JENTSJE TIT DOOR FOPPE EN WILLEM BESTOLEN VETTE BUIT (F 150,-) VERSTOPT IN'T JODELAND GASverwarming F.van der Heide OUD RECHERCHEUR «I. GLASTRA HERINNERT ZICH: Wat staat er in de sterren voor U geschreven Wagenaar 5 'T KLEINE KRANTSJE gasconvectors Zonweringen In een vorig Kleine Krantsje heb ik genoten van de beschrijving over onze vroegere stadstypen. Als oud rechercheur zie ik ze nog voor mij, alhoewel wij als politiemensen van de meesten eigenlijk zeer zelden „last" had den. Bij het lezen van het ver haal over Jentsje Tit en zijn halve stuivers schoot mij een soortgelijk geval te binnen, dat ik van nabij meemaakte. Laat ik beginnen te zeggen dat die verhalen over Jentsje Tit aardig goed zijn weergegeven. Dat aan hem in de twintiger jaren bij een jubileum van onze veemarkt, een medaille werd uitgereikt omdat hij een halve eeuw als veedrijver op de vee markt had gewerkt, heb ik echter niet gelezen. SLANKE WILLEM Ik zie hem nog lopen met deze onderscheiding op zijn jas. Hij sprak iedereen aan, bekend of onbekend, en toonde dan vol trots zijn erepenning. Geloof maar gerust dat dit alles een hoogtepunt in het vrij sobere leven van deze oude man is ge weest. Het was in het begin van de dertiger jaren dat oude Jentsje, die door zijn -mede-logementgas- ten „de Buffel" werd genoemd, bij mij aan het politiebureau aan het Hofplein kwam en aangifte deed van diefstal van een bedrag van f 150,-, bestaande uit gul dens en rijksdaalders. Dit geld bewaarde hij in een trommeltje dat hij onder zijn bed had staan in z'n logement. Trommel leeg Die morgen ontdekte hij dat de trommel leeg en het hangslot verbroken was. De avond ervoor was het geld er nog in, volgens hem. Hij had immers de ge woonte eike avond z'n geld te tellen, wel wat op een geheim zinnige manier, maar de andere logementgasten wisten drom mels goed wat hij daar dan zo stiekum deed. Ik begreep dan ook wel dat deze diefstal door één van de mede gasten moest zijn gepleegd. Bij onderzoek bleek dat Willem en Foppe, z'n medebewoners van het logement, die morgen nogal wat geheimzinnig hadden ge daan en even later samen wa ren vertrokken, althans, dat was de lezing van Aaltje, de loge menthoudster. Die morgen had mijn zoeken naar Willem en Foppe geen suc ces. Tot mijn niet geringe ver wondering stapte Willem 's mid dags het politiebureau binnen en vroeg of Foppe soms aan het bureau was. Toen ik hem te woord stond zei hij„Foppe het mie bestolen, wel van een dik ke honderd gulden". „Maar Wil lem, hoe komme jou an soveul geld Concreet was het: „Ja, verdiend met handel, hè". Dronken Het leek mij het beste die aan gifte van Willem voorlopig maar niet op te nemen en Willem zelf maar in de wachtkamer te laten, onder toezicht wel te verstaanHet toeval wou dat maar een paar minuten la ter één van de agenten Foppe aan het bureau bracht terzake dronkenschap. Bij fouillering bleek, dat Foppe veel guldens en rijksdaalders in zijn zakken had en dat geld had blijkbaar in de modder gezeten, want de klei kleefde er nog aan. Toen ik het aan Willem liet zien en hem vertelde dat Foppe dit geld in zijn zakken had, stoof hij op: „Wel verdikke, wat een verrekkeling, hij het ut er uuthaald Tenslotte gaf Willem toe dat Oud-rechercheur J. GLASTRA Foppe en hij het geld uit de trommel van de „Buffel" had den gepikt. Ze waren toen sa men naar Camstraburen gegaan om er een fles jenever te kopen. In 't Jodeland werd de fles aan gesproken en de inhoud was al gauw verdwenen. Toen had Wil lem voorgesteld het overige geld in de grond bij een sloot te be graven, want: „Als de Buffel straks sien geld mist en naar het bureau gaat, hale de recher cheurs mij natuurlijk op, want ik hew het altied deen aldus Willem. Ze spraken af dat ze er elke dag samen wat weg zouden halen. VISSEN 19 febr.—20 maart Het is een drukke, maar gezelli ge decembermaand die u te wachten staat. Plotseling staat u voor veranderingen of verras singen. Vandaar dat u geen vas te afspraken kunt maken, want door onverwachte wendingen kunt u die niet nakomen. U kunt gasten uit uw familiekring verwachten. RAM 21 maart—21 april Hoewel er veel ups en downs te verwachten zijn, is er een opgaande lijn. Wie in zaken zit en op een of andere wijze handel drijft kan op goede kan sen rekenen. U ontvangt liefde en toegenegenheid. De ergernis van de laatste weken is voorbij. STIER 22 april—21 mei De decembermaand verloopt rustig. U moet wel op uw ge zondheid letten. Matig uw dieet en voorkom spanningen. Er is kans op verlies of u kunt iets niet terugvinden dat u achteloos ergens heeft opgeborgen. In ver band met die