I1/&06 cd> Uw Q>ut(d!*>Q*idwt ncidc LEEUWARDEN - Uniabuurt 4 AUTOBANDENCENTRUM Telefoon 20853, b.g.g. 28292 'T KLEINE KRANTSJE 10 C m C C IV U I IN V7 Telefoon 05100-25428 LEN REPARATIE - STALLING Is het interessant ons te verdiepen in de resultaten, die de Friese voetballers in vroeger jaren op de groene grasmat bevochten, interessant is het zeker ook om eens wat aandacht te schenken aan de sportjournalistiek uit de goeie ouwe tijd. Mag de voetbal-speelwijze in de loop der jaren veranderd zijn, een belangrijke evolutie heeft ook de sport journalistiek doorgemaakt en wie de in onze ogen uitgesproken zouteloze, dorre en clichérijke voetbal verslagen van toen nog eens leest, kan zich moei lijk voorstellen, dat de voetballiefhebbers daar eens even verrukt over zijn geweest als de tegenwoor dige voetbalenthousiasten over de moderne versla gen van nu. Wij willen, om onze lezers nog eens een idee te ge ven van die ouderwetse verslaggeverij, graag een deel van een verhaal overnemen uit het eens zo populaire „Groentje", het Sportblad van Friesland, en kozen daarvoor de spectaculaire strijd op Son- nenborgh tussen Leeuwarden en Frisia van 19 ok tober 1924, die door Leeuwarden gewonnen werd, toen nog niemand kon bevroeden, dat Frisia in dat zelfde seizoen noordelijk kampioen zou worden. Direct hierop krijgt Overmeer een schot van Schaafsma te ver werken en gooit den bal voor de voeten van Steenbergen, die via Kingma's been corner trapt. Wijtsma gaat thans als vierde halfback fungeeren en vanaf dit oogenblik wordt Frisia sterker en wordt nog menige aanval op de roodwitte veste ondernomen. De achterhoede der gastheeren met haar aanvoerder Delgrosso aan het hoofd, verdedigt echter kranig en geeft de Frisia-voor- hoede geen gelegenheid het Guttman erg lastig te maken. GARAGEBEDRIJF FIAT-DEALER S S 2 BkA CCD I KI Transvaalstraat 71 Leeuwarden VOOR VERKOOP ALLE MODEL- leteiuuu uuiuu—«sotfso U EN GOEDE SERVICE Leeuwarden—Frisia 1-0 Als afgetrapt is, zijn de eerste aanvallen voor Frisia. Van Put ten krijgt terstond tweemaal de kans een schot te lossen, doch de eerste maal schiet hij tegen van der Zee aan, terwijl hij de tweede maal op het beslissende moment komt te vallen, nadat Dalhuijsen het leder fraai met zijn hoofd heeft doorgegeven. De Leeuwarden-aanvallen heb ben nog niet veel te beteekenen, waardoor Frisia iets sterker is, maar de rood-witte backs blij ken terstond ingespeeld en laten zich niet verschalken. Nadat Schaafsma een Frisia- aanval keurig heeft onderbro ken, stormt de roodwitte voor hoede op Overmeer af, welke aanval op een hoekschop uit loopt. Uit deze corner ontstaat wederom een hoekschop op het blauwgele doel, doch deze levert evenals andere in deze wedstrijd genomen hoekschoppen, niets op. Steinvoorte op den eenen en van Oostrum op den anderen vleugel presteeren niet veel, waardoor het Frisia binnentrio op kort spel is aangewezen, waartegen de achterhoede der thuisclub echter goed bestand blijkt te zijn. Leeuwarden heeft zich intussen wat losgewerkt en gaat het spel meer gelijk op. De rood-witten krijgen wederom een hoekschop te nemen, terwijl aan den anderen kant van Oos trum uit een moeilijke positie juist overschiet. Dan is het woord aan de Leeuwarden voor hoede. Wijtsma lost een goed schot dat Overmeer weg slaat, maar juist voor de voeten van de aanstormende Leeuwarden- voorwaartsen, doch gelukkig voor hem maakt buitenspel een einde aan dit