DAVID CARELS (van duo Carels) REAGEERT OP OKZE OPROEP MET VAN ALLES KWAM IE TUUS BRIEF UIT NOORWEGEN 1 ENAULT Li OSIER vaders hewwe min- en pluspunten Een mooie uitvinding 5 'T KLEINE KRANTSJE VOOR NAAR Wat is er van het Duo Carels geworden Wie heeft foto's van dit cabaretgezelschapje Die vragen stelden we een paar weken geleden de lezers van 't Kleine Krantsje naar aan leiding van een kleine bijdrage over het eens zo befaamde Cabaret Grand Gala in de Korf- makersstraat. Al wat we daarna konden verwachten, zeker niet, dat de zoon van het ver maarde Duo, de ook toen in Leeuwarden al actieve pianist David Carels, zelf op onze vragen zou reageren. Hij schreef ons een brief vanuit het Victoriahotel in het Noorse Hamar waar ons Kleine Krantsje blijkbaar even vlot op de leestafel belandt als op die van de ho- telbedrijven dicht bij huis. David. Carels nu. Jazeker, hij is wat ouder geworden, maar wat wilt U eigenlijk i Er zijn vier en dertig jaren verstreken sinds hij voor het laatst op de toetsen sloeg in het befaamde cabaret Grand Gala in de Kormakersstraat SPANJAARDSLAAN 162 LEEUWARDEN-TELEF. 05100-20043 WAT EEN LIW ADDER JONKJE AL NIET METMAKE KON „Als zoon van het Duo kan ik natuurlijk wel vertellen wat er van hen geworden is" schrijft de heer Carels. „Beiden zijn in Zandvoort lang voor de tweede oorlog gestorven. Eerst moeder, op zestigjarige leeftijd in 1934, later vader op zes en zestigjari ge leeftijd na een operatie in 1936". Het echtpaar, dat hier zoveel lauweren heeft geoogst, was van Leeuwarden naar Zandvoort ver huisd; zoon David ging na het liquideren van de zaak in de Korfmakersstraat als pianist va ren bij de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd. Na negen jaar zwalken over de wereldzeeën kon hij in 1941 niet meer naar Holland terug en in Nederlands Indië heeft hij toen het eind van de oorlog willen afwachten. Hij moest er evenwel soldaat wor den en werd bij de komst van de Japanners prompt krijgsge vangen gemaakt. Uitgezet Na de oorlog bleef David Carels in Indonesië tot hij er eind T961 tengevolge van de politieke troebelen werd uitgezet. Hij ging terug naar z'n geboortestad Amsterdam, maar, aldus de heer Carels, „als je oud bent is het in Holland zeer moeilijk als pia nist werk te vinden" en hij prees zich dan ook gelukkig, dat een advertentie in de krant bin nen twee weken al uitkomst bracht: Surinamers zochten een pianist voor Noorwegen en nie mand anders dan David Carels bleek daarvoor de geknipte man te zijn. Naar de zin Vijf jaar speelt de heer Carels nu al in dat land en hij heeft het er voortreffelijk naar de zin. „Ik hoop dan ook", zo schrijft hij ons, „minstens tot mijn 100 ste jaar hier te mogen en Kun nen blijven werken. Wie weet Over foto's van zijn ouders bleek de heer Carels niet meer te beschikken. Door de oorlog en ook door die uitzetting uit Indonesië raakte hij telkens al les kwijt wat hij bezat. Maar een plaatje van hem was er wel Een gloednieuwe foto dan - van de Leeuwarder periode en de glorieuze tijd van het Grand Gala zijn er helemaal geen tast bare herinneringen meer; het enige wat bleef was de hermne- ring, een herinnering, die zoet zal zijn voor tal van Liwadder heren op leeftijd, die hun jeugd beleefden in die tijd, een zoete herinnering zeker ook voor de heer Carels zelf, die tussen de twintig en de dertig was, toen hij het Leeuwarder uitgaande publiek vergastte op z'n piano muziek. De telephoon is eigenlek de mooiste uitvinding dezer eeuw, wijl de zwakste mensch den sterkste de grootste grofheden en beleedigingen kan toevoegen, zonder daarvoor onmiddellijk een oorvijg te krijgen. Mien vader sal, even as de meeste vaders, wel su ongeveer de „doorsnee-vader" weest hew we. Ik bedoel dit: hij had sien min- en pluspunten. Een min punt was, dat ie nogal es driftig uut de slof skiete kon, om ons, soms gemotiveerd, soms onge motiveerd, behoorlik op ons falie te timmeren. Wanneer bv. één van ons ruzie had had, met een buurjonkje uut de straat en sien moeke bij ons anne deur kwam om hur beklag te doen over dit knok-partijke, dan wud- den wij bij voorbaat al en son- der nader onderzoek, schuldig bevonden en naar „de kleed kamer" verwezen; in dit geval direkt naar de solder stuurd voor straf. Of erger, in 't bijzijn van buur vrouw kregen we een pak ram mel. Tot groot genoegen van buurfrouw, die tevreden huis waarts keerde. Spietig dat ik ut segge mut, maar as arbiter het hij mie minder goed voldeen. 