CITAX AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Vlampiep liep achter de verkeerde aan AAN DE DOOD ONTSNAPT 'T KLEINE KRANTSJE 4 STADSNIEUWS VAN VROEGER Lezers klommen in de pen Genierkerij Het streekje huisjes van de te kening uit het vorige KI. Kr. liep tot aan de Bleeklaan en dan was het verder allemaal land. Waar nu kapper Feddema zijn zaak heeft (op de hoek van de Kalverdwarsstr.) stond een dub bele woning, waarvan de laatste bewoond werd door de familie Van Esveld. De heer Van Esveld was korenmeter bij de Fa. De Vries aan het Hoeksterend: het pakhuis Rusland. Tot de hoek, waar nu de Ruyterweg begint, lag de „genierkerij" van Dames, die ook bijenkorven had en dus imker was. Op dit land staan nu de huizen van Beter Wonen: de Barent Fockesstraat enz. Leeuwarden P. VELLINGA De Lijnbaan Het verwondert me, dat er nog Waren er in het begin van onze eeuw bekende stadsfiguren, als Jan Duum en Baje Flut, ook een latere generatie kon mee praten over bekende stadstypen als „Ouwe Tietsje" en de „Vlam- piep". De „Vlampiep" was wel één van de meest bekende. Je kon hem iedere dag aantreffen voor de uitgang van het Station N.S. Hij stond daar dan in die stereotype houding van schokschouderend en handenwrijvend om zich heen speurend en blikkend. Je kreeg sterk de indruk dat hij verlangend stond uit te zien naar arbeid en bereid was, 't eerste 't beste karwei, hoe zwaar ook, direct op te knappen. Boze tongen echter, beweerden: „Ja, ho maar, schijn en wezen". Maar zij, die de Vlampiep van meer nabij kenden, weten, dat hij een vriendelijk, beleefd en correct iemand was, met een uitgesproken optimistische visie op het leven. Meer bekend is, dat hij zich jegens vreemdelin gen die onze stad bezochten, verdienstelijk maakte met weg wijzen en pakjesdragen. Het laatste nogal met tact en over leg trouwens. Wanneer iemand b.v. naar de „Harmonie" moest en je nam de kortste weg over de Prins Hendriksbrug, dan zou dit opleveren, nou, pak weg, twee kwartjes. Ging je echter via de Beursbrug, Zaailand, Rui- terskwartier, nogal een eind, och dan kon je ook al niet minder geven dan een gulden, wou je nooit (bij mijn weten) eens iets is opgehaald van de vroegere Lijnbaan welke nog in 1907 of 1908 in bedrijf was aan de noordkant van het Oldehoofster- kerkhof. Toen ik op de lagere school was, in de zuidoosthoek van het plein, heb ik daar vaak naar staan kijken. Rinsumageest J. HOEKSTRA Verhalen en foto's van de Lijnbaan hebben al in vorige Kleine Krantsjes gestaan. Maar we zijn er nog lang niet over uitgepraat en ko men t.z.t. nog wel eens op dit onderwerp terug. Red. 't KI. Kr. ■SI David Carels Wat een leuke reactie van Da vid Carels en wat aardig hem na zoveel jaren nog eens terug „heer" blijven. Het kon natuur lijk ook gebeuren, dat zo'n vreemdeling, na bewezen dien sten, hem naar zijn inzicht, on derbetaalde. Hij keek dan van het kwartje naar meneer, van meneer naar 't kwartje en kon dan zo zacht verwijzend, zo va derlijk vermanend zeggen: „der kan toch seker nog wel een guldentsje bij, niet Nou, ik geef het je te doen. Wordt dan maar eens boos op zo'n vent. Anecdotes Van zulke typen zijn meestal veel anecdotes in omloop. Eén er van wil ik de lezers van 't Kleine Krantsje toch niet ont houden; onder dit voorbehoud, jok ik, dan jok ik in commissie. Bij aankomst van een „Holland se trein" maakte een handels reiziger met twee zware koffers gebruik van de diensten van de Vlampiep. De meneer liep voor uit, Vlampiep, wetende hoe 't hoort, op drie pas rechts achter, hem volgend. Voor een winkel op de Nieuwestad verzocht de handelsreiziger, die gekleed was in zwarte jas en zwarte hoed, de Vlampiep even te wachten. Hij wilde zien of het zijn klant pas te, hem de monster-collecties te tonen. Eén, twee minuten later stapte de meneer met zwarte jas en zwarte hoed de winkel uit en vervolgde z'n weg. De Vlampiep nam de beide zware koffers op en volgde trouw. Rechts achter, drie pas afstand. De meneer liep de Nieuwestad af, het Naauw door, de Kelders over naar achteraan op de Voor streek. Toen ontdekte hij een kennis, hield deze staande en begon een praatje. Maar toen de Vlampiep z'n lastgever wat nauwkeuriger bekeek, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat hij weliswaar een meneer met zwarte jas en zwarte hoed had gevolgd, maar niet dè me neer met zwarte jas en zwarte hoed. Ja, zoiets kan gebeuren, wanneer ze geen rugnummers dragen. De handelsreiziger, die inmid dels op de Nieuwestad op de stoep