mm, ■- De gevelstenen spreken (17) i\ije Kije in een wagentje 7 T Bokma DANK ZIJ DE BOKKEBOER ZO TIJDROVEND 5 'T KLEINE KRANTSJE Concentratiekampen Fuifnummers Sportief f gekleed Doel bereikt! STADSNIEUWS VAN VROEGER mmmmn Br heerste in Leeuwarden rond de eeuwwisseling een wat ner veuze spanning. De anders zo stille stad vertoonde meer le vendigheid. In Zuid-Afrika was de Boerenoorlog uitgebroken en deze hield de gemoederen van de Leeuwarders nogal bezig. De meeste mensen waren voor de Boeren en de anders zo rustige inwoners lieten dit ook duide lijk weten. Ze voelden zich echt stam-verwant met het volk in Zuid-Afrika, dat daar z'n vrij heidsstrijd streed tegen het machtige Engeland. Bijna dagelijks werden er door de krant bulletins verspreid die de belangstellenden op de hoog te hielden van de oorlogstoe stand. De laatste berichten over de ongelijke strijd werden ge plakt op de ruiten van boek- en sigarenwinkels. In de etalage van de sigarenzaak van Richter- Rodens, op de Wortelhaven hin gen platen van het Franse blad „La petite Parisiène" waarop in kleuren, taferelen van de' oorlog waren afgebeeld. Discussies over dit alles vonden op straat plaats. Hier en daar stonden groepjes mensen de oorlogstoestand te bespreken. Men was het er over eens dat de rondzwervende Boerencommando's wonderen van dapperheid verrichtten, maar de nodige discipline in de legers van de Boeren ontbrak. De gerepatrieerde heer Beintema, die een fietsenzaak dreef in de Sint Jacobsstraat en het rijwiel „Vierkleur" in de handel bracht, vertelde hiervan een merkwaar dig voorbeeld. N.l. dit, toen een van de gene raals een order zond tot samen trekking van strijdkrachten voor een algemene overval, hij de boodschap terugkreeg, dat het op dat ogenblik slecht schikte, daar veel boeren naar een be langrijke paardenmarkt, op eni ge dagreizen afstand, moesten vertrekken De Engelse concentratiekampen, waarin men vrouwen en kinde ren opsloot, werden fel veroor deeld. Maar in liefde en oorlog schijnt alles geoorloofd. De oorlog greep iedereen aan. Opgeschoten jongens trokken zingend door de straten met: „De Boeren zullen overwinnen" of „Waai hoog, waai in de hel dere lucht, Transvaalse vrij- heidsvlag, de vijanden zijn weg gevlucht, nu komt een blijde dag Dat de oorlog ook druk bespro ken werd aan de kletstafels in de café's laat zich begrijpen, maar ook het grote nieuws voor Leeuwarden dat er een bus dienst zou komen van Werk- manslust naar het spoorstation. De ondernemer was de heer Goslinga. Hij had een klein boerderijtje even vóór het nu nog bestaande „Oud Tolhuis". Daar hij er nogal wat geiten en bokken op nahield, werd hij de „Bokkeboer" genoemd. De Bok keboer had zich een klein en oud paardentramwagentje aan geschaft, dat dienst had gedaan op het lijntje Veenwouden—Dok- kum. De wielen had hij verwis seld voor die van een gewone vrachtwagen, zodat de bus vro lijk rammelde over de oneffen „balstenen" bestrating. Het had een „motor" van twee paarden kracht, twee ouwe „hienders", die betere jaren gekend hadden, trokken het „spul" voort. Nog als de dag van gisteren herinner ik mij de eerste triomf- rit. De bus zat propvol genodig den en op het busdek zaten tal van vrolijke knapen uit de fuif- J. C. VAN DAM schreef deze herinnering aan oud Leeuwarden. wereld onder wie sterren als Snijder, Teun Homan en Edu- ard Lampe. Met toeters, die een hels lawaai maakten, lieten ze weten dat Leeuwarden een stad van betekenis was geworden en men zong: „Leeuwarden het is een echt Amerikaanse stad, hier zie je en beleef je watof Rije rije in e enwagentje - langs de grachten en door straten draagt ie je In de zomermaanden breidde de Bokkeboer zijn dienst uit naar Zwartewegsend, waar de trek pleisters waren café Bunt en het bos van Ypey. Ook de pas tot stand gekomen badinrichting „Grote Wielen" werd in de bus dienst betrokken. Deze zwemge- legenheid was aardig van op bouw, een smaakvol houten ge bouwtje met rieten dak en voor zien van acht kleedhokjes. Het frisse Wielen-water nodigde tot een bad uit, in tegenstelling met dat van de „Inktpot" waar soms meer ratten dan zwemmers te zien waren. Nu lag dat „spul" aan de Wie len er wel aardig, maar de af stand tot de stad bracht nogal wat tongen in beweging. Nog niet iedereen had een fiets en het lopen was een heel eind. Over deze kwestie werd zwaar gediscussieerd. In de „Eerste Kamer" van Romkema's Oranje Bierhuis werd door de heer Tuys, sigarenhandel aan de Voorstreek - nu „Kinderkleding- huis" de afstand slechts op tien minuten fietsen geschat. De