ZILWO HUTTIN6 De gevelstenen spreken (24) Toch een foto van duo Carels Liwadders, waar is dit? 3 'T KLEINE KRANTSJE GERO BRILLEN PRISMA RONSON 0/d Kelders 28 - Tel. 23405 SPECIALE ST. NICOLAASAANBIEDING w.o. Friese schippertjes van 337,- voor 270,- Electr. schoorsteen w. klokjes van 50,- voor 39,75 Herenhorloges zeer modern met datum van 69,75 voor 55,- Dameshorloges, fantastisch mooi van 67,50 voor 55,- Op alle uurwerken volledige garantie Eigen reparatieinrichting, ook voor al uw sieraden. KWALITEIT - SERVICE - GARANTIE Vandaag in deze rubriek „Li wadders, waar is dit geen foto van een bepaald pand of een bepaalde straat in de stad, maar een afbeelding van wat zo op het eerste ge zicht een gevelversiering lijkt te zijn. Wie weet waar onze fotograaf deze mooie leeuwekop heeft gefotogra feerd, wie kan zeggen waar om die kop is aangebracht op de plaats, waar hij zit De man, die over deze afge beelde kop het meest te ver tellen heeft, stelde een prijs je beschikbaar voor wie de juiste antwoorden geeft; bij meer dan één goede inzen dingen beslist het lot. Dus vrienden speurders: waar in Leeuwarden en waarom Oplossingen - uitsluitend schriftelijk, wij herhalen: uit sluitend schriftelijk - naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1. En nu het fotoraadsel van de vorige week: het rijtje huisjes met die waslijntjes en de Boni- fatiustoren op de achtergrond. Waar stond de artiest, die deze sfeervolle tekening heeft ge maakt Laten we beginnen met te zeg gen, dat we dat zelf ook niet wisten en dat we, zoals we al verwachtten, veel minder ant woorden op deze vraag binnen kregen dan een paar weken ge leden, toen wij een paar panden afbeeldden van de Ooster- grachtswal. Niet gelijk Maar toch is een aantal lezers in de pen geklommen en wan neer hun lezingen gelijkluidend waren geweest zouden we nu zonder schroom de juiste plaats van de tekenaar hebben durven verklappen. Er bleek evenwel verschil van mening te zijn, al bepaalden de meeste inzenders hun gedachten op slechts twee punten in de stad, namelijk bij de Oostersingel en bij het Hoek- sterpad en we willen nu wel aannemen, dat de tekenaar zich indertijd op een van deze plaat sen heeft opgesteld om dit schilderachtige hoekje te ver eeuwigen. De heer P. Vellinga te Leeuwar- GRAFMONUMENTEN SCHOORSTEENMANTELS (X IRmCHi SXCNMOUWCK0 SINDS 1930 TELEFOON 30180 - 29278 - 27866 - 28286 den stuurde ons een uitvoerige toelichting en een situatieschets, waaruit bleek, dat de afgebeelde huizen aan de oostkant van het Cambuursterpad hebben gestaan, vlak bij de Oostersingel en de tekenaar moet dan gezeten heb ben in het stukje land achter de herberg van de weduwe Klopma, waar nu de gashouders staan. Zelfde plaats Zijn mening wordt gedeeld door o.a. de heren J. Hoekstra te Raard en Y. Balcker te Amster dam, die de tekenaar op precies dezelfde plaats situeerden. Andere inzenders, o.a. mevrouw M. Balcker—Vlokstra te Amster dam, f. van der Linden te Bar- neveld, C. Balk te Nijmegen, M. Kaastra te Amsterdam en F. J. Demorée te Groningen, dach ten aan de omgeving van het Hoeksterpad en het Hoekster- achterom. Ook de heer Van der Linden maakte een duidelijke situatietekening met als plaats van de tekenaar een kruisje bij het nu verdwenen buurtje ach ter het Hoekster Achterom. De bejaarde rijwielhersteller de heer Faas Faber, die altijd aan het Hoeksterpad heeft gewoond en die wij naar aanleiding van deze laatste reacties de tekening toonden, kon er evenwel geen bekend punt in zien: hij meen de dat de tekening niet op deze plaats kon zijn gemaakt. Tenslotte was er nog een inzen ding van de heer J. L. Schoffel- meer uit Wesel in Duitsland: hij zag in zijn gedachten de teke naar op de Wissesdwinger staan: de huisjes moeten dan aan de Opgang gelegen hebben. Dit laatste lijkt ons minder waar schijnlijk, gelet op de kleine Een van de mooiste gevelstenen in de stad, dat is de steen „In de Stookery - 1737", die we kunnen vinden aan de oever van de Dokkumer Ee in een huis te Snakkerburen. De steen heeft tot 1949 in een hoge topgevel gezeten van een oud huis dat toen is afgebroken. Er kwam een nieuw pand voor in de plaats en dank zij de goede zorgen van de bewoner, de heer H. Alves, kreeg de steen, door de eigenaar zelf prachtig ge restaureerd, ook in het nieuwe huis een plaats. Het i3 nu een zeldzaam pronkstukje, dat helaas echter bij de rode steen van de nieuwe gevel minder goed past. torenspitsen naast de grote to ren. Al met al zijn we er nog niet helemaal uit, al vermoeden we toch wel, dat de afgebeelde huis jes aan het Cambuursterpad bij de Oostersingel hebben gestaan. De heer Haarsma te Leeuwarden van wie wij de tekening in bruikleen kregen en wiens nu overleden oom de schets in vroeger jaren heeft gemaakt, meende zich ook vaag te herin neren, dat de tekenaar indertijd over de Oostersingel gesproken heeft. Zou er nog eens iemand met een echte foto als bewijs stuk komen opdagen Er zijn geen tastbare herinneringen meer aan de glorieuze tijd van het cabaret Grand Gala in de Korfmakersstraat schreven wij de vorige keer naar aanleiding van de mededeling van de heer David Carels in Noorwegen, dat hij zelf al zijn bezittingen in de oorlog was kwijt geraakt en daarmee ook al het fotomateriaal van zjjn ouders, het vroeger in Leeuwarden zo bekende en succesvolle Duo Carels. Maar laat er nu uitgerekend op dit moment en heel toevallig toch een foto van het befaamde Grand Gala te voorschijn komen Rommelend in een doos met oude platen kwam mevrouw Regnery van Hotel De Kroon deze foto tegen: we zien de heer en mevrouw Carels op de voorste rij; de heer Carels is de man met snor en enorme zwarte kuif. De indrukwekkende figuur rechts, ook met martiale snor, is de ober Cohen, de vader van de later bekende Max Cohen van het Gelukskantoor. De heer Cohen is ook ober geweest in de zaak van de (oude) heer Regnery in de Doelesteeg; het is waar schijnlijk dat de foto langs deze weg in de fotoverzameling van de familie Regnery is be land. Wie de andere vrolijke dames en heren zijn weten we niet. Zijn er lezers, die het charmante gezelschap herkennen De foto moet omstreeks 1916 zijn gemaakt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 3