/TBokma Politie van nu Vakantie goed besteed Yh;veïmó \un* ürz fz&zém 'T KLEINE KRANTSJE en sarren bieren' Kwellen Plan'hoert en bicfcmerv v€rnieie.rk STADSNIEUWS VAN VROEGER ^SiaLft jEaJIUi.liH|BSIR De schoolvakanties zijn weer achter de rug-, zijn ze goed besteed Een dikke dertig jaar geleden bracht het Leeuwarder Nieuwsblad deze geestige tekening aan het begin van de schoolvakanties, waarbij het blad zich afvroeg wat de lieve jeugd in haar vrije tijd wel zou gaan doen: levensgevaarlijke autoritjes maken, dieren kwellen, bloemen vernielen, straattypen sarren Herkent u ze: Ouwe Tietsje, nagezeten door jong Leeuwarden 1 Wat er allemaal niet veranderde, dit veranderde wel - er zijn geen straattypen meer, er valt niemand meer uit te schelden Eenige Officieren van het 8ste Regement Infanterie te Leeuwar den, getroffen door de groote bereidwilligheid, niet alleen, maar meer nog door de innige hartelijkheid van den WelEer- waarden Heer Hugenholtz, Pre dikant alhier, bij gelegenheid der treurige plegtigheid van he denmorgen, brengen hem, langs dezen weg, hunne hartelijken dank, hulde doende aan zijne onmiskenbare talenten. 17 Mei 1865. van hem was lekker eten en drinken. Hij had er bijzonder slag van om hem zelf een lek kere kop chocolade klaar te ma ken. Een paar flinke scheppen chocoladepoeder met een paar behoorlijke lepels suiker en dat aangemengd met niets anders dan room, zuivere room. Hierbij een flink stuk roomgebak en wat eieren, dat was het ontbijt van de baron. Tijdens de eier- zoekperiode in het voorjaar hoorden de kievitseieren tot zijn menu. Hij had een vaste leve rancier in de persoon van de politieagent D. de Jong, afkom stig uit Eernewoude. Deze le verde iedere dag aan de baion een aantal kievitseieren en deze at met gemak een stuk of tien van deze eitjes achter elkaar op. Het was hem trouwens aan te zien, dat dit soort eten hem goed deed, want hij zag er gezet en welgedaan uit. Maar niet al leen uiterlijk, ook innerlijk deed het hem goed, want hij was be gaafd met een enorme spier kracht. Pracht figuur Het een met al was Reinoud baron van Nagell een pracht fi guur van een politie-inspecteur. Het was bij het personeel be kend, dat de baron en commis saris Wesser niet zo heel goed met elkaar overweg konden. Of dat de oorzaak er van is geweest dat hij niet zo heel lang in Leeuwarden is gebleven, weet ik niet, maar het zal zo omstreeks 1925 zijn geweest, dat de baron het Leeuwarder politiekorps ver liet. V. Men ZAL oenken U PERSOONLIJKE OAJ RELATIES ONDERHOUD] MET DE BESTE buitenlandse HUIZEN I Van oud5 Wigersma sinds 1855 DAMES- EN HERENMODE Naauw8 Tel.27984 Leeuwarden Heden overleed even plot seling als onverwacht, ons aller Kameraad, de Wei- Edel Gestrenge Heer A. J. VAN LING 2e Luitenant bij het 8e Regement Infanterie. Een noodlottig ongeval maakte een einde aan zijn jeugdig leven, zoo hoogst dierbaar aan zijne diep bedroefde Ouders en verdere Betrekkingen. Het Vaderland verliest in hem een veelbelovend Of ficier, zijne Ouders, en Broeders en Zusters een teeder beminden Zoon en Broeder, en wij een braaf en goed Kameraad, die steeds in ons aller herin nering zal blijven voort leven. Namens de Luitenants van het 8ste Regt. Inf. Clockener Brousson iste Luitenant Leeuwarden, 13 Mei 1863 Zaturdag j.l. had men alhier het verlies van een menschenleven te betreuren. Twee luitenants van het 8ste regement infante rie, die hunne bekwaamheid in het zwemmen wilde