Lezers klommen in de pen Gratis abonnement onbekende WIE HET WEET MAG HET ZEGGEN HUTTIN6 'T KLEINE KRANTSJE 4 VXAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA SI Herinneringen blijven je bij In uw laatste „krantsje" was een foto van de Brol en een deel van Over de Kelders. De naam, die voor u onduidelijk te lezen was, is als ik me goed herinner Jongbloed boekhandel, meest (of veel) op kerkelijk ge bied. Toen ik die foto zag, kwam mij in herinnering een Sinterklaasmiddag in 1893 of '94. 't Was een erg winderige dag en ik zie nog voor me, dat drie meisjes door een rukwind op genomen werden en van de hoge walkant in 't water woei- den. Kinderen van plm. 9 jaar. 't Waren Hillie Feenstra (van de zilversmid hoek Naauw-Tontjes- pijp, een meisje Lemey (kleer makerij Kelders) en een meisje van Wicheren (een slager). Da delijk kwam de zoon van vuur werkmaker Schuurmans met een ladder aanzetten, alsook Roel Buisman. Die twee sprongen in 't water en brachten de meisjes op de wal. Misschien zullen de oudsten van uw lezers zich dat nog herinneren. Verder memoreerde u „lollige Johannes". Die hoor ik nog roe pen: „12 cinten binne de bru- ne kersen, 12 cintjes een pon En dan zat op de Tontsjepiep, weer of geen weer, de oude Mijne, een jodenvrouw, die „mooie bjokke kokesnoot ver kocht voor 1 cent en sausjes 1 cent een handvol. Dan was er nog een straattype: Trientsje, die „Trientsje over de hoed" genoemd werd. Ze legde n.l. een hoed op de grond, liep er al zingende 3 x omheen en sprong er dan over. Natuurlijk ging ze dan centen ophalen van 't publiek. En dan was er nog „Pang" met zo'n zwarte baard, dat je als kinderen bang was, als je hem zag aankomen. Die had z'n naam te danken aan 't feit, dat hij, als hij mensen zag aanko men, altijd deed alsof hij een vlo dooddrukte en dan „pang" riep. Ik ben al ruim tachtig, maar die herinneringen uit je jeugd blijven je altijd bij. Meneer de redacteur, ik wilde wel, dat ik dit alles in onvervalst Leeuwar ders kon schrijven, maar daar aan waag ik me niet meer. Graag maak ik van deze gele genheid gebruik om u te zeggen, dat ik het „krantsje", dat ik van een andere oud-Leeuwarder toe gezonden krijg, steeds met grote interesse lees. Ik maak u m'n compliment over de uiterst prettig te lezen inhoud. Wassenaar M. M. L.—v. D. SI Mooi nummer Op het parkeerterrein achter de Mercuriusfontein zag ik dezer dagen een auto met dit wel heel mooie nummer staan: 01-00 AL. Zoveel auto's zijn er nu in Ne derland: men is AL aan dit ho ge nummer toe Ik heb er even een foto van gemaakt; mis schien vindt u het aardig deze in 't Krantsje te publiceren. Leeuwarden G. DEELSTRA Spreekwoorden In een vorig Klein Krantsje plaatste U weer eens wat Friese spreekwoorden. Naar aanleiding daarvan even het volgende. Er is geen bevolkingsgroep die er in de spreekwoorden zo on genadig afkomt als de boer. Van burgers, arbeiders, kapitalisten zijn geen spreekwoorden be kend, maar van de boeren legio. „Lit stjerre hwat stjerre wol, sei de boer, as mien wiif mar gjin widdou wurdt". „As 't hjir noumar by bliuwt, sei de boer, doe't hy syn wiif en bern forlernd hie". „Der is gjin kou om 'e hals, sei de boer, doe hied er sien wiif forlern!" (Daar is geen koe mee verspeeld, zei de boer, toen hij zijn vrouw verloren had.) Het huis staat in brand. Gelukkig ik heb de koeien er uit, nu het wief nog, zei de boer, terwijl hij een sigaret rol de. Leeuwarden. J. C. van Dam. Vandaag zal het in het bejaar dentehuis „Blauwhüs" te Oranjewoud wel een groot feest zijn. Het echtpaar Pieter Dijk stra en Jitske Boersma is maar liefst 65 jaar getrouwd. De heer Dykstra, nu 89 jaar en zijn echt genote (85) hebben verreweg het grootste deel van hun leven in Leeuwarden gewoond. In een huis by de Froskepölle brachten zij acht kinderen groot. Zij ver huisden zes jaar geleden naar Oranjewoud, na bijna