hachelijke mo ment. Toch blijkt het slechts uitstel, want als even hierna van Oos trum ongeoorloofd aanvalt krijgt de thuisclub een vrijen trap te nemen. Nijdam plaatst het leder keurig voor den doelmond en met een schitterenden kopbal laat Wijtsma Overmeer visschen. (i—o). Geweldig enthousiasme bij de Leeuwarden-supporters. De beide partijen zijn hierna van gelijke sterkte en om de beurten zijn de resp. voorhoedes in den aanval. Een laag schot van Steenbergen bezorgt Over meer niet veel moeite, terwijl hij dadelijk hierop uitloopend moet redden. Uit een Frisia-aan- val probeert Dalhuysen het van te verren afstand waardoor zijn schot naast gaat. Direct hierop maakt Anton zijn fout weer goed en haalt het leder schitte rend achterover. Guttman laat den bal vallen, doch gelukkig voor hem loopt niemand toe. De Frisia-achterhoede talmt dan even met wegwerken en er ont staat een scrimmage voor Over- meers heiligdom. Buitenspel brengt tenslotte opluchting. Even krijgen we nu goed com binatiespel van het binnentrio der Baanmenschen te aanschou wen en verwachten we den ge lijkmaker, maar Visser Jr. schiet naast. Nadat even gestopt is voor Delgrosso Sr. en Steenber gen, worden de roodwitten iets sterker. Bij een schot van Wijt sma wil de blauwgele doelman het eens te mooi doen en wordt hem het leder uit de handen geloopen, fortuinlijk juist langs den verkeerden kant van de paal. Tegen de rust nog een paar Frisia-aanvallen. Als Dalhuijsen schiet, verwerkt Guttman het leder onnodig tot corner, waar uit van Putten naast trapt. Di rect hierop werkt de voorhoede der gasten het leder achter Gutt man, doch zeer terecht wordt dit doelpunt door den arbiter wegens buitenspel geannuleerd. De rust komt met i—o. Na de thee pakken beide ploe gen dadelijk weer goed aan, Leeuwarden om de score, in dien mogelijk hooger op te voeren, Frisia om gelijk te ma ken. Al dadelijk plaatst de jon ge Visser het leder goed voor den doelmond, Dalhuijsen zet zijn hoofd er onder, maar de bal gaat naast. Een hoekschop op het roodwitte doel plaatst van Oostrum er achter. Uit een Leeuwarden-aanval mist Nijhuis en trapt bijna in eigen doel, maar vallende weet Overmeer het leder nog tot hoekschop te verwerken. Opvallend is dat de roodwitten vuriger op den bal zitten dan de blauwgelen, die zich hierdoor nog al eens een kans zien ontnomen. De aan vallen der Frisia-voorhoede wor den geleidelijk wel iets talrijker, doch haar voorhoede durft geen schot te wagen, waardoor Gutt man niets te doen krijgt. Alhoewel de roodwitten niet zooveel meer in den aanval zijn, blijven haar aanvallen toch ge vaarlijker en bezorgen de Frisia- achterhoede nog handen vol werk. Op een periode van Frisia-overwicht volgt een tijdje, waarin de roodwitten het meest in den aanval zijn en uit een fraaie combinatie-aanval komt Wijtsma alleen voor Overmeer te staan, maar hij faalt en schiet over. Het elftal van Leeuwarden, maar niet dat van 1924. Dit is een ploeg van precies tien jaar later, van 1934 dus. Herkent u ze nog, de vroegere sterren van rood wit 1 Op de foto boven is het moment van een huldiging vastgelegd: bloemen voor Tjellie Delgrosso en doelman Burema. Onder een groote spanning komt tenslotte het einde van dezen kamp. Na afloop heeft Delgrosso zeer veel felicitaties in ontvangst te nemen, voor het inderdaad goede spel dat de roodwitten dezen middag ver toonden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 10