GROTE HEIBEL BIJ «DE KLEINE WINST» 3 'T KLEINE KRANTSJE In de Slotmakersstraat, niet ver van „De Put" was een klein uutdragerswinkeltsje gevestigd. Het üuthangbord vermeldde: „De Kleine Winst" en daaronder „M. de Vries, koopman". Moos was een kort, dik, stug kereltsje van goed vieftig. Sien oudste seun, Samuel, eveneens lid van de Direktie, was een brutale ste vige knaap, en niet bang om een robbertje te knokken. Pa, Moos, had een gruwelijke hekel an appelsap en aangesien de appel niet ver van de boom valt, was disse familie-trek oek dudelijk te onderkennen bij seuntsje Sam. Hun onderlinge ruzie's waren dan oek niet so- zeer gebaseerd op veskil van in zicht insake disse materie, dan wel dat ut hier betrof de rivali teit om ut hoogste gesag in „De Kleine Winst". Meer juust, ut gong vaak om de privé-opnamen van ieder der Directie-leden; die ze mekaar betwistten of mekaar niet gun den. Wanneer Sam, na sun pri- vé-duuk in de kas van de ven nootschap en op 't hoogste punt van die anti-appelsap-kuur, wag gelend en lallend ut winkeltsje binnenstappe wu, dan ston Moos al inne deur om Sam terug te douwen. En dit nam Sam nou weer niet. Volgde een verbeten strijd tus sen de twee generaasjes waarbij Moos dudelijk in de minderheid was. De skeldende en verwoed terugtrappende papa werd hard handig in de Slotmakersstraat gedeponeerd. Met als gevolg, dat ge-uniformeerde personen vlug moesten toesnellen om de vrede te herstellen of om de luud-skeldende en om sich heen slaande Sam een rustige nacht aan te bieden in een rustige cel op 't pliesje-buro op ut Hof plein. Och ja, in elke huushou- ding is welles wat. Wanneer er echter gevaar van buten hun beiden dreigde, wa ren papa en seun eensgezind en wudden de interne geskillen an de kant skoven. Ze stonnen dan pal teugenover de belagers van de firma. Su mut ut es een keer gebeurd weze dat, naar ik meen een deurwaarder, de inventaris opskrieve must wegens achter stallige betaling van belasting of andersins. Roerend eens waren vader en seun het, dat se „niks met hem te maken hadden". De ambte naar in funktie had gien tied zich vlug te retireren. Hij werd der, volgens de regels der kunst „uutdonderd". Mis vansels. Dit voelden Moos en Sam oek best en in alle haast wudden der planken spiekerd voor de ruten en de deur gebarricadeerd. Eventsj es later kwamen der een aantal plies j es, onder leiding van Commissaris Wesser seis en ut wudde gewoonweg een veld slag. Half Liwadden liep te hoop. Afijn, de deur wudde forseerd en de heren de Vries belandden vansels op ut buro. Ik meen, dat naar aanleiding van disse ge- skiedenis, Sam voor de „Rech terstoel" verskiene must. Ofskoon de verdediger wees op hun benarde omstandigheden (kleine winst op innerlijke moeilijkheden (de strijd om de hegemonie) en de onaangename en nadelige werking van voor noemde anti-appelsap-kuur op beide firmanten, kon hij toch niet voorkomme, dat Sam de nor indraaide. Uut een en ander suden je hast konkludere kanne, dat Moos en Sam nou niet bepaald de aan gewezen personen waren om de rust en vrede in de jodebuurt te bevorderen. Maar interessant waren ze wel, die twee Kb. WAT EEN LIWADDER JONKJE AL NIET METMAKE KON De naam Weerklank komt niet meer voor in het zich steeds uitbreidende register met de namen van straten en pleinen in Leeu warden - er is eigenlijk heel weinig meer, dat ons nu nog herinnert aan deze eens zo volkrijke buurt achter de Oostersingel en het Zuidvliet. Toen na de bevrijding de laatste huizen van de Weerklank werden gesloopt, verdween de naam uit de boeken. In de herinnering van velen, die er gewoond hebben, zal de naam Weerklank evenwel blijven voortleven, net als al die andere namen van de straatjes en stegen, die er deel van uitmaakten, zoals het Hoogpad, de Hulstbuurt, de Kapelsteeg, het Laagpad, de Seringe- buurt en de Weerklanksteeg. Dit is een foto uit de tijd, toen de slopers de Weerklank nog niet hadden aangetast - we zien hier de Kapelsteeg met een aantal bewoners, die best op de foto willen: „Mutte we oek even lache, of kan het so wel

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 3