Lezers klommen in de pen Historisch plaatje van Amicitia D ENAULT II OSIER 'T KLEINE KRANTSJE 4 VOOR NAAR /WWWWWVM/WWVWWWWVWWVVWWWM/WVVk/VVVVVVX/VVVVVWXAAAAA/WVM SI Het Naauw Naar aanleiding van de gepubli ceerde foto in 't Kleine Krantsje van het Naauw te Leeuwarden, een opsomming van de bewo ners en zaken uit de tijd toen deze opname gemaakt werd, plm. 1907. Te beginnen bij de hoek St. Ja- cobsstraat—Naauw: 1. Fa. Nico Dijkstra, levensmid delen en commestibles, met op de vensterbank: „Thee en Siga ren". 2. Heerenkleding magazijn van Piet van den Brul, later ca. 1910 een filiaal van de Fa. Zuhorn te Groningen, „Passementerieën- Zijdenstoffen". 3. F. Wilkens, Banketbakkerij, „Gala Peter Chocolade", „Us Heit koeken". 4. Dames Reekers, dameshoeden, later ca. r9io Dames Flacke. 5. De melksalon van de Coöp. Stoomzuivelfabriek te Berlikum, verkoop van melk, boter en kaas, beheerder Lettinga. Later hier gevestigd P. F. J. Westra (Ik groet u allen zeer, ik ben de Magneet Naauw 12). 6. Fa. Braun, Galanterieën en luxe artikelen, later ca. 1908 Si mon de Wit. 7. Jan Heeger en Zn., dames- en heren mode artikelen, hand schoenen. 8. Fa. Tulleners, goud en zilver. 9. Dames van der Werf, dames- handwerken. 10. Fa. Braun, huishoudelijke ar tikelen, later P. F. J. Westra, die vandaar verhuisd is naar no. 12 (zie boven). rr. Zijlstra de kruidenier, „dove Zijlstra". 12. Daar tegenover dus bij de Brol: Fa. Schrakamp, Manufac turen, later R. Schwaner, Ga lanterieën en luxe artikelen. 13. Fa. Jongstra, bloemenmaga zijn. 14. B. Stoffels „Sigarenmagazijn De Planteur, opgericht r87o". rs. Wiegersma de koekebakker. 16. A. de Bruin, voorheen van Raalte, fournituren, damesmode artikelen. 17. Wiegersma de pettenmaker („De Albehoeder"), zaak later Yoortgezet door Yme Bokma. 18. G. H. Hotho, manufacturen. 19. J. Dumorée, kapper (De pruukmaker uut 't Naauw, zat altijd in het nauw en met de handen in het haar). 20. Fa. Hages, „De Bildtsche Klerenwinkel, ca. 1907 Fa. Bak kers, goud en zilver. 2T. hoek Wirdumerdijk, wat toen nog Nieuwestad heette: Fa. Bakkers, goud en zilver (zie no. 20), opgevolgd door „Kever kamp en Gerlofs, fruit en groen- tenkwekers", later Fa. Jamin. Groningen DUMORéE KI Kelner Woldendorp De heer W. van der Pan, vroe ger ober-kelner van Hotel Ami- citia maakte ons erop attent, dat de heer W. Woldendorp geen ober in Amicitia is geweest, maar kelner. Nu hadden wij dat ook niet geschreven, maar afge zien daarvan: wanneer wij in een restaurant een kop koffie bestellen roepen we „ober" en de smaak van de consumptie blijkt altijd gelijk te zijn - of we nu door een ober of door een kelner worden bediend. KI Boom op schietbaan Gaarne voldoe ik aan uw ver zoek, vermeld op pag 9 van 't Kleine Krantsje van 4 mei, waarbij naar mijn mening enige mededelingen betreffende de te Leeuwarden gelegerd hebbende troepen daarbij noodzakelijk zijn. Tot r okt. 1903 legerde in Leeuwarden het ie Bataljon van het ie Reg. Inf., waarvan de Staf en 2 bataljons te Assen waren gekazerneerd. Dit bataljon maakte regelmatig gebruik van de reeds een aantal jaren bestaande schietbaan te Leeuwarden, op welk terrein tevens een afdak was gebouwd als schuilplaats bij ongunstig weer - van op dat terrein schie tende afdelingen, waaronder be grepen detailoefeningen. (Is niet op de foto zichtbaar). Ter bereiking van de schietbaan moest gebruik worden gemaakt van het z.g. „Kalverdijkje", dat ongeveer eindigde bij de boom, op pag. 9 afgebeeld. Voor verliefde wandelparen was dit pad een uitermate geliefd wandelpad, dat eindigde bij de boom i.e., alwaar zich velerlei soorten liefdesaffaires afspeel den. Of daarbij de „oude Adam" de op korte afstand van die boom op post staande militairen ook parten speelde, is mij niet