Wat een poe-ha om een kitsje kolen ■1 i Ienault osier Lezers klommen in de pen Foto's in 't Krantsje? KOETSTRA MAAKT ALLES Gashaarden 'T KLEINE KRANTSJE 4 OR Raadhuisstraat 9 telefoon 24629-21868 U kunt ze bestellen Het leven het nou eenmaal sien „ups" en sien „downs". Van daag loopt het je teugen, mor gen met. Soms sla je een flater, soms een goed figuur. In een vorig 't Kleine Krantsje hew ik es verteld, hoe ik een blunder maakte, omdat ik zóó verdiept was in mien „Buffalo Bill", dat ik de juffrouw voor de tombank niet hoorde, ofschoon ze wel drie of vier keer hard en dude- lijk „Volluk roepen had. Mien baas en sien vrouw van sels op hun achterste poten, wat oek gien wonder was. 'k Was op dat moment voor hun gien turf hoog. Maar op een andere keer moesten ze, denk ik te- meensen, hun standpunt enigs zins herzien, omdat ze mien „algemene ontwikkeling" had den onderskat. Want op een morgen kwam me vrouw in de winkel, de kamer uut, stevende op mie af. 'k Ge loof dat ik ston te sukerwegen; ik neuriede wat, de wereld lag mie wel. „Zeg Kees", zei ze, „weet jij het verschil tussen co kes en antraciet?". Ze vroeg mie dit op een, ik zou haast zeggen, op hoopvolle toon. Zoiets als; „mijn man en ik hebben hier over verschil van mening en we kanne der mar niet uutkomme". Ik vond die vraag vrij eenvou dig. We hadden dit, een paar jaar leden, ik meen in de 6e of 7e klas, bij meester Dijkema in de aardrijkskundeles wel eens besproken. Ut de penarie Maar mevrouw en mijnheer wa ren al zóó lang van skool af, dat dit hun miskien wel was ont- skoten. Dat kèn. Hoe 't ook zij, ik was zeer vereerd, dat ik hun uut de penairie kon helpen en klaarheid brengen kon, in dit voor hun zo duustere mysterie. Ik zei dan ook: „Zeker me vrouw, cokes is steenkool, waar uit door de gasfabriek het gas is uitgehaald; antraciet is ook steenkool, dat dieper in de aarde ligt en meer geschikt is voor huisbrandof iets van die geest. Mevrouw sweeg even, de wenkbrauwen gongen een tik keltje omhoog, ze keek goed keurend op mie neer en ik kreeg stellig de indruk, dat ik haar het goede pad wees. „Ja ja, juist, goed, goed", zei ze. Dank voor de bloemen. Verschil. „Maar", zei ze, „dit bedoel ik eigenlijk niet. Ik wou weten of jij het verschil ziet, tussen cokes en antraciet. „Oh ja mevrouw", doceerde ik verder, „cokes is hol dof en nogal scherp aan de han- den. Antraciet is glanzend, zwart, zwaarder enne „Goed, goed", onderbrak ze mien wetenskappelijk betoog. „Kijk", zei ze, en de eene arm, die zij tot dusverre op haar rug houden had, kwam naar voren,, aan die arm zat een hand en aan die hand hing een kolenkit. „Dan wou ik graag dat je even naar 't pakhuis ging, schep deze kit even vol en dan met 2 cokes één antraciet". Ze stopte me de kolenkit in de hand en verdween meteen weer in de huiskamer. Boem daar ston ik nou met mien goeie gedrag. Verbouwereerd tot WAT EEN LIWADDER JONKJE AL NIET METMAKE KON en met. Ten eerste, teleurgesteld omdat mien wieze lessen bliek- baar totaal overbodig weest wa ren. Ten tweede, lelijk op mien teentsjes trapt, omdat ik eerst een examen moest afleggen voor en aleer ik waardig werd bevonden een kitje kolen te mogen halen en verder de ge ringschattende manier van op treden. Wat een poe-ha Was dit nou alles Goddori, wat een poe-ha om een kitje kolen Ik voelde mie op dat moment wel heel erg in de boot nomen en had lust de kolenkit in een hoek te donen fut te lopen. Maar afijn, pruttelend en mop perende as een ouwe gepensio neerde kolonel met een lastige maagzweer, sjokte ik naar het brandstofhok. Maar onder het skeppen be dacht ik, dat ik momenteel ze ker het onderwerp van het ge sprek in de huuskamer was. Want gewichtige zaken als dis- se en laatst die „Buffalo-Bill- blunder" enz. werden gewoon lijk serieus behandeld, aan alle zijden belicht, uitputtend be sproken. En misschien, dacht ik (en hoopte ik) wordt dit „steen kool-vraagstuk" nu ook gekop peld aan de reeds bekende „Bi- son-flater". In dat geval vormt ze een niet te versmaden winst puntje. Pad met rozen Op disse manier probeerde ik mezelf wat op te beuren en de opstandige wezentjes in mij, tot de orde te roepen. Wat mie, eerlijk gezegd, maar half geluk te. 