CITAX Lief en leed in Leeuwarden 'T KLEINE KRANTSJE 4 STADSNIEUWS VAN VROEGER Lezers klommen in de pen 2 De Drie Gouden Kroonen Hoe hew ik ut nou met ut Kleine Krantsje Slaan ik na de fekansje ut Kleine Krantsje open om even naar de Stenen spre ken no. 18 te kieken, un adig artiekeltsje andes altied, hee 'k Hè dur altied och son nocht an. Mar ditkeer waar 't wat misbesteed. Ut mooie plaatsje fan de Drie Gouden Kroonen ston oppe kop, skande fan 't mooie plaatsje, hee. Nou kanne je fansels henegaan en houw de krant oppe kop, mar dat is de bedoeling niet so- seer, nou. En 't spiet mie suver, mar 't verhaaltsje dat dur onder ston waar oek niet heiendal so ut hoort. Mien fader het de fa briek in 1902 en niet in 1920 kocht fan Tsjalling de Wilde. De olieslagerij fan mien fader in Birdaard waar doe afbrand. Ut fabriek op Snakkerburen kwam toen Friesche Olieslagerij Hommema Eskes en Co. te hie- ten en niet Eskens met un n, so as jimme skrieve. Wat spietig dat menheer Tromp niet wat meer nocht an die prachtig mooie steen het. Mien fader en broer waren dur just so stomme wies met. Och heden, wat mut ut daar froeger prachtig weest hewwe in dat hoekje bij de Ee. Doet wij nog naast ut fabriek woonden, waar ut nog skitterend met die mooie stjelp anne andere kant fanne Ee met doedestieds nog un mooi molentsje dur naast. Wij hadden tuus un skilderij te hangen waar de oliemolen nog in folie glorie op ston en 't Fierhuus waar doe nog suver un klein kasteeltsje met swanen dur voor. Dat skilderij - dat fiene jim miskien oek nog wel leuk om te weten - waar naskilderd fan un heel groot skilderij, so groot as un muur en dat mut sitten hewwe in un seepsiederij, diet stonnen het dicht bij de Olde- hove. Ok mie niet fesin, hiette die siederij oek fan De Drie Gouden Kroonen, mar daar bin 'k niet heiendal seker fan. 'k Waar nommar un kien, doet ik ut mien fader fetellen hoorde. Die siederij en de molen had den, sot ut skient, froeger wèl met mekaar te maken. Wat op pe andere helte fanne muurskil- dering ston hek nooit weten. Ut het om mij fesels niet nodig dat dit fehaaltsje so in 't Krant sje komt, mar ik wu 't jimme toch fetelle. Meskien fiene jim me 't oek wel leuk om te we ten en nogerus te bruken. Ut alderbeste met ons Krantsje Velsen Sj. M. HOEKSTRA—HOMMEMA WELKOM JONGGEBORENEN 6 sept. PI ETER EDUARD SIERKSMA, Joh. de Wale- straat 2 |J. Sierksma-E. Post) 8 sept. LOUISE ALITA SCHAAFSMA, Archipelweg 134 (J. Schaafsma—S. Weiland) 11 sept. PIETER JACOB v. d. TOL en PETRONELLA JA- COBA v. d. TOL, Jan van Scorelstraat 23 c (S. v. d. SI De politie van vroeger Van bevriende zijde (de in het artikel genoemde heer Nieuw- land) ontving ik uw blad van 24 augustus en ik vond het bui tengewoon aardig om oude her inneringen te lezen over de po litie in Leeuwarden van veertig jaar terug. Twee dingen in het stukje moet ik echter recht zetten: ie be stond mijn ontbijt niet uit 10 kievitseieren en 2e was mijn verhouding met de heer Wesser uitstekend, misschien in het oog van collega's wel eens te goed. De heer Wesser heeft ver schillende malen gezegd, dat hij het jammer vond en dom van mij om weg te gaan, maar de reden van mijn vertrek was ie geen enkele kans op promotie in Leeuwarden daar mijn twee oudere collega's er niet aan dachten om weg te gaan en 2e bracht ik mijn vrije dagen bij familie in 't zuiden van het land door en was iedere keer zo'n 500 km van huis - in die tijd bezwaarlijk. De heer Wesser was een bui tengewoon mens, zowel als mens en als politieman met een Tol—T. Botma) 16 sept. SUZAN BOSCH, Van Heemstrastraat 11 (U. T. Bosch—S. Pasma) In Leeuwarden wonende ouders, die het op prijs stellen, dat hun jong geboren baby in deze ru briek wordt vermeld, kunnen een geboortekaartje sturen' naar de Redactie van 't Kleine Krant sje te Leeuwarden. Het vermel den van de namen brengt geen kosten met zich mee. groot meelevend gevoel, nam tegenover niemand een blad voor de mond en was onkreuk baar eerlijk. Ik mocht hem en zijn familie erg graag en wij hebben nog heel lang gecorrespondeerd en eikaars wederwaardigheden ver teld. Loenersloot R. BARON VAN NAGELL m/{ ftaqe.... 