verstrooidheid raden we u aan meer te noteren. TWEELING 22 mei—23 juni Wie eind mei jarig is kan zich wat gedrukt voelen, u ergert zich en is geneigd om overhaast te handelen. Het is een periode waarin zich veel goeie momen ten voordoen en belangrijke kansen liggen. U moet deze be nutten nadat u hierover met een goede relatie hebt overlegd. KREEFT 22 juni—22 juli U voelt zich in uw werkkring In de stad terug zei Foppe dat hij nog even naar Heerenveen wou - hij verdween dan ook uit Willems gezichtsveld. Een paar uren later kon Willem de ver leiding niet weerstaan en hij dacht: „wat kan mij Foppe skele, ik haal 't geld der uut". Maar. toen hij bij 't kuiltje in 't Jodeland kwam was het geld verdwenen. Dat moest Foppe dan toch hebben gedaan Vuile streek Nog hoor ik Willem zeggen: „Zeg nou zelf eens, dat was toch een vuile streek van Foppe, waar of niet Nadat Foppe z'n roes had uit geslapen, gaf deze het relaas van Willem tenslotte toe. Hij had wel tegen Willem gezegd dat hij naar Heerenveen wou gaan, maar zijn bedoeling was, buiten Willem om, het geld er weg te halen, hetgeen hij dan ook prompt had gedaan: „Want och, ik dacht, wat kan mij Willem skele Geld terug Oude Jentsje kreeg z'n geld te rug op een paar gulden na. Toen deze zaak later voor de recht bank kwam zei de president: „Zo ben jij daar ook weer eens Willem, weet je eigenlijk wel hoe vaak je hier al bent veroor deeld „Nou nee mijnheer, dat weet ik niet precies vanzelf". „Moet je eens horen", aldus de president: „Dit wordt je 38ste veroordeling „Nou ja ,dat sal (Vervolg op pag. 8) niet op uw gemak. Een eventu ele verbetering moet u echter goed overwegen; wanneer u een kans op verandering wordt geboden. Het is niet nodig om pessimistisch te zijn. Er zijn af gedane zaken waarop u nu eigenlijk niet meer moet terug komen. Straal liefde uit en u zult genegenheid en vertrouwen ontvangen. LEEUW 23 juli—23 aug. De decembermaand is vooral omstreeks de 15e voor u be langrijk. Dan ontmoet u goede vrienden of familierelaties die u goed nieuws komen vertellen. Wellicht gaat u naar een trou werij of een feestje. De dagen rond kerst en nieuwjaar zijn druk maar gezellig. Veranderin gen in huis of aanschaf van iets nieuws is heel goed mogelijk. MAAGD 23 aug.—22 sept. In december doet u veel kleine] prettige ervaringen op. U is wat opvliegend en gauw aangebrand. Beheers u een beetje en voor kom conflikten. Het is nodig om open te staan voor goede raad. Stel niet uit om een dok ter te raadplegen over de kleine lichamelijke storing. Zoek ge zelligheid en ga er eens uit. WEEGSCHAAL 23 sept.—22 okt. Vooral omstreeks de roe decem ber is er een reden om tevreden te zijn. De liefdesverhouding is wat onzeker en geeft reden tot innerlijke spanning. U doet deze maand veel nieuwe indrukken op. Voor kunstenaars onder u kan een tentoonstelling succes opleveren. Het is belangrijk om „Etnagas" capaciteil 8.000 kcal./u. Bagijnestr.42 Tel. 25414 Leeuwarden van stellen alles in de schaduw. Vanaf heden winterprijzen W. de Geeststraat 47-49 LEEUWARDEN Telefoon 26095 - 27165 Vraagt vrijblijvend offerte een andere omgeving te bezoe ken. SCHORPIOEN 24 okt.—23 nov. Een drukke maand waarin uw aandacht zich op uw werk, hob by of realisatie van een plan concentreert. Laat u niet aflei den door bijkomstigheden en laat anderen u helpen. Er is veel medewerking. Geef te ken nen dat u deze op prijs stelt en toon er uw dank voor. Enkelen onder u zullen contakt leggen met relaties in het buitenland. SCHUTTER 23 nov.—21 dec. Meer dan ooit zult u begrijpen wat vriendschap kan betekenen. Er komen veel mensen bij u op bezoek. Anderzijds moet uzelf ook veel bezoeken afleggen of vergaderingen bezoeken. Veel is dat u per telefoon of brief moet afdoen. Voorkom dat u in tijd nood raakt. STEENBOK 22 dec.—20 jan. Het is een maand waarin u al lerlei moeilijkheden moet voor komen. Door overhaast hande len en ondoordacht te zijn kunt u zich veel vervelende situaties scheppen. Daarom is rustig luis teren en het tonen van belang stelling voortdurend nodig. Maak veel notities want juist de details zijn uiterst belangrijk. Het is een goede tijd voor stu die. Spaar uw kritiek. WATERMAN 21 jan.—18 febr. Tracht uw optimisme te bewa ren. Dit komt u ten goede in zaken en handel. U dient steeds oplettend te zijn en uw ogen de kost te geven. Het komt tot veel gesprekken en u kunt an deren goede diensten bewijzen. Artisten onder u doen goed in spiratie op. Neem echter vol doende rust en ga vooral niet te laat naar bed. (Copyright ,,'t Kleine Krantsje")

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 5