IN MEM0RIAM BURGEMEESTER W. HARMSMA i if VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHE Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteitskantoor Vredeman de Vriesstraat 1 i mm lil I m:; i\ im m A Redactie, administratie en advertentieafdeling: Vredeman de Vriesstraat 1 a.d. Emmakade Telefoon 20302 Postgiro 98 10 62 Bankrelatie: Raiffeisenbank 'T KLEINE KRANTSJE Abonnementsprijs: f 2,90 per half jaar f 5,80 per jaar v. h. buitenland f 7,50 per jaar iOSSE NUMMERS 40 CENT DERDE JAARGANG - NUMMER 55 Verschijnt eenmaal in de veertien dagen 16 NOVEMBER 1966 Het was nog vroeg vrijdag morgen, toen een goede vriend 't Kleine Krantsje belde. „Ik heb wat verschrik kelijks gehoord, maar ik weet niet of het wel waar is - de burgemeester is dood. Ik kom net van de secretarie en iedereen is er overstuur". Een telefoontje naar 't stad huis bevestigde het schok kende bericht - „ja de bur gemeester is plotseling over leden; de afdeling Voorlich ting kan u verder inlichten, maar belt u dan over een minuut of twintig terug, want er zitten nog drie ge sprekken onder de knop". Burgemeester Harmsma dood. Het vergt enkele ogen blikken zo'n bericht te ver werken. Hadden we gister nog niet ergens een flits van hem gezien We wilden die twintig minu ten niet afwachten en reden zelf naar het stadhuis, waar juist het rood wit blauw half stok werd uitgehangen. De verslagenheid op de ge meentesecretarie bleek alge meen en indrukwekkend: de heer Harmsma had zich in de korte tijd van zijn burge meesterschap niet alleen buiten, maar zeker ook bin nen de muren van het stad huis een grote populariteit verworven. Wat zijn plotselinge en veel te vroege dood voor onze stad betekent, hoeft niet in veel woorden te worden ge zegd. Na zijn komst naar Leeuwarden is er in en rond het stadhuis zo'n frisse wind gaan waaien, dat veel goede verwachtingen van burge meester Harmsma's beleid ten aanzien van de toekomst niet te optimistisch leken - in één slag zijn deze ver wachtingen nu aan hun grond ontrukt. We zouden Leeuwarden langzamerhand een bekla genswaardige gemeente wil len noemen. De door de bur gerij toch hoog op prijs ge stelde charme en vlotheid, waarmee burgemeester f V HH Harmsma zich al zo snel veel sympathie verwierf, was zijn voorganger vreemd - de vu rige wens, dat Frieslands hoofdstad nu niet alleen een goede burgemeester, maar tegelijk een echte bur gervader zou krijgen, leek eindelijk in vervulling te gaan - eindelijk, ja, want wat eens een burgervader Patijn voor de stad is geweest (1911 -1918), dat was ook diens op volger Van Beyma niet (1918 -1943) en we zullen nu maar zwijgen over de figuur, die in de laatste oorlog aan het hoofd van deze gemeente stond. De onmiskenbare verdien sten van burgemeester Van der Meulen voor de gemeen te Leeuwarden liggen hecht verankerd aan tal van in drukwekkende nieuwbouw projecten, die de oude stad omsluiten, de verdiensten van burgemeester Harmsma voor Leeuwarden konden nog geen gestalte krijgen - daarvoor is z'n ambtsperiode veel te kort geweest, daar voor bleven de hem toege meten mogelijkheden te be grensd. In deze zeven maanden van zijn burgemeesterschap heeft de heer Harmsma slechts iets kunnen uitzaaien van wat hij later wilde oogsten en het is nu wel tragisch te moeten zeggen, dat hij zich daarbij kennelijk heeft over werkt, dat de geestdrift, waarmee hij de hem opge dragen eervolle taak wilde vervullen té groot moet zijn geweest, dat zijn toewijding z'n krachten moet hebben overtroffen. Nu alles voorbij is herinne ren zijn medewerkers op het stadhuis zich geschokt, dat ze hiervoor altijd al bang waren geweest, want wie had het rusteloze vliegen van heg naar steg, zoals burgemeester Harmsma dat placht te doen, eigenlijk wél straffeloos kunnen volhou den Willem Harmsma heeft meer voor zijn gemeente willen doen, dan wie dan ook kon eisen - hij moest wel in het harnas sterven. Een stad verloor een geliefde burge meester, een gelukkig gezin verloor een geliefde vader - het zijn vooral mevrouw Harmsma en haar kinderen, naar wie in deze dagen on ze gevoelens van deelneming uitgaan. In een groepje vertegenwoordi gers, vertoevend in een gezellig barretje, ergens in het westen van het land, viel de opmerking, dat een van- hen de volgende dag naar „het hoge noorden" moest - voor de eerste maal in z'n leven, want de stad Gronin gen kende hij alleen van de t.v. dank zij GVAV en wat hij van Leeuwarden wist was niet meer dan de faam van onze onvol prezen gevangenis. „Dan moet je bij Frigge logeren, in de Heerestraat" adviseerde een kenner van de Metropool en onze man knoopte dat niet al leen in z'n oren, maar schreef het bovendien op - in zijn zak agenda: Heerestraat - Frigge lo geren. Vroeg uit de veren (bar vroeg na zo'n avondje met vrienden in een bar stapte hij de volgende dag naar de trein, die hem na een vlotte, maar toch nog uren durende reis naar Groningen bracht. Daar deed hij zijn zaken en het was al vrij laat in de middag toen hij in Groningen op de trein naar Leeuwarden stapte voor het afwerken van de rest van zijn werkprogramma. Na een bepaald vermoeiende dag bracht hij de avonduren verkwikkend door in een aan tal vermaarde Leeuwarder café's en toen kwam dan eindelijk het moment om naar het hotel te gaan. Voor alle zekerheid pakte de vertegenwoordiger nog even z'n agenda, las Heerestraat - lo geren en vroeg enkele passan ten de weg. Via Wirdumerdijk, Peperstraat en Oude Ooster straat kwam hij in de Heere straat, vond er wel enkele café's, die hij op deze avond al eerder meende te hebben gezien, maar zocht tevergeefs naar een hotel Frigge waar het zo goed logeren zou zijn. De eerste vier, vijf aangeklamp te late Liwadders zeiden nog nooit van een hotel Frigge in Leeuwarden te hebben gehoord, maar de zesde was ook wel eens van huis geweest en openbaarde, dat dat in Groningen stond „Groningen vroeg de verte genwoordiger, bijzonder wan trouwend nu. „Groningen Hoe kan dat nou Hier staat toch duidelijk „Frigge - Heerestraat - logeren „Best mogelijk" ant woordde onze stadgenoot, maar er staat niet bij van Groningen Toen viel er een héél hard woord, niet passend bij een Heer in de Heerestraat

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 1