LIWADDERS, WAAR IS DIT? HUTTIN 6 Fotopuzzel veroorzaakte lawine van inzendingen 3 'T KLEINE KRANTSJE ^^ggft Zoveel succes hebben wij gehad met ons fotoraadsel van de vorige week, dat we ook deze week de abonnee's van 't Kleine Krantsje graag weer de vraag stellen: Liwadders, waar is dit Het is ditmaal geen foto, die wij afdrukken, maar een tekening, waarvan met de eerste oogopslag is te zien, dat de Bonifa- tiustoren er op staat. Maar daarmee zijn we er nog niet, want waar kan de tekenaar hebben gestaan, toen hij dit werkstukje maakte, waar stonden of staan die huisjes met die waslijntjes er voor Wie het weet moet niet verge ten het ons te zeggen, want we verwachten een veel en veel geringer aantal inzendingen dan de vorige keer en we willen de lezers meteen ook wel deze bekentenis doen: we weten het zelf ook niet ditmaal. Dus graag weer even een briefkaartje (of een brief zo u wil) naar de Redactie van 't Kleine Krantsje Vredeman de Vriesstraat 1, Leeuwarden. We hebben al eens vaker met vreugde geconstateerd, dat 't Kleine Krantsje nooit te klagen heeft gehad over een gebrek aan medeleven van de lezers. Waar we ook over schrijven, welk fotomateriaal we ook afdrukken, het kan nooit missen: er komen tal van reacties op. Daar zijn we eerlijk gezegd langzamerhand volkomen aan gewend geraakt, maar toch komen we nog wel eens verbaasd te staan, wanneer de stroom reacties na een bepaalde publicatie nog veel en veel groter dan normaal blijkt te zijn. Dat is ook het geval ge weest na het afdrukken in het vorige Kleine Krantsje van een foto, waarvan wij nu eens niet vertelden, waar hij was gemaakt, maar deze vraag aan de lezers wilden voorleggen: Liwadders, waar is dit In de vorm van een lawine van brieven en briefkaarten kregen we een antwoord op die vraag en het is ons eigenlijk een raad sel, waarom nu juist deze foto zo ontzettend veel lezers blijkt te hebben aangesproken - het leek wel of iedereen er wat van wou vertellen en zelfs ons na drukkelijk verzoek om uitslui tend schriftelijk te reageren werd door velen genegeerd - ook tal van abonnee's pakten de te lefoon om ons haarfijn te ver tellen, waar de fotograaf, nu twee en zeventig jaar geleden, heeft gestaan om dit hoekje van Leeuwarden voor het nageslacht de corsettière, mej. M. Hofstede, Sommige inzenders en inzend sters noemden een Freule Du Tour als een van de vroegere bewoonsters van het huis, maar ook dat was niet juist, want Jhr. C. de Tour van Bellickhave zo als hij officieel heette, woonde voor het begin van deze eeuw in het pand nummer 47, dus naast dat waarin de heer Spren- ger woonde. Een prijsje Hoewel het niet onze bedoeling was een prijsje uit te loven voor wie met een juiste oplossing van vast te leggen. Het merkwaardige is, dat de meeste inzenders wel wisten, dat de foto betrekking had op het pand nummer 51 aan de Oostergrachtswal maar dat velen zich vergisten, toen ze aan het verhaal raakten over de vroegere bewoners van dit huis. Zo kwam bijvoorbeeld de naam van de familie Sprenger op tal van briefkaarten voor, maar Hein- rich Gustav Wilhelm Sprenger heeft met zijn gezin nooit op nummer 5t gewoond; wel op nummer 45, van 1899 tot 1908 en ook op nummer 47: na 1908. Dit moeten we tenminste wel aannemen, omdat het zo in de gemeentelijke boeken staat maar het bijzonder grote aantal „Sprengerstemmers" heeft ons wel aan het twijfelen gebracht. Wit Gele Kruis In het gefotografeerde huis zit nu het Wit Gele Kruis, heel vroeger van 1896 tot 1904, woonde er de Duitse stucadoor Carel Wilhelm Funcke. Van 1904 tot 1909 heeft de papierhande laar Into Nauta Andreae er ge woond. Nauta Andreae was of ficier bij de Schutterij en ter gelegenheid van een Schutters- diner in 1904 is de bewuste foto van zijn woning gemaakt: het plaatje werd toen op het menu afgedrukt. Van 1910 tot 1920 heeft de be jaarde heer Meine Meinesz het pand bewoond en toen kwam de arts en Officier van Gezond heid fan Wittop Koning in het pand. Zijn opvolger als bewoner van het huis was de handels agent facobus Elias van Dijk, die er tot na de laatste oorlog heeft gewoond. Het adresboek van 1954 tenslotte geeft als bewoners aan de koopman Burmann en dit fotoraadsel kwam, willen we de vloedgolf van prettige reac ties niet helemaal onbeloond laten: er gaat een boekenbon van vijf gulden naar een geluk kige, die door het lot is aange wezen: de heer K. Westerbaan, Uiterdijksterweg 59 in Leeuwar den. Tenslotte graag een kleine bloemlezing uit de vele inzen dingen. De „poort" ging naar een hofke. Naam wil me niet te binnen schieten. De gang naar 't hofke was in tweeën gedeeld door een houten schutting. Mooi voor karrejantsje speulen indertijd (Chr. Doorenbos, Leeuwarden) Toen de radio in opkomst was vroegen wij als kleine jongens andere knapen of ze wel eens een radio wilden horen. Zeiden ze jawel dan namen wij ze mee naar dat poortje en moes ten ze op hun knieën gaan lig gen, met een oor tegen de schut ting aan. „Nou goed oplette zeiden we en even later trapte een van ons keihard tegen dat schutting an. Dat is nou radio zeiden we dan. (Telefonisch opgegeven) Het poortje gaf toegang tot 10 woningen. De huisjes rechts in het poortje zijn plm. 1947 aan gekocht door D. P. Statema, die ze aan zijn bedrijf heeft getrok ken. De woningen links zijn verdwenen, toen mevrouw De Grijs het pand aan de Grachts- wal verkocht aan het Wit Gele Kruis. De staldeuren links zijn er niet meer. Hier heeft de heer (Vervolg op pag. 8) GRAFMONUMENTEN SCHOORSTEENMANTELS PC MUCSCm SWWWOWWIM SINDS 1930 TELEFOON 30180 - 29278 - 27868 - 28286

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 3