veertig jaar vlak bij het water te heb ben gewoond. De heer Dijkstra was ook zolang werkzaam bij de gemeentereiniging. Op de receptie in „Tropen- fauna" zullen alle kinderen en zo'n kleine 30 klein- en achter kleinkinderen het hoog bejaarde echtpaar wel ruimschoots in de bloemetjes zetten. Herhaaldelijk krijgen wij, al of niet naar aanleiding van in 't Kleine Krantsje gepubliceerde verhalen, brieven van lezers, die ons vragen of bepaalde stadge noten nog leven, of we kunnen zeggen, wanneer bepaalde ge beurtenissen in Leeuwarden plaatsvonden, of we ook een verklaring kunnen geven van de oorsprong van bepaalde bijna men enzovoort. Tot dusver heb ben wij al deze verzoeken om inlichtingen schriftelijk behan deld; voortaan evenwel zullen wij vragen en (voor zover mo gelijk) ook de antwoorden in 't Kleine Krantsje gaan afdrukken. Wilt u dus wat weten over Leeuwarden of Leeuwarders, vraagt het ons gerust - wij zul len uw vragen afdrukken en de antwoorden erbij. En wat we zelf niet weten, we ten wellicht andere lezers wel. Dat kan dus een aardig vraag- en antwoordspel worden voor iedereen. De vragen, die ons de laatste dagen bereikten, drukken wij alvast hierbij af. Opgehangen Er heeft onlangs een artikeltje in 't Kleine Krantsje gestaan over de moordenaar Ruurd Pas- schiers van Dijk. Mij werd ver teld, dat hij de laatst opgehan- gene was in Leeuwarden. Is dat zo Leeuwarden S. K. Nee: Ruurd Passchiers van Dijk werd op 16 oktober 1846 op het Hofplein opge hangen en op 23 mei i860 vond. de laatste terechtstel ling in Leeuwarden plaats. Toen moest de moordenaar Ype Baukes de Graaf voor het Paleis van Justitie het schavot beklimmen. Wapperende baard Sinds enige tijd mis ik een be kende figuur uit het stadsbeeld van Leeuwarden: een (zeer ge bogen) heer met een opvallende witte breeduit wapperende baard, vaak gekleed in een knal geel loshangend hemd. Ilc zag hem vroeger dikwijls de Open bare Leeszaal in of uitgaan,- is deze stadgenoot er niet meer Leeuwarden K. DE HAAN Het kan haast niet missen: 11 bedoeld de hersenkundige Professor Dr. Dionisius Jan Hendrik Nyessen, die woon de in de Willem Pijper straat. Dr. Nyessen is - 76 jaar oud - op 16 september 1963 overleden. Dr. Nijessen Deutsche Herren In 't Kleine Krantsje schreef u in het artikel over de Deutsche Herren over de joodse vluchte lingen uit Westerbork, die op de eerste dag van de oorlog met Nederland in het Beursgebouw werden opgenomen. Zijn deze mensen direct in handen van de Duitsers gevallen Weet u daar iets van Leeuwarden A. v. d. VEER Over het lot van deze men sen is ons niets bekend. Misschien zijn er lezers, die het weten 1 Pinkstermaandag nam een oude dove dame plaats op een van de voorste banken van een niet nader te noemen kerk in Leeu warden. Op het moment dat de dominee de preekstoel betrad haalde zij uit haar tas een groot ouderwets gehoorapparaat te voorschijn. Juist toen ze het wilde gebrui ken kwam de nog betrekke lijk jonge koster toesnellen en fluisterde haar haastig toe: als je d'er op gaat blazen, zet ik je de kerk uit!" Weer een foto van een ploegje spelende kinderen in het gezellige Leeuwarden van de goeie ouwe tijd met een pijl, die naar een van de knapen wijst. Wie is die jongeman Hij kan zich bij de redactie van 't Kleine Krantsje bekend maken en krijgt - wanneer hij ons de naam van minstens een van de andere jongens opgeeft - gratis een abonnement op 't Kleine Krantsje voor een half jaar. Mocht hij zich voor 1 mei van dit jaar al opgegeven hebben als abonnee, dan kan hij op onze redactie vijf gulden komen halen. De foto dateert van augustus 1934 en werd gemaakt op de hoek van de Bleeker- straat en de Spanjaardslaan. GRAFMONUMENTEN SCHOORSTEENMANTELS DE FRi£$CHE SMEMMOUWCRU SINDS 1930 TELEFOON 30180 - 29278 - 27866 - 28286 iiUiiKimmuii

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 4