12! De Amelandstraat Wanneer ik me niet vergis was het voor de tweede keer dat ik in het Kleine Krantsje de naam Van Krugten las. De heer Lu- bach schreef in het laatste num mer over Van Krachten op de hoek van de Amelandsstraat bij de kazerne. In het schrijven van de naam maakte hij een kleine fout, want het is niet Van Kluchten met ch, doch met een g, dus Van Krugten. JUBILEA Veertig jaar getrouwd op 15 sept. Peter Johannes de Wit en Sytske Laskewitz, Magnoliastraat 8 OVERLEDEN 10 sept. Hendrik Bijlsma, 62 jaar, marktkoopman in groenten en fruit, Halbertsmastraat 14 15 sept. Klaas Jonkman, 55 jaar, chef afd. Melkontvangst Con- densfabrielt, Goudsbloemstraat 1 Nu meen ik me te herinneren dat geruime tijd geleden de heer Van Dam ook eens over hetzelf de kroegje schreef en dat bij die die gelegenheid er van uit ging dat Hendrik van Krugten ge trouwd was, doch dit was niet zo. Oom Hendrik woonde daar met zijn zuster en later heb ik ze dikwijls bezocht in de Grote Kerkstraat in het Sint Anthony Gasthuis. Oom Hendrik droeg steevast een zwart petje en in de gehele om geving stonden broer en zuster bekend als uitermate behulp zaam voor iedereen. De heer Louwrink schrijft over het duo Ensing. Dit duo woon de in de jaren dat ik ze kende op de Waeze. Ze traden veel op op bruiloften en partijen. In die jaren hadden we ook de heer Ype Schaaf die oorspronkelijk in kaas handelde, maar die ik la ter terugvond in het Oranje Bierhuis als exploitant. Reeds in die tijd was hij een voor vechter voor het behoud van het Frysk. Duo Carels zat oorspronkelijk in het Heer Ivostraatje en ver trok vandaar naar de Korfma- kerstraat. De slagzin voor zijn advertentie in de Leeuwarder Courant in die jaren was: wie zijn vrouw lief heeft neemt ze mee naar Duo Carels. Hij was naar ik veronderstel de eerste die met de Kerstdagen een grote kerstboom in zijn zaak plaatste. Begrijpelijkerwijs was lang niet iedere Leeuwarder daar mee in genomen. Op giro 98 10 62 liet ik heden f 2,90 overschrijven, hetwelk de heer Schoustra stellig deugd zal doen. De naam Schoustra wekt bij mij associaties op met voet bal uit het grijze verleden en wel U.D.I. Namen als Schoustra, Godhelp, Joustra, Hans Vrind en later v. d. Borg en Bokma, ze zitten nog vast in mijn geheu gen gegrift. De Bilt HERMAN VAN KRUGTEN TELEFOON 2 3 4 3 4 STANDPLAATS STATION Ook telefonisch te ontbieden voor stads- en bnitenritten 12 Versjes van vroeger Romme-domme-dom De Vismarkt om De Wuttelhaven del Gaat dat niet snel Met een volle vaart Naar de Slotmakerstraat De Put voorbij Met een koem vol brij Naar it Kroeme Jat Waar een mannetje zat Die uut de brijpot at En de lepel inne buuse stak Moeder Katrijn zat achter het gordijn Wat deed ze daar Ze kamde haar haar Ze waste haar handjes, haar mond en haar tandjes droogde ze af, zette ze in de rij knielde er bij, ze staat weer op zo'n grote pop van porselein, die is zo fijn in 't schootje, driemaal in 't ootje Leeuwarden H. KEESKAMP /vwx/wvwwwwt/vwt Van wat er in de bijzondere gevangenis gebeurt, lekt door gaans heel weinig naar buiten uit. De dikke muren en de gracht zijn een voldoende waar borg voor de isolatie van de ge detineerden. Maar gistermiddag kregen tal van stadgenoten een bijzondere kijk op een tragedie, die zich bezig was af te spelen binnen de muren van dit ernstige en sombere gebouw, 't Was onge veer drie uur. De loome atmos feer maakte de rustige Zondags wandeling voor velen tot een zichtbare inspanning. Plotseling was er een draven en vliegen naar een punt op de Zuider Grachtswal. Daar drom den de menschen bijeen en al len keken ze gespannen naar 't gevangenisgebouw. Daar op de derde etage op de hoek die naar de Grachtswal en het Stadszie kenhuis gekeerd is, was blijkbaar een gevangene, die zich niet langer aan het regiem, dat over hem heerschte, wilde onderwer pen. Hij sloeg met de pooten van een stoel de ruiten van zijn cel stuk en riep en schreeuwde eenige minuten lang dat men hem wilde vermoorden. 't Geval gaf bij degenen die op de Grachtswal tezamen drom den een heftige sensatie. Men meende gehoord te hebben, dat de recalcitrante gevangene Duitsch sprak, men had, zij men, hooren schieten, en 't een met het ander maakte, dat er van den een tot den ander werd geroepen, dat de Duitschers schoten. 't Gelukte blijkbaar ras den bewaarders om de gevangene te overmeesteren. Toen keerde de rast terug, ook buiten de dikke muren. (10-9-1939) UW Geef ze i/CStfT Schoenen Tuinen 35 Van het roemruchte elftal van de Leeuwarder voetbalclub U.D.I.waarover de heer Van Krugten schrijft, kunnen we deze foto nog laten zien: hier zien we de ploeg, kort voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog gefotografeerd. Achterste rij v.l.n.r. Henny Vin ken, fo Valkhof, Jo van der Borg, Sido van der Meulen, Gauke Joustra en supporter Bas Fris; middelste rij: Johan v. d. Noord, Siep Bokma en Jan Maasvoorste rij: Ruurd van der Noord, Simon (Sam) Schoustra en Jan de Vries.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 4