't Ja, het pad van een krude- niersjonkje is niet altied be zaaid met rozen. Ik sjokte terug, tikte an de huuskamerdeur, gaf de kit over en zei, niet zo heel erg enthou siast: „Kijk mevrouw, twee co kes één antraciet". K. In ons hoofdverhaal op de binnenpagina's van dit Kleine Krantsje wordt geschreven over de toeristische trekpleisters in Leeuwarden van voor een dikke tachtig jaar. Natuurlijk hoorde toen ook de Prinsentuin tot de bezienswaardigheden in de stad. Dit is een wel heel curieuze foto van de tuin uit die goeie ouwe tijd: in 1901 werd de vijver drooggelegd om schoongemaakt te worden. De mannen, die het werk uitvoerden kwamen voor een grote verrassing te staan - de kom van de vijver, die men altijd voor erg ondiep had gehouden bleek toen juist heel erg diep te zijn. Om in de toekomst ongeluk ken te voorkomen heeft men toen onder de waterspiegel een raster werk om de gevaarlijke plek gemaakt. Trouwens - raakt er wel eens iemand te water in onze goede Prinsentuin AAAAAyWWWWWVWVWWWWWW\AeA/VW\fVXA SPANJAARDSLAAN UI - LIEUWARDBN -TiLEP. 05100-20041 wwwvwwwwwwwvwwwwwwwwww IS Johannes Poppekast Wat die lezeres schreef in het Kleine Krantsje no. 45 over Jo hannes de Poppenkast en mien tante Froukje, dat is waar. Mien tante hadde altied maar één glas in hur bril en mien ome was een briljante poppekastspeuler. Ik hew dat op een zaterdagmid dag metmaakt dat hij vooran oppe Neistad ston, en maar gek doen teugen de kienders, toen een paar jonges achter de pop pekast staan gingen en mien ome een priem in sien achterst staken; ik hew toen nooit een man so skellen en razen hoord en mien arme tante kreeg daar nog de skuld van, omdat ze niet uutsien had. Ze binne later naar Haarlem gaan te wonen; ze binne nou allebei dood, mar hun seunen wone allemaal nog in Haarlem. Amsterdam G. N. K. S Gevelsteen De steen die u op blz. 5 van biz. nr. 46 heeft afgedrukt ken ik goed. U spreekt van een hout zagerij maar omstreeks de eeuw wisseling was daar een kleine scheepswerf en de steen was dus goed op zijn plaats. Er woonde eene familie De Jong in dat huisje. De werklieden op de steen afgebeeld zijn dan ook bezig kromhouten te bewerken (de linkse) en dekplanken (de rechtse) Den Haag E. v. d. LAAN IS Boer Bearda De boer die woonachtig was A. de Hoven nabij de Molensloot, heette Bearda. Ondergetekende had twee vriendjes, n.l. Siemen Schoustra en Jan Bearda. Wij waren altijd bij elkaar. Jan had ook twee oudere zusters, die melk bij de mensen brachten. De ene was Trientsje. Dit zal omstreeks i898-'99 geweest zijn. Amsterdam M. KAASTRA Lekkage Aanleg en LEVERING van alle modellen en merken Wij krijgen zo dikwijls aanvragen om afdrukken van foto's, die in 't Kleine Krantsje stonden, dat wij hebben besloten een speciale Fotodienst in te stellen, die de mogelijkheid opent bepaalde foto's te bestellen. Op enkele uitzonderingen na zullen de in onze krant afgedrukte foto's wel le verbaar zijn. Aangezien meestal de negatieven niet beschikbaar zijn, moeten de foto's speciaal voor de lezers van 't Kleine Krantsje worden gereproduceerd. De kosten zijn: Formaat 13 X 18 cm f 6,00 Formaat 18 X 24 cm f 7,50 Voor het bestellen van nog grotere formaten is noodzakelijk. overleg met onze Fotodienst Ook voor het eventueel bestellen van foto's van bepaalde punten in oud Leeu warden, die nog niet zijn gepubliceerd, kunnen onze lezers zich tot deze Foto dienst wenden: Vredeman de Vriesstraat 1, Leeuwarden Telefoon 05100—20302.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 4