Ook tijdens onze verbouwing ■55 ifiNZE/GDRT 'T KLEINE KRANTSJE bij MARCUS AAL de broek reus was leie waan te wekken. Het volgende ogenblik had zij de boel los ge wikkeld en toen bleek natuurlijk zonneklaar, wat er aan de hand was. „Ja zeker", kregen wij te horen, „de boel vernielen en nog pro beren Aal te bedonderen. Maar dat zal niet gaan. Dat kost jul lie een nieuwe mast of de man een kwartje". En of wij nu al beweerden, dat die oude paal al voor driekwart stuk was ge weest, vóór wij er mee op stap gingen, dat gaf allemaal niks. Doch daar wij, na het betalen van de huurpenningen, volko men platzak waren, had zij op dat moment met haar vordering geen succes en moest wel ge noegen nemen met onze belof ten, dat wij zo gauw mogelijk de schade zouden betalen. Want pluk nu maar eens veren van een kikker Dat kon zelfs Aal niet. Het heeft wel een hele tijd Het was vroeger alletnaal wat Een bootsje huren van Markus minder luxe dan nu, maar het plezier was er niet minder om. Aal en dan een lekker plekje opzoeken op de wal! geduurd, voor wij die schuld hadden afgedaan, want veel haast maakten wij er niet mee. Maar Aal zorgde wel, dat de zaak niet in het vergeetboek raakte en liet geen gelegenheid voorbij gaan, om ons te manen. Toch werd zij nog voor een ge Zo ging dat in de goeie ouwe tijd met de bootjes van Markus Aal: een gerafeld stuk zeildoek aan de mast, eten lat als zwaard en een roeispaan als roer. Maar fijn ging het, o zo! deelte met haar eigen geld be taald, want een paar keer zagen wij kans, haar man de boothuur „door de neus te boren". Hij was n.l. nogal goed van ver trouwen en als hij om de huur vroeg, maakten wij hem wel eens wijs, dat wij die al aan zijn vrouw betaald hadden, wat hij zonder meer geloofde. Op die manier kwam de vergoeding voor de gammele mast toch niet helemaal voor onze rekening. Was de opgelopen averij echter van een dergelijke omvang, dat er aan camoufleren niet te den ken viel, bijvoorbeeld als één der riemen in tweeën was ge broken, of het roer of één der zwaarden was verspeeld, dan werd er door ons wel weer eens een andere tactiek toegepast. Wij meerden dan het bootje ergens niet te ver van de buitenkant van de stad en lieten de hele zaak daar eenvoudig in de steek. Met succes Dat konden wij vooral met suc ces doen, als wij de punter van Markus zelf in ontvangst geno men hadden. Want ook zijn ge heugen was niet al te best en de kans dat hij zich zou herin neren, wie met dat niet terug gebrachte spulletje o pstap ge weest waren, was al bijzonder klein. De volgende dag ging hij natuurlijk op zoek naar zijn vermiste eigendom en had het in de regel al gauw gevonden. Op deze manier, en ook nog wel op vele andere, zijn wij er aan de vergoeding van de, dik wijls zonder onze schuld, aan de vloot van Markusaal toege brachte schade. Hele Piet Al was het materiaal van Mar kus dus niet van de beste soort en al had ik met zijn vrouw de nodige keren geharrewar over de betaling van aangerichte schade, ik denk toch ook met genoegen aan die periode terug. Want aan boord van zo'n pun ter voelde ik mij een hele Piet tussen mijn vriendjes. Als zoon van een echte schipper, genoot ik bij hen ontegenzeggelijk ge zag en ik geloof ook wel, dat ik mij als kapitein behoorlijk liet gelden. Maar zij onderwierpen zich steeds gewillig aan mijn bevelen en schenen wel ver trouwen te hebben in mijn schipperstalenten. Want, het zij in alle bescheidenheid gezegd, al liepen wij aan dat gammele materiaal wel eens averij op, ik slaagde er toch altijd weer in, de bemanning heelhuids terug te brengen. Kromme ongelukken, waarbij de opvarenden lichamelijk letsel opliepen, had ik nooit en even min had ik moeite, voor zo'n zeiltochtje een stelletje kamera den bij elkaar te trommelen. Lappe, jongens Soms was er wel eens een lief hebber, die op dat moment niet in staat was, zijn aandeel in de kosten te betalen, maar dat was nooit een bezwaar; de anderen „lapten" dan wel even een cent meer. De stemming aan boord liet dan ook nimmer iets te wensen over. Ook al was de ge zagvoerder soms gedwongen, 'n lid van de bemanning wegens een of andere stommiteit uit te ketteren, wij hadden toch altijd de grootste pret. kunnen wij U een collectie electronische orgels en klein model piano's tonen, welke wij zolang de voorraad strekt tegen de nu bestaande prijzen leveren. Nieuwestad 103 Leeuwarden rTel. 25693, na 7 uur22882

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 7