toonen, waren overeengekomen, geheel gekleed en zonder zich zelfs van hun wapen te ontdoen, de diepe gracht achter den Prinsentuin over te zwemmen. In den na middag omstreeks 5 uur vol voerden zij werkelijk dat plan. De een, de ie luitenant v. R., mogt er in slagen, den overkant te bereiken,- de ander, de 2e lui tenant v. Ling (22 jaar) zonk echter in de nabijheid daarvan eensklaps. Hoewel terstond eene menigte menschen tegenwoor dig waren, kwam de hulp te laat. Het duurde meer dan een half uur, eer men den ongeluk kige had weten te vinden; toen men hem ophaalde was hij ge lijk te.denken is, reeds een lijk. (1865) van de gemeente is onderge bracht was de agentenwacht met de ouderwetse hoge lessenaars en de hoge krukken voor het schrijven van de processen-ver baal. Een gedeelte van het wachtlo kaal was afgesloten met een ijzeren hek,- in deze afgesloten ruimte weiden de misdadigeis geplaatst in afwachting van het verdere onderzoek en opsluiting in de cel. Het z.g. zondaarsbank je ontbrak ook hier niet. Klein vertrek Een klein vertrekje, zowel van uit de agentenwacht als vanuit de gang te bereiken, was het do mein van de wachtmeester die als wachtcommandant fungeer de. Hier werden de diensten van het surveillerende personeel uit gemaakt door de wachtmeesters Oost, Rijpstra en van der Veen. Links in de gang, voor aan de straat, was het vertrek van de Inspecteur van Dienst en daar naast het bureau van gevonden voorwerpen waar de heer Em merik met zijn lange zwarte baard de scepter zwaaide. Gelijk vloers bevond zich achter de agentenwacht de z.g. passanten kamer, een hok met een brits, waarin de passanten of naclit- verblijvers werden onderge bracht. Dan waren er nog de drie cellen voor het onderbren gen van de misdadigers tn dronkaards, verblijven die zich kenmerkten door muffigheid, vocht en de zeer vele vlooien. Achter in de gang bevond zich de trap naar boven naar de ver trekken van de Commissaiis, de administratie, de recherche en het archief. Het was voor het korps een geweldige verbetering, toen in 1935 het nieuwe bureau aan de Nieuwestad - het patrici ërshuis van de familie van Ha- rinxma thoe Slooten - in ge bruik werd genomen. Om even terug te komen op de inspecteur baron van Nagell. Sterke verhalen Sterke verhalen hebben zo voor en na de ronde over hem ge daan. Persoonlijk weet ik hem mij nog te herinneren als een goed en prettig superieur. Het was in het begin van de twin tiger jaren - ik meen van in 1921 - dat baron van Nagell hier kwam. Zijn vader was burge meester van Wamsveld. Als in specteur van politie was de ba ron een pracht verschijning. Groot en breed, bijzonder knap van uiterlijk en steeds onberis pelijk gekleed. Het echte type van de edelman. Een tijdlang woonde hij - hij was vrijgezel - in de St. Jacobsstraat op kamers en later boven de boekhandel van van der Velde aan de Nieu westad. Goed bij kas Dat de baron goed bij kas zat, moge blijken uit het feit, dat hij niet alleen een dure auto, maar ook een huisknecht-chauf feur er op na hield. Het was een zekere heer Nieuwland, een broer van de heer Nieuwland, die als chauffeur van de burge meester dienst doet. Autorijden was wel de geliefkoosde bezig heid van de baron. Op zeker moment had hij maar liefst twee wagens ter beschikking, een T- Ford en een Buick. Later had hij een grote Stude- baker en een Amerikaanse race wagen. Een tweede liefhebberij

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 7