heer Van den Berg, koeke- baklcer in de Kleine Hoogstraat, kwam hier tegenop en loofde de heer Tulp duizend gulden uit wanneer hij inderdaad in tien minuten naar de Wielen zou fietsen. De weddenschap ging aan en alles werd tot in de fi nesses geregeld. Bij de Hoeksterpoortsbrug was de startplaats. Van drie stam gasten werden de horloges tot op de seconde gelijk gezet en drie andere juryleden vertrok ken met gelijkgestelde klokjes naar de Wielen. De heer Tulp verscheen sportief gekleed - broek tot op de knie- en opgerold en ook de mouwen van zijn Engels hemd waren op gerold. Toen het grote moment, het startschot, en onder hoera geroep van de aanwezigen, ging de held van de dag er pijlsnel vandoor. Met ware doodsverach ting snelde hij over de slechte bestrating de Groningerstraat weg uit. Nog binnen de tien minuten bereikte hij het einddoel, waar z'n vrienden hem met groot ge juich ontvingen. Maar of hij ooit z'n duizend gulden kreeg Nog vandaag wordt het sterk betwijfeld, maarde presta tie was geleverd J. C. van Dam Dezen morgen ongeveer kwart voor acht heeft aan de zuidzijde van het Waaggebouw een droe vig ongeluk plaats gehad, waar van de 37-jarige gardenier S. ter Horst aan den Dokkumertrek- weg het slachtoffer werd. De heer ter Horst kwam op zijn rijwiel uit de richting van de Peperstraat en reed, zooals ter plaatse Vrijdags de gewoonte is, tusschen de tentenrij, welke de kooplieden bezig waren op te zetten, en het Waaggebouw door, waarbij hij zoo dicht mo gelijk langs dit gebouw reed om De prachtige gevelsteen In de Svarte Aerndt kunnen we vinden in de Arendsstraat, een zijstraat van het Zaailand, waar dit ornament is ingemetseld in de muur tussen twee woninkjes van het Arendsklooster, dat net als de Arends straat naar deze steen is genoemd nog vroeger moet de steen elders in de stad een herberg hebben gesierd; dat zullen we althans maar moeten aannemen, want over de werkelijke geschiedenis van deze gevelsteen hangt een waas. Van de tien Leeuwarders zijn er waarschijnlijk geen twee, die deze gevelsteen ooit hebben gezien en toch is het de moeite waard dit werkstuk uit het verre verleden eens even te gaan bewonderen. Loopt u achter de Harmonie maar eens even deze Arendsstraat in; hoe zou u daar ooit spijt van krijgen voldoende rechts te houden. Van den tegenovergestelden kant kwam, eveneens per rijwiel, met eenige snelheid een militair, de landstorm-soldaat C. Brennink- meijer, die op het bureau van de 5e compagnie in de manege als schrijver werkzaam is en zich naar dat bureau begaf. Door de een of andere oorzaak heeft de soldaat den heer ter Horst niet zien aankomen, al thans, hij hield niet rechts en botste daardoor tegen den heer ter Horst op. Deze werd door den schok met het achterhoofd tegen het Waaggebouw geslagen en bleef, hevig bloedend uit een wond aan het hoofd, op de plaats liggen, zonder geluid te geven. Omstanders droegen den onge lukkige de apotheek van den heer Albarda binnen, waar dok ter H. de Jong den dood consta teerde, tengevolge van een sche delfractuur. Het lijk werd per draagbaar naar de woning van de familie ter Horst overge bracht. De overledene laat een vrouw en een zoontje na. Mede op aan sporing van een burger en in zijn zenuwachtigheid heeft de soldaat zich onmiddellijk na het gebeurde verwijderd, zijn rij wiel, dat door de hevigheid van de botsing aan het voorwiel deerlijk gehavend was, meene mende. Op de plaats van het ongeluk bespraken talrijke groepjes nieuwsgierigen met hui vering dit „begin van een dag". (1918) Zó omvangrijk en tijdrovend zijn de werkzaamheden voor 't Kleine Krantsje altijd geweest, dat de medewerkers-in-vaste-dienst na de start van ons blad in oktober 1964 nog niet met vakantie konden gaan. Dat hopen ze nu, in deze zomer met zoveel zonneschijn, eindelijk wel weer eens te kunnen doen. In verband daarmee zal 't Kleine Krantsje van 27 juli op deze datum niet verschijnen. Na twee weken welverdiende vakantierust keert de redactie op de eerste augustus op z'n basis terug om u als vanouds van het ouwe Liwadder nijs te voorzien. Met extra dikke nummers zullen we vergoeden wat de lezers tijdens onze va kantie wellicht voelen als een klein gemis. En wat onze drukpers betreft: die draait toch nog voor 't Kleine Krantsje door - vooral de kaatsliefhebbers onder onze lezers zullen dat straks tot hun blijde verrassing wel merken l Van oud5 Wigerstna sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE Naauw8 Tel.27984 Leeuwarden

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 5