'n Tip voor a.s. huusvaders: laat je nooit deur buurfrouw of wie oek opjutte en.hannen af van je kroost. Wanneer je te- meensen pries stelle op een on verdeeld gunstige nagedachte nis. Oek pluspunten Maar, so as ik al sei, mien ouwe had oek sien pluspunten. Behal ve dat hij vlijtige, hardwerken de en sunige huusvader was, bezat hij de eigenschap, telkens met verrassingen tuus te kom men. Hij was nogal spontaan in het kopen van de meest uutéén- lopende dingen. Vandaag komt hij tuus met een waldhoorn, gramofoon of ander musiekin- strument. Morgen met een jon ge hon, al of niet asfalt-ras. Soms met een toom kiepen en een haan,- en oek es een keer, en tot grote ergernis van mien moeke, met een. schaap. „Och man, wat hewwe we daar nou weer", riep ze uut, „waar mutte we met dat beest hene". En de ouwe had plezier. Verder sien ik hem nog de ka mer bimi kommen met een or gel ts je onder sien arm. 'n Klein vierkant, zwart houten kistje, ongeveer van de grootte van een voege taartedoos. Om musiek te krijen musten je der een stevige vierkante kartonnen plaat, met gatsjes van verschillende lengte oplegge, opdrukke beter geseid en dan maar an 't krukje draaie. En vlug draaie. Schlagers En nog hoor ik de deuntsjes, de toenmalige „Schlagers" die der uutkwamen. Zoas: „Daisy, Dai sy", ,,'s Nachts na het bal", „Oh Isabella, je bent mijn ideaal" en nog meer. IVi'aar even spontaan met sien koop, was ie oek met sien verkoop. As ie er gens sien nocht af had, kwam der een kleine advertentie in het toendertieds verschienende „v. d. Velde krantsje" (Leeuwarder Nieuwsblad) van ongeveer de volgende inhoud: „Te koop, t2 pieken en een haan. Voor spot prijs. Te bevragen enz.". Dat de pieken inmiddels huil 5e ver jaardag achter de rug hadden, mocht gien naam hewwe. Maar dat „voor spotprijs", dat stee vast in iedere advertentie voor kwam, was leuk, vermakelijk. „Voor spotprijs". Daar zat iets suggestiefs in. Dat wou soveul segge as: „man, je make jezelf bespottelijk, deur het voor sun sacht prieske van de han te doen". Desalniettemin gong de verkoop vaak niet deur, omdat datselde spotprieske aardig anne hoge kant lag. Op een goeie dag had ie weer eens een spectaculaire aankoop verricht en tot grote skrik van mien moeke ston hij plotseling voor de deur met eenbok, met bokkewagen en verder toe behoren. „Och, och, wat hewwe we daar nou weer" riep moeke uut, ,,'t is oek altied wat met jou Een hoop kienders, buurvrouwen en andere belangstellenden der- om hene. Maar, de aanschaf van bok met bokkewagen bracht vansels konsekwenties met. Der moest met reden wudde. En aangezien ik de bijpassende leef- tied had, 4 a 5 jaar, was ik de uutverkorene en mocht ik het genoegen smake, de eerste his torische reis per bokkewagen met te maken. Stokstief Op zekere dag dus spande mien vader de bok voor de wagen, ik wudde er in plaatst en. „hupla- kee" daar reden we de straat uut. Op de niet erg vlakke stra ten en vooral op de keien (kienderhoofdjes) schudde, tril de en denderde het wagentsje, dat het een lieve lust was. En ik schudde, trilde en denderde, noodgedwongen, met. Nee, een erg komfortabel zitje en ritje was het nou krek niet. En daar kwam nog bij, dat de bok aller minst van goeie wille was. Nou es bleef hij stokstief staan, het volgende ogenblik vloog ie met een ruk vooruut. Ik achterover in 't wagentsje. Dan haalde ie plotseling uut naar links, on middellijk gevolgd deur een sprong naar rechts. Ik ston duu- zend angsten uut, hield mie krampachtig vast anne zijkan ten. ,,'k Wul der uut kreunde ik, maar de klacht gong verlo ren in het kletteren op de kei en. Zo rammelden en hotsten Verder lezen op pag. 4

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 5