enhekken op rollen, die overdwars de nogal vrij smalle overweg afsloten. Ik drong mie tussen de meensen deur en gong vlak teugen ut hek anstaan te kieken. Meteen kwam de trein met donderend geweld, tuffend, bla zend en sissend binnenrollen en ik von dit vansels su machtig en fassinerend, dat ik em su lang mogelik nakeek. Suks werkt op je fantasie, vooral as kleine jonge. Trouwens, der binne oek sat grote meensen, die met een „spoorwegcomplex" rondlope. Je salie se de kost geve mutte Be kend is ut geval van een be roemde advocaat, die boven op solder een complete spoorweg had. Met tunnels, bruggen, over weg, seinpalen, stations enz. enz. En die, oek midden in de win ter, morrens vroeg ut bed uut- stapte, om de eerste werklieden- trein van 5 uur 14, vertrekke te laten. Om daarna, koud en bib berend, weer tussen de warme dekens te krupen. Je kanne een klein jonkje dus oek niet kwa lijk nimme dat hij daar su ston te kieken en te suffen. En daardeur ontging ut mie oek, dat de overweg-wachter weer an ut grote wiel begon te draaien, waardeur de hekken weer be gonnen terug te rollen. En as nou mien skutspatroon even- tsjes on-attent weest het, mis kien een snipperdag opnomen had.wie sal 't segge.mar op een seker moment voelde ik wat an mien vuten en hoorde meteen: „krak-krak, krak-krak". Hands je vol prikken Tegeliek drong de rauwe werke- likheid tot mie deur.ver baasd keek ik naar beneden. Dat honderden kilo's zware iezeren hek was over mien klompen heenreden en wat ééns mooie witte klompkes waren, was in enkele seconden een handsje vol prikken. Totaal in barrels.... en ik, as een barg raze en skreeuwe: „Oh, mien nije klom pen....! mien nije klompen binnen stuk. Oh, mien nije klompen Van alle kanten Er zijn gevelstenen in Leeuwarden, waarvan de oorsprong en geschiedenis haarfijn op schrift zjjn gesteld en waarvan ook hele verhalen te vertellen zijn; er zijn ook gevelstenen, waarvan vrijwel niets te vertellen is, omdat we niet weten waar ze vandaan gekomen zijn, omdat niemand weet waar op ze betrekking hebben en omdat we naar hun leeftijd slechts kunnen gissen. De steen, die we vandaag afbeelden hoort thuis in deze laat ste categorie, al weten we van Het Retort, de oliekan en het vat, precies hoe oud de steen is, want dat staat er op: Anno 1647. De steen is te vinden op de Gedempte Keizersgracht, maar wie hem wil zien, moet wel even speuren, want hij zit wat achteraf: in de gevel namelijk van een wat terug springend huis, vlak naast de sigarenzaak van mevrouw Boekholt op de hoek van de Gedempte Keizersgracht en de Nieuwe Oosterstraat. Sinds kort onttrekt bovendien een ter plaatse opgetrokken schutting de steen aan het oog, maar misschien treft u het, dat de deur in deze schutting juist openstaat, wanneer u er een kijkje neemt. stroomden meensen naar mie toe, die dochten, dat er een ernstig ongeluk gebeurd was. In een oogwenk ston ik midden in een kring medeliedende toe- skouwers. „Och, die stakker.... vuten stuk Och, dat arme kien" enz. hoorde ik van alle kanten. Mien tonen, hakken en vuten wudden bevoeld en betast, maar gelukkig (en wonderlik genoeg) was hier niks met gebeurd. On dertussen bleef ik maar deur- jammeren over mien nije klom pen die stuk waren. Toen nam een bejaarde heer, begaan met het lot van de kleine pechvogel, sien karbollie-hoed van 't hoofd en gong der met in 'e kring rond. „Alloo, meensen, 'n klei nigheid asjeblieft voor een paar nije klompkes.dat kien mut weer een paar klompkes hewwe 'n kleinigheid asjeblieft. Plok, plok, tik, tik, hoorde ik boven mie de geldstukjes in 'e hoed neerkommen. Al ramme lende bleef hij su even deurgaan en toen ie in sien hoed keek en skatte dat er wel genoeg in sat, nam hij mie bij de han en we gongen deur de menigte naar 't klompewinkeltsje. De zaak wudde in 't kort an juffrouw V. uutleid en de kar- bolliehoed op 'e toonbank om- keerd. Miskien waren et alle maal wel halve stuvers, senten en nutskes, die juffrouw V. met één handgebaar in het laadsje streek, maar tussen mien tranen deur, sag ik wel, dat ut 'n mooi nusje was. Later docht ik, sukke klantsjes su se iedere dag wel hewwe wille, 't Ja, soas ik al sei, asens weer een tastbare herin nering minder. Dan dit weg, dan dat fut.wille je wel love dat ik mie vaak voel as een vreem deling in eigen stad K. /vwvwwv\/wvwwwwwwwwwwwvwvw> Zo zag het begin van de Schrans er vroeger uit. Rechts het klompewinkeltsje, later de leerwinkel van Meijer. GRAFMONUMENTEN SCHOORSTEENMANTELS DE FIUUCM SfCtMMOUWfte SINDS 1930 TELEFOON 30180 - 29278 - 27866 - 28286

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 5