Drachtsier boot Voorwaarts in gracht omgeslagen Politie van voor 40 jaar heel wat anders dan Foto's in 1 Krantsje? U kunt LEEUWARDEN 'T KLEINE KRANTSJE Opwinding ze bestellen Het is een rustige woensdagmiddag in de zomermaand augustus. We leven in het jaar 1903. Het is niet druk en het is niet stil in de stad. Politieagent Kracht maakt zijn rondje langs de stadsgracht bij het Stadsziekenhuis voor de zoveelste keer. De voorlaatste keer, dat hij hier kwam, had hij nog net gezien hoe de Drachtster boot „Voorwaarts" aanlegde. Het was een schouwspel geweest zoals hij het al zo vaak gezien had. Niets boeiends, niets opwindends. Hij had het vanuit de verte gadegeslagen en was toen weer verder gelopen. De Weaze over naar de binnenstad. Maar wat er nu met diezelfde boot gebeurt. Nee In augustus 1903 raak te de stad in grote op winding, toen de Drachtster vracht- en passagiersboot Voor waarts kapseide in het water bij de Nieuwe- weg en er een ramp dreigde voor de zich aan boord bevindende passagiers. De oudere lezers van 't Kleine Krantsje zullen zich dit spectaculaire onge val zeker nog wel her inneren. In dit verhaal vertellen we er nog eens wat van. De boot helt gevaarlijk over. Een paar verladers op de kade geven nog een schreeuw, maar het helpt niet meer. De boot kapseist. Het gefluit van de ont snappende stoom gaat over in een triest gesis, zonder kracht. Alles is al spoedig overstemd door een hartverscheurend ge jammer en gegil van vrouwen. Tussen boot en kade spartelen wel tien mensen in het niet al te frisse water. Binnen enkele ogenblikken is de Nieuweweg één grote mensen menigte. Agent Kracht bedenkt zich geen ogenblik, maar rent als een bezetene naar de kade. Een van de eersten, die hij uit het water haalt, is een oude man. Zijn dochter, die hem net naar de boot had gebracht en vader nog nagewuifd had, toen de boot zich om drie uur los maakte van de kade voor zijn terugreis naar Drachten, wist niet beter of vader was naar het binnenste van de schuit ge gaan. Huilend Huilend vertelt ze het aan ieder een, die het maar wil horen. De mensen, die tijdens de ramp op het dek van de boot waren, worden snel gered. Agent Kracht heeft er een groot aandeel in. Zijn kleren zijn doornat en de modder zit aan zijn schoenen. Nu komt het op organiseren aan. De mensen in het ruim moeten er zo spoedig mogelijk uit. Een schipper heeft in de gauwigheid zijn roeibootje van het grote roer losgemaakt en pikt een paar timmerlieden op, gewapend met bijlen, hamers, beitels en vijlen. De spanning stijgt. Het zijn kostbare minuten. Er staan mensenlevens op het spel. Hoeveel mensen zouden nog aan boord zijn Aan wal doen de gekste geruchten de ronde. Een zegt: er zijn nog wel twin tig passagiers in de kajuiten, een ander probeert dit te ontzenu wen, maar hij krijgt weinig of geen bijval. Een klein meisje, dat nog kletsnat op de kade staat, zegt begrijpelijk geen stom woord op de vragen van nieuws gierigen. Haar bleke lippen tril len nerveus. Iemand, neemt haar mee naar het Stadsziekenhuis. Intussen doen breekijzers en bijlen hun werk. Ademloos volgt de mensenmassa nu de verrich tingen van de redders. Zou het te lang duren of heeft het al te lang geduurd Niemand stelt de vraag hardop. Niemand zou er ook nog een antwoord op hebben kunnen geven. Een geluk „Een geluk dat de boot omge slagen is, voordat ze het diepe water had bereikt", fluistert een man tegen de persoon naast hem. „En dat ze met de binnen kant naar de wal gekeerd ligt", is het antwoord. Verder doen ze het zwijgen er toe. Niemand durft nog een veronderstelling uit te spreken over de oorzaak van het ongeval. Er heerst een angstige spanning onder de dringende menigte. Elk krakend geluid onder de werktuigen van de timmerlieden betekent weer nieuwe hoop. Zonder een woord tegen elkaar te zeggen zijn ze daar bezig. Wel zes man sterk. Dijkstra, De Lang, Tjepkema, Roosma, Bos en Sinnema. Eindelijk is het gat groot ge noeg om er iemand door te ha len. Tastend gaan de handen naar beneden. Er komt een kind spoor en bus, In Drachten weet iedereen het nieuws ook al te vertellen: De Drachtster boot is in Leeuwar den gekapseist Iedereen weet echter ook, dat het ongeval geen slachtoffers vergde. Daarvoor had de Leeuwarder Politiecom missaris gezorgd. Onmiddellijk na de redding seinde de com missaris het voorval naar de burgemeester van Smallinger- handeld is de volgende dag weer present. Ook hij had niet al te veel letsel opgelopen door zijn moedig optreden, waarover iedereen in de stad nog lang na praat. De tongen - verlost van de spanning der redding - lig gen niet meer aan banden en reppen over de oorzaak van het ongeval. Kapitein Steenhuis van de Voorwaarts doet zijn verhaal op het politiebureau. Algemeen De Diachtstei vracht- en passagiersboot Voorwaarts is omgeslagen in de gracht bij de Nieuweweg Schippers, die het ongeluk zien gebeuren schieten ijlings te hulp, honderden nieuwsgierigen verdrin gen zich op de wallekant. Wonder boven wonder brengen alle drenkelingen het er levend af 1 uit. Bijna triomfantelijk heft de redder het wicht omhoog. Plot seling breekt ook iets van de spanning aan wal. Er gaat een gejuich op. Snel roeit een bootje naar de wal, waar de vreugde kreten al snel overgaan tot ach en wee geroep uit medelijden met het kind, dat ongetwijfeld aangezicht in aangezicht met de dood heeft gestaan. Het kind is er slecht aan toe. In de sterke armen van een rijksveldwachter wordt het kind in ijltempo naar het ziekenhuisgebracht. Eerbiedig wijkt de menigte voor de politieman opzij. De redding gaat nu vlot. De beurt is aan een ouder meisje en vervolgens komen nog vier vrouwen uit het ruim. Een Drachtster visvrouw noemt de namen van de gered den: Mevr. Tetje Modderman - Baron met twee kinderen, Freerk de Vries met zijn vrouw en hun zoontje Jacob, broer en zus Wierd en Tetje van Houten en Fetje van der Zee. Zijn er nog meer passagiers in het ruim Om daar overtuigd van te zijn, klimt een van de timmerlieden naar binnen. Even later komt hij door het gat weer naar buiten. Zijn moedige tocht heeft gelukkig niets meer opge leverd. Alle passagiers zijn ge red. Niemand is verdronken. Het mag een wonder heten. Er is zelfs niemand, die ernstig letsel opgelopen heeft. Alle 18 drenkelingen, waaronder 4 zeer jeugdige, kunnen na een behan deling in het ziekenhuis weer naar huis toe. Dit keer per land. „Drachtster boot omgesla gen. Geen doden en gewonden". Door klokgelui liet de burge meester het nieuws bekend ma ken in Drachten. Agent van Politie Kracht, die ook in het ziekenhuis werd be- wordt beweerd, dat de bovenlast van de Voorwaarts te zwaar be laden was, waardoor de boot aan walzijde vastliep aan de grond en daardoor kapseisde. In diep water zou er niets gebeurd zijn. Ja toen, daar aan het oude po litiebureau aan het Hofplein was het heel wat anders dan tegenwoordig. Toen - ik spreek nu van een 40 jaar geleden was de sterkte van het korps als volgt Aan het hoofd commissaris Wesser, voorts 3 inspecteurs de heren A. E. Hombrink, S. J. M. Schilderman en Reinoud baron van Nagell. Voorts waren er de drie wachtmeesters (politiedie naren ie klasse] 6 brigadiers (pol. dienaren 2e klasse) en on geveer 75 man aan politiediena ren 3e klasse. Dan waren er nog twee kontroleurs, de heren R. K. Dijkstra en H. J. Willems, zes rechercheurs, de administratie (drie man) en het verkeer, be staande uit een man, de bij ve len van de oudere stadgenoten bekende heer S. Oosterlo, de la tere Vader van het Nieuwe Stadsweeshuis. Hij was de eerste motor-agent, de eerste verkeers agent en daarbij ook particulier chauffeur van de commissaris. Het regelen van het verkeer was toen iets nieuws en de heer Oosterlo trok, als hij op zijn verkeerspost stond, veel bekijks. De hoofdwacht Het oude politiebureau was toen gevestigd in de z.g.n. Hoofd wacht aan het Hofplein. Daar waar nu het Bevolkingsregister v* Wij krijgen zo dikwijls aanvragen om afdrukken van foto's, die in 't Kleine Krantsje stonden, dat wij hebben besloten een speciale Fotodienst in te stellen, die de mogelijkheid opent bepaalde foto's te bestellen. Op enkele uitzonderingen na zullen de in onze krant afgedrukte foto's wel le verbaar zijn. Aangezien meestal de negatieven niet beschikbaar zijn, moeten de foto's speciaal voor de lezers van 't Kleine Krantsje worden gereproduceerd. De kosten zijn: Formaat 13 X 18 cm f 6,00 Formaat 18 X 24 cm f 7,50 Voor het bestellen van nog grotere formaten is overleg met noodzakelijk. onze Fotodienst Ook voor het eventueel bestellen van foto's van bepaalde punten in oud Leeu warden, die nog niet zijn gepubliceerd, kunnen onze lezers zich tot deze Foto dienst wenden: Vredeman de Vriesstraat 1, Leeuwarden Telefoon 05100—20302.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 6