was verschenen om z'n dienaar met de twee koffers naar binnen te wenken, zag echter geen Vlampiep. In geen velden of wegen te bekennen. Dus snelde hij naar 't politiebureau en onmiddellijk trokken een paar rijwielagenten er op uit om de vuige dief in de kraag te vatten voor en aleer hij met zijn te zien, al is het dan maar op een foto Groningen F. J. DEMOREE Fotoraadsel Ook ondergetekende zou met met honderd procent zekerheid kunnen zeggen waar de teke naar van het fotoraadsel van de vorige keer gestaan heeft. Hij doet er evenwel een gooi naar. Zijn moeder, die al in 1940 over leed, heeft hem eens verteld, dat ze nog vrouwen had zien buit over de grenzen zou kun nen vluchten. De speurtocht duurde niet lang. Al op de Kel ders ontdekte één hunner de mopperende en knetterende Vlampiep op zijn terugtocht naar de Nieuwestad. Gisteravond omstreeks zeven uur waren de afsluitbomen van de overweg bij de halte Leeu warden van de Noord Friesche Lokaal spoorweg maatschappij gesloten omdat een trein uit Stiens in aantocht was. De over weg is goed verlicht, terwijl bo vendien de boomen van roode reflectors zijn voorzien. Uit de richting Marssum kwam een auto aangereden, welker be stuurder niet bemerkte dat deze overweg gesloten was. De auto moet wel een behoorlijke gang hebben gehad, want op een ge geven oogenblik werd een der boomen weggevaagd. De vaart van den wagen was nu gestuit. Wel vernielde hij nog den an deren afsluitboom. Doch de auto bleef met het achterge deelte op de rails staan. Op dat oogenblik naderde de staan op een boenstap langs de gracht van de Nieuweburen. Dat zal dan vermoedelijk in de buurt van het Schoenmakersperk zijn geweest. De oude huizen van de Nieuweburen lijken wel iets op die van de tekening. Murmerwoude J. WAGENAAR Het water van de Nieuwe buren is nu precies honderd jaar geleden gedempt. Uw moeder kan in haar jeugd dus inderdaad deze gracht hebben gekend. Overigens kunnen wij op de tekening geen gracht ontdekken. Ver der is de tekening voor zo ver wij weten een goeie vijf tig jaar geleden gemaakt. Red. 't KI. Kr. Hoeksterkerkhof Lettende op de tekening „Liwad- Of de Vlampiep z'n - overigens eerlijk verdiend - draagloon ook heeft ontvangen, vermeldt de geschiedenis niet. En dus even min of er in dat speciale geval „toch zeker wel een guldentsje bij kon". trein den overweg. Twee inzit tenden sprongen uit de auto, terwijl een derde pas na sterke aanmaning van den overweg wachter Anema, op het laatste moment de auto verliet. Een ondeelbaar oogenblik later greep de locomotief de auto en sleur de haar eenige meters mede tot bij het perron. De wagen was totaal vernield; we zouden niet weten welk onderdeel nog heel was. Nadat deze vormloze massa van de lijn was geschoven, kon de trein de reis vervolgen. De inzit- TELEFOON 2 3 4 3 4 STANDPLAATS STATION Ook telefonisch te ontbieden voor stads- en buitenritten ders waar is dit weet ik niet met aan 100 grenzende ze kerheid waar de tekenaar moet hebben gestaan of gezeten, zo als wel vaker voorkomt. U weet waarschijnlijk wel waar Saakje Procé heeft gewoond. Dat was in het straatje dat leidde naar het Hoeksterkerkhof. Wij gaan nu dat straatje in vanaf de Nieuwekade. Ongeveer veertig meter in dat straatje opgelopen komt men bij een poortje of steegje aan de linkerkant. De tekenaar is dat poortje ingegaan en heeft gestaan of gezeten aan het eind van dat poortje met zijn gezicht naar de toren en de huisjes. Ik zeg aan de rechterkant omdat er ook zo'n rij huisjes aan de rechterzijde als op de tekening aan de rechterkant is geweest. Enkele namen van ex bewoners van dit vierkant: Harm van Zwol, Sietze Smid, De Vries, Postma. Leeuwarden M. NIJDAM Dus toch bij het Hoekster- achterom i Zie ook ons com mentaar op pagina 3. Red. 't KI. Kr. tenden waren er goed afgeko men. De bestuurder, de 54 jari ge J. Schuilinga, lid der provin ciale staten van Friesland en houthandelaar te Surhuisterveen had eenige schrammen opgeloo- pen. Nadat de vrouw van den overwegwachter de wonden had afgewasschen, is het drietal stadwaarts gegaan. De bestuurder had aan den overwegwachter verklaard dat hij niet tijdig had kunnen rem men tengevolge van den glad heid van den weg. Deskundigen trokken later deze verklaring in twijfel, daar men heus wel op 100 meter kan waarnemen, dat deze overweg gesloten is. De politie heeft, nadat dit ongeval ter harer kennis was gebracht, een onderzoek ingesteld. (1927]

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 4