bekend. In elk geval kunnen de gegadig den gerust zijn, want de brave boom i.e. met haar beschermend bladerdak verklapt niets. Als ge volg van de oprichting van 9 R.I. te Leeuwarden waren voor zieningen nodig op de schiet baan, zodat het terrein werd vergroot en daarop verrezen: 1 grote voertuigenloods tot ber ging van diverse voertuigen ter uitrusting van het 9 R.I. bij mobilisatie; r gebouw als maga zijn van diverse soorten scherpe patronen ter uitrusting van het Dit is nog een foto van de vroegere boekwinkel van M. O. Jong bloed Over de Kelders in Leeuwarden, waarover wij in de vorige uitgaven van 't Kleine Krantsje al schreven. Jongbloeds boekwinkel blijkt nog voort te leven in de herinnering van tal van stadgenoten. 9 R.I. bij mobilisatie en r ge bouwtje voor huishoudelijk ge bruik. Ik vermoed dat de laatste 2 ge noemde gebouwen op uw foto voorkomen. Als gevolg van een algemene dislocatie onzer weer macht werd het 9 R.I. op r mei 1922 overgeplaatst naar Assen en werd Leeuwarden op die datum dus als garnizoen opgeheven. Op mijn van Hogerhand goed gekeurd voorstel werden enige jaren later de op het schietter- rein opgelegde legervoorraden overgebracht naar de Infanterie- kazerne en aldaar opgelegd, zo dat als gevolg daarvan de op dat terrein aanwezige loodsen en gebouwen haar waarde ver loren. In verband hiermede werd door het gemeentebestuur te Leeu warden en het Dep. van Defen sie met gesloten beurs overeen gekomen, dat de gemeente de bewuste militaire gebouwen zou overnemen en dat voor rekening der gemeente Leeuwarden het terrein zou worden genivelleerd. Als partners traden daarbij op: voor de gemeente: de v.m. bur gemeester, wijlen jkhr. Beyma en voor bet Departement van Defensie de hoogst bekwame en hoogst humane Hoofdofficier, Eerstaanwezend Ingenieur in het toenmalige 2e Genie-Com- mandement, de Luitenant-Kolo nel Beudt, die ik in alle hoog achting en vriendschap zal blij ven gedenken (Is overleden). Hierdoor zijn dus het schietter- rein met bijbehorende gebou wen terziele en zal het vrijge komen terrein zeker geheel be bouwd zijn geworden. Weten doe ik het niet, want wij wonen reeds enige jaren bij onze kin deren in Appingedam. Appingedam PRENGER (gewezen beheerder van bet mobilisatie-centrum te Leeuwarden). KI Juf Knier Onlangs kreeg ik uw uitgave van 9 februari 1966 in handen, waarin een artikel is opgenomen op pagina 8, dat mij zeer ver raste, n.l.: „As ik denk an juf Knier van onse sundagskool Mijn verwondering zal u begrij pelijk voorkomen, als u ver neemt dat de daar in genoemde juf Knier sinds vele jaren mijn schoonmoeder is en de laatste jaren bij mij woont. De bedoeling van dit schrijven is van u te vernemen wie de schrijver van dit stukje is en waar deze te bereiken is. Mijn schoonmoeder mevrouw M. Metz—Knier zou het buiten gewoon op prijs stellen, als u dit voor baar zou willen na gaan. Biltboven J. OVERMARS De schrijver van het bedoel de artikeltje was de heer K. nee, we schrijven u wel even een briefje. Red. 't Kl. Kr. KI Voor kwartje brood In 't Kleine Krantsje van de vo rige maal las ik een advertentie uit grootvaders tijd van de broodfabriek „De Hoop". Was dat niet de fabriek van Dalen oord aan de Westersingel In m'n prille jeugd haalde ik daar met m'n vriendjes „veron gelukte stukjes brood - voor kwartje een reuze zak vol. Leeuwarden J. DE VRIES Er is op dit moment nog niets bekend over de definitieve bestemming van het rru gesloten Hotel Amicitia. Gaan de deuren van het hotel niet meer open, dan kunnen we dit een historisch plaatje noemen: in het laatste uur van Amicitia's bestaan zaten deze stadgenoten er in de tuin in 't zonnette SPANJAARDSLAAN IA? - LEEUWARDEN-TELEF. 05100-20041

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 4