CONDENSFABRIEK SCHENKT BLIJVEND MONUMENT Auke Hettema: schepper van het Elfstedenbeeld Een levend monument 'T KLEINE KRANTSJE ELFSTEDENHISTORIE LIGT IN 'T DUISTER In 1963 heeft de Coöperatieve Condensfabriek Friesland haar vijftig jarig jubile um gevierd. De Condens liet dit gouden jubileum niet ongemerkt voorbijgaan: er werden tal van activiteiten ontplooid om het feit van de oprichting stijlvol te herdenken. Door velen bijzonder toegejuicht werd het besluit van de directie aan de gemeente Leeuwarden, hoofdstad van Friesland, een monument aan te bieden, het beeld van een Elfstedenrijder, dat een symbool kan worden van de strijd van de mens met en tegen de natuur in Friesland, van doorzettingsvermo gen in een sportevenement zonder weerga, dat leeft in het Friese volk en dat een grote nationale en welhaast internationale vermaardheid heeft gekregen. Drie jaren zijn er sindsdien voorbijgegaan en nu is het dan zover, de beeldhouwer heeft z'n werk voltooid, het beeld staat op z'n plaats, het moment van de onthulling is geko men: maandag 12 december zal de Condens het monument aan de gemeente Leeuwarden overdragen. Dit wordt zeker een bijzonder moment, en een bijzondere dag, het wordt een reünie en een unieke reünie, waarbij glorieuze winnaars van vroegere Elfstedentochten en andere Elfstedenprominenten aanwezig zullen zijn. De dag begint met een ontvangst van de gastsen door het gemeentebestuur op het stad huis om half elf, waarna in de Prinsentuin wordt geluncht. Tussen twee en drie uur zul len de reünisten nog eens een Elfstedentocht volbrengen, maar dan als passagiers in een vliegtuig. Om half vier volgt de onthulling van het beeld, dat een plaats heeft gekregen aan de Heliconweg, aan de kant van de Frieslandhal en wel op de hoek bij de Hermesbrug. De feitelijke overdracht vindt plaats in het restaurant f. H. H. Goes in de Frieslandhal. Daar is ook een bescheiden tentoonstelling ingericht van bezienswaardige Elfsteden- curiosa: foto's, krantenknipsels, boeken. Een diner, door de Condensfabriek aan de ge nodigden aangeboden, zal de dag besluiten. Het hele monument, vervaardigd door de beeldhouwer Auke Hettema, weegt een kleine dertien ton, de sokkel van basaltina, een Italiaanse natuursteen, weegt twaalf ton, het bronzen beeld is 850 kilo zwaar. Het voetstuk is ruim twee meter hoog, de Elfstedenrijder is een reus van twee meter zeventig. Het transport van het voetstuk van Italië (Carara bij Florence] naar Leeuwarden heeft vier dagen geduurd: in dit voetstuk zijn de namen gebeiteld van de winnaars van alle Elf stedentochten. Het verleden heeft voor al tijd een sluier gelegd over de wordingsgeschiedenis van de Friese Elfstedentocht: we kunnen slechts vermoeden, dat er honderden jaren ge leden al sterke rijders zijn geweest, die het als een bij zondere prestatie beschouw den op één dag alle elf ste den van Friesland met een vluchtig bezoek te vereren. De oudst bekende tocht is die van de beide Deersumers Pals Andrieszn en Pais Geertszn; zij volbrachten de Elfstedentocht in de strenge winter van 1809 op 1810. Precies honderd jaar later kwam de eerste „georgani seerde" Elfstedentocht, op touw gezet door de Friese Ijsbond, maar gestimuleerd door de grote Pim Muiier, die zelf al in 1890 op z'n een tje langs de Friese elf steden gereden was. Deze eerste tocht van 1909 zou een historische, een een malige tocht moeten zijn, maar het succes was zo groot, dat de Leeuwarder advocaat Mr. M. E. Hepke- ma besloot een zelfstandige vereniging op te richten voor het in de toekomst uitschrij ven van meer Elfstedentoch ten. De eerste tocht van deze Vereniging De Friesche Elf Steden kwam in 1912 en ze is door nog tien Elfsteden tochten gevolgd; de laatste was in 1963. Aanvankelijk deden er slechts tientallen aan de Elfstedentochten mee, later werden het er honder den, nu zijn het er duizen den - er komt nog eens een dag, dat er meer dan tien duizend Elfstedenrijders van start zullen gaan. Misschien ligt die dag in een zeer nabij verschiet: het is weer