Onze goeie gemeenteraad 'T KLEINE KRANTSJE weten er geen De Huizumerbrug vervangen door een betere en bredere De gemeenteraad beslist. meen belang" - „Over alle mo gelijke zaken betreffende het be leid". Harmsen Het portret van de pas benoem de nieuwe burgervader W. Harmsma mag dan in alle kran ten hebben gestaan: hij moet nog niet menen, dat heel Leeu warden hem al kent. Wie is de burgemeester van Leeuwarden vroegen we. „De Jong", zei er een. „Harmsen" dacht een twee de. „Harmstra" hoorden we ook. ,,'t Is een nieuwe, maar 'k weet z'n naam niet", bekende een huisvrouw; „Is het niet een Santema vroeg een schilders- knecht (24 jaar). En dan waren er warempel ook nog onder vraagden, die het vertrek van burgemeester Van der Meulen nog niet hadden opgemerkt. „Van der Meulen", zeiden ze met een berustende stem. De vraag wat wethouders eigen lijk zijn, bleek ook nog niet zo gemakkelijk te beantwoorden. „Die bepalen de wetten", zei een conducteur. „Die vergade ren en beslissen uiteindelijk", zei een brugwachter. „Die hand haven de wetten", dacht een voddenkoopman. „Die staan de burgemeester met raad en daad terzijde en komen met voorstel len", zei een pompbediende. „Dat zijn de hoofden van di verse afdelingen en het zijn de mensen die de wet in handen houden", dacht een kapper. „Wethouders onderhandelen met de burgemeester", zei een melk boer. „Het zijn de adviseurs voor de burgemeester", vertelde de fabrieksdirecteur. „Het zijn de figuren die de verantwoor ding dragen voor een bepaald Leeuwarden Tiekstra. Onbe twist Kent u de namen van enkele wethouders vroegen we. „Tiekstra" zei bijna iedereen. „Tiekstra" „Tiekstra" „Tiekstra" Wethouder Pols werd een ma tige tweede, van wethouder Van der Schaaf blijkt ook geen Leeuwarder 's nachts wakker te liggen en hoogstens een op iede- zijn, van de wethouders De Jong en De Boer hadden we eerlijk gezegd nog nooit ge hoord en dat een huisvrouw in minister Vondeling een van Leeuwardens wethouders meen de te mogen zien, verraste ons al evenzeer. Verder bleken som mige ondervraagden met de namen van de wethouders al in de toekomst te zien: „Spiek- hout", zeiden ze. „En Van der maken Sommigen dachten van Veen". niet, anderen meenden van wel. Grachten dempen, kademuren verbeteren De ge meenteraad beslist. Wanneer het salaris van ge meentesecretaris P. P. de Jong werd bepaald naar z'n bekend heid bij de Liwadders, dan kreeg hij nog geen boter op z'n brood. Secretaris Heidinga Kent u de naam van de ge meentesecretaris „Heidinga", zeiden sommigen even vlot als beslist. „Bakker" dacht het hoofd van een school. „Me vrouw Hiemstra" zei een huis vrouw. „Kingma" zei een krui denier. „Tiekstra" dacht een ge meentereiniger. „Vellenga" ver onderstelde een brugwachter. „Ik neem aan van niet" zei een (hoge) gemeenteambtenaar. „Hij heeft geen opsporingsbevoegd heid" - „Ik dacht het wel", zei de brugwachter. „Niks hoor", zei de hoofdconducteur. „De poli tie moet opdracht geven". De politie zélf wist het ook niet een twee drie. De boeken moes ten er even voor op tafel ko men. En zo zit deze zaak: de burgemeester is opsporingsamb tenaar en mag dus bekeuringen maken, maar niet in een plaats, waar een Commissaris van Po- „Nooit van gehoord", zeiden verscheidene ondervraagden. „P. P. de Jong" wist een enkeling. En dan de leden van de raad, de raadsleden, de dames en he ren, die zo'n belangrijke plaats innemen voor de stad. „Noemt u eens enkele raadsleden", zei den we. „Noemt u alle zijrivie ren van de Wolga" hadden we net zo goed kunnen vragen. Bij de meeste ondervraagden kwam er hoogstens heel moeizaam een enkele naam uit de bus: „Vel- linga, de Jong, Pol Heidin ga"; slechts enkele ondervraag den noemden vlot meer dan drie namen op. Wel was het de meesten bekend, dat er eenmaal in de vier jaar raadsverkiezingen zijn (een on dervraagde zei: „Eenmaal in de maand" en een ander, na het nadrukkelijk herhalen van onze vraag: „Tweemaal in de week"), maar dat er ook vrouwen deel uitmaken van de Leeuwarder gemeenteraad is velen weer vol slagen onbekend. „Hier niet" zei een hoofdconducteur zeer beslist. „Ik heb er nooit een gezien" - „Nee, hier niet" meen den ook verscheidene anderen. Aardigheidje Tenslotte onze laatste vraag - een aardigheidje. De burgemees ter is het hoofd van de politie; mag hij op straat bekeuringen Tiekstra, Leeuwardens popu lairste wethouder litie is. Burgemeester Harmsma mag u dus niet op de bon slin geren, burgemeester Rasterhoff mag het in z'n stad Sneek wel doen, want daar staat geen Com missaris, maar een chef aan het hoofd van het politiecorps. Bedroefd bitsje Zo, en dat was dus het re sultaat van ons onderzoekje naar wat de Liwadders we ten van hun gemeenteraad. Een bedroefd bitsje zouden we willen zeggen. Maar on danks alles: woensdag zullen ze opgewekt ter stembus gaan en het vakje rood ma ken van die man, van wie ze positief zeker weten, dat hij de gemeentelijke zaken het beste zal behartigen onderdeel van het totale be leid", zei de predikant. „Het zijn de vertrouwensmannen rond de burgemeester", dacht de koffiehuishouder. „Wethouders Ik heb er geen idee van", be kende de expeditiechauffeur. De populairste wethouder van re honderd stadgenoten zal op het idee komen, dat ook de heer J. ten Brug wel eens wethouder van Leeuwarden kon zijn - maar die is er ook nog niet zo lang. De heer Vellinga („Velleman", zei iemand) blijkt als wethouder nog niet helemaal vergeten te De Prins Hendriksbrug vernieuwen 1 De gemeenteraad beslist.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 7