WIGLE KON HET BROOD DEUR DE KEES HEENSIEN Daar is de sigarenman vqür Renault DE GEVELSTENEN SPREKEN (21) WITTE POMP SO HET UT UR ES WEEST naar OSIER F Romkeslaan KOETSTRA MAAKT ALLES Gashaarden 5 'T KLEINE KRANTSJE O, trouwe wekker Raadhuisstraat 9 telefoon 24629-21868 Over de vroeger zo vermaarde herberg De Gouden Wagen, ofwel het Gouden Wagentsje aan de Nieuwestad, hebben we het in 't Kleine Krantsje al verschillende malen gehad en we konden de lezers al eens een foto laten zien, waarop deze herberg zich in z'n oude glorie aan ons vertoont. Niet zo duidelijk zichtbaar op die foto was de gevelsteen in de pui van de herberg en daarom doet het ons genoegen deze steen nog eens te kunnen af beelden, nagetekend nu door onze tekenaar, die voor onze krant al zo veel Leeuwarder gevelstenen met de tekenstift op het papier heeft vastgelegd. We zien een prachtige, door twee sterke paarden getrokken, reiswagen met een koetsier op de bok en een dame als passagier. De herberg Het Gouden Wagentsje stond aan de drukke kant van de Nieuwe stad op de plaats, waar nu de Hema is. Vlak voor de deur van het etablissement - op de Lange Pijp - stonden in vroeger jaren de diligences, die van hier de provincie introkken. Het Gouden Wagentsje was een van de populaire herbergen aan de Nieuwestad, waar de koetsiers de wachttijd kortten door het drinken van een warme kop koffie of een borrel tje, wat dan wel vaak „een koetsiertje" zal zijn geweest. Ja, so het u ris weest, dat der in een stadsje in Friesland een kleermaker woonde die 't een knechtje in sien dienst had, so men dan wel seit: foor spek en brood. Nou spek, dat weet ik niet, maar overigens ja, hij lag der in 'e kost en beurde dan zaterdags een paar stuvers foor moeke tuus. Die kleermaker-skroor wurde hij in die tied noemd, was een best mantsje. Fleurich en opgeruumd sat ie fon morgens tot avens op sien kleermakerstafel. Toch was 't gien vetpot bij hem, daar voor was er te feul concurren- sje. So was dat toen des tieds, de een slooide al meer as de ander. De mennig stuvers dy 't knechje der uut sleepte kwamen dan oek wel an 't gefoel. De frou, an de sunige kant, had har der dan oek danig teugen verset, maar baas Skroor, had in dit stuk syu sin deurdreven en liet hur fer- ders maar wat eamele. Nou, ut mut seid, achteraf was se der oek wel met op 't skik, want Wigle was een goed slag jonge, wu alles wel doen, oek as de frou ris een handlanger nodig had. En.... hij wist syn plak. Brutaal weze was er niet bij, dat was hem van huus uut goed bij brocht. Of Wigle met alles oek content was Och, dat geld was hem wel goed. Der moest moeke hur mar met redde, maar.de bik. dat kwam hem seis an 't gefoel. En dat had er meest wel es an. Mar om der so botweg aanmerkings op te maken, dat kwam niet in Wigle op. Toch son ie op middels om hier ferandering in te bringen. En so sat ie op een goeie dag an tafel al mar in syn ogen te wrieven. De baas moest dat wel sien. In 'e lach „Wat nou seun" seit ie „nou al sluug „Nee baas, nee, dat niet, maar.... ik sal wel ophouwe mutte". „Ophouwe Met eten?" „Nee baas, dat bedoel ik niet, maar met kleermaken". „Dou hier weg Mut dat so raar in eens „Ja baas, mien ogen wurde hard minder en an zo'n knecht hew we jou niks an". „Maar jonge, der hew ik die nooit eerder over hoord". „Toch is 't so. Ik kan de kees op mien brood al niet eens meer sien". Baas skiet in 'e lach. „O, sit ut so Dan teugen de frou: „Frou geef die jonge us gauw in stuk kees op sien brood". De frou In sneu gesicht fansels maar se is so goed niet of se mut met de boterham naar de keuken. Eefkes later komt se werom, met brood, met kees. De kleermaker lache: „Nou jong, hoe lykt ut, wurdt ut dy al weer wat helder? „Ja baas", seit Wigle, èn óf se binne nog nooit so helder weest. Ik kan nou ut brood dwars deur de kees heen sien Onmisbaar nuttig apperaat Bistouw, O trouwe wekker. Die ons behoedt voor ut te laat, As 't bed nog leit so lekker. Die ons so krekt beginnen meldt Der dagelijkse plichten. Op tied en vree afgesteld, Waar w'ons naar mutte richte. Doch menigmaal - 't is ongehoord - As ut op staan het weerklonken Wustouw uut dank bijkans vermoord In 't stadium slaapdronken Zelfs as un keerke - ons de skuld - Ut knopke is vergeten, Wudt ons te laat, met veul tumult Oek nog an dei verweten. Maar desondanks, blief stou - o hoon - Gedeukt, gekreukt, geschonden, As ondank is des werelds loon Des mensen zwak verkonden. S. I. V. I. Lekkage Aanleg en LEVERING van alle modellen en merken Er is een tijd geweest, dat men voor z'n sigaren niet per sé naar Ebbens of Bloemhof hoefde te gaan, maar ook terecht kon op het pleintje bij de Oude Waag, waar de heer Piet Veenstra (broer van de zojuist uit Leeuwarden naar het overzeese Ameland geëmigreerde heer Frans Veenstra) met een volbeladen handkar stond. Over belangstelling voor z'n bussiness had de heer Veenstra kennelijk niet te klagende maker van dit plaatje kreeg althans vlot een twintig belangstellende toeschouwers in de lens.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 5