december, elk ogenblik zal Koning Thialf zich kun nen aandienen, de meest geestdriftige Elfstedenrid- ders hebben hun schaatsen al nagezien Schepper van het beeld De Elf stedenrijder is de in Amsterdam wonende, maar in Leeuwarden geboren (7-12-1927] beeldhouwer Auke Hettema. Hij kreeg in 1963 de opdracht van de Coöperatie ve Condensfabriek Friesland het beeld te maken en hij is er vrij wel de hele afgelopen drie jaar mee bezig geweest. Auke Hettema zou het beeld niet hebben kunnen scheppen, wanneer hij geen man van schaatsenrijden, geen man van de Elfstedentocht was geweest: hij is zelf zeer geïnteresseerd in het Elfstedenevenement en hij heeft zich terdege in de figuur van de Elfstedenrijder ingeleefd. „Die Elfstedenrijder is niet zo maar een deelnemer" vertelde hij ons dezer dagen telefonisch, „het is een man, die het eind punt haalt Auke Hettema is ook de beeld houwer van het Verzetsmonu- ment in de Prinsentuin en het bronsreliëf van de dichter fan Janszn Starter, aangebracht in het vroegere woonhuis van Star ter aan de Over de Kelders, staat eveneens op zijn naam. Van 13 december tot en met 7 januari zal Auke Hettema in de Prinsentuin exposeren: de hele ontwikkeling van het beeld De Elfstedenrijder, van zeer klein ontwerp tot levensgroot eind product, zal er zijn te zien. Ver der worden er ook andere werk stukken van Auke Hettema ten toongesteld. BEELD EERT OMGEKOMEN TOCHTRIJDERS De faam van de Friese Elfstedentocht is ook over onze landsgrenzen gegaan: buitenlandse bladen geven van iedere gehouden tocht de uitslagen, in grote geïllustreerde tijdschriften hebben boeiende fotoreportages gestaan. Ook de vele geruchten bij iedere Elfstedentocht kennen geen grenzen-, de lugubere verhalen van Elfstedenrijders, die in de onafzienbare Friese sneeuw- en ijsvlakten ver dwalen en dan jammerlijk omkomen van de kou, worden heus niet alleen m Amsterdam vertelt en in Groningen en Maastricht, maar ook in Londen, in Berlijn en in Pa rijs. Toen het befaamde Parijse blad „Paris Match" het nieuws vernam, dat de Coöperatieve Condensfabriek een beeld van een Elfstedenrijder aan de gemeente Leeuwar den zou aanbieden tracteerde het blad zijn lezers op dit heerlijke verhaal: Omdat verscheidene schaatsenrijders deze winter op de Friese meren van kou zijn gestorven tijdens de Elfstedentocht, zal te Leeuwarden een stand beeld worden opgericht voor de Onbekende Schaatsen rijder." Bij de onthulling en overdracht van het monument De Elfsteden rijder zullen onze gedachten wel even mogen uitgaan naar de man, die eens een levend monument van de Friese Elfstedentocht is ge weest, de vermaarde Coen C. de Koning. Coen de Koning won de eerste Elfstedentocht van de Vereniging de Friese Elf Steden in 1912, hij won ook - en nu wel heel indrukwekkend - de tweede tocht in 1917. Coen de Koning heeft van alle Elfstedentochtdeel nemers relatief de grootste prestatie verricht: hij deed tweemaal mee, hij werd tweemaal winnaar Een artistiek uitziende figuur hakte de namen in het marmer komt door de stromende regen volkomen doorweekte agent van politie bij het met een dekzeil afgedekte en boven een enorme vierkante tent uitstekende beeld aan de Heliconweg. Hij loopt de tent binnen en vindt er een artistiek uitziende figuur bezig de namen van vroe gere Elfstedenwinnaars in het marmer te beitelen. Agent weet niet wat ie ziet, denkt lang en diep na en vraagt dan aarzelend: „Komt deze tent er niet weg „Tja...." zegt die artist, zon der van z'n werk op te zien, „die tent gaat hier wel es weg, maar niet zolang ik hier niet klaar ben". „Hé", zegt die agent, na nog eens een geruime tijd ernstig te hebben nagedacht, „dit ding wordt toch zeker ont huld - ik ben hier heengestuurd voor de onthulling „Nou prachtig" reageert die bei telaar, „doet u dan de jas maar even uit, want dat duurt nog precies twee weken. Op maandag 28 november, dag waarop aanvankelijk de onthul ling van het beeld van de Elf stedenrijder zou plaatsvinden,

